Frank Borman: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
→‎Před vesmírem: +wikiodkaz - uni
FlaBot (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: es:Frank Borman
Řádek 39: Řádek 39:
[[Kategorie:Američtí kosmonauti]]
[[Kategorie:Američtí kosmonauti]]
[[Kategorie:Žijící lidé]]
[[Kategorie:Žijící lidé]]



[[da:Frank Borman]]
[[da:Frank Borman]]
[[de:Frank Borman]]
[[de:Frank Borman]]
[[en:Frank Borman]]
[[en:Frank Borman]]
[[es:Frank Borman]]
[[fi:Frank Borman]]
[[fi:Frank Borman]]
[[fr:Frank Borman]]
[[fr:Frank Borman]]

Verze z 19. 2. 2009, 00:22

Frank Frederick Borman (* 14. březen 1928 Gary, Indiana, USA), je americký kosmonaut z projektů Gemini a Apollo.

Život

Před vesmírem

V roce 1950 ukončil studium na americké vojenské akademii (United States Military Academy) s titulem inženýra. V roce 1962 obhájil další vědeckou hodnost na kalifornském leteckém institutu. Hned nato se stal učitelem termodynamiky na vojenské akademii a v témže roce se objevil ve druhé skupině kosmonautů připravujících se na lety do vesmíru. Po výcviku byl jmenován velitelem záložní posádky Gemini 4 a o půl roku později do hlavní posádky Gemini 7. Je ženatý a má dvě děti.

Lety do vesmíru

Poprvé letěl do vesmíru na palubě kosmické lodi Gemini 7 v prosinci 1965 společně s Lovellem. Na oběžné dráze byla již Gemini 6A, byl to tedy skupinový let dvou spolupracujících lodí a tehdy to byl let dlouhodobý. Podruhé vzlétl z mysu Canaveral v Apollu 8 o tři roky později. V posádce s ním byli Lovell a Anders. Loď letěla bez měsíčního modulu na oběžnou dráhu kolem Měsíce v rámci přípravy pozdějšího přistání jiného Apolla na jeho povrchu. Po letu trvajícím 147 hodin přistáli na hladině Tichého oceánu. Ve vesmíru strávil téměř 20 dní.

Po skončení letu

V květnu 1969 se s aktivní účasti kosmonauta v týmu rozloučil a stal se jedním z ředitelů NASA. Rok poté, 1.července 1970 odešel plukovník Borman i z NASA a zároveň z amerického letectva. Převzal místo prezidenta společnosti Eastern Airlines. V roce 1982 byl uveden v Ohiu do National Aviation Hall of Fame (Národní letecká síň slávy).

Zdroje

Literatura

  • CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.]: Práce, 1982. 

Externí odkazy

Šablona:Portál Kosmonautika