Kniha Nehemjáš: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Mydlinka (diskuse | příspěvky)
m + {{Starý zákon}}
Mydlinka (diskuse | příspěvky)
m kategorizováno + interwiki
Řádek 24: Řádek 24:


{{Starý zákon}}
{{Starý zákon}}

[[Kategorie:Knihy Starého zákona]]

[[ar:سفر نحميا]]
[[da:Nehemias' Bog]]
[[de:Nehemia]]
[[el:Νεεμίας (βιβλίο)]]
[[en:Book of Nehemiah]]
[[es:Libro de Nehemías]]
[[fr:Livre de Néhémie]]
[[ko:느헤미야 (구약성서)]]
[[id:Kitab Nehemia]]
[[it:Libro di Neemia]]
[[he:ספר נחמיה]]
[[jv:Nehemia]]
[[la:Liber Nehemiae]]
[[nl:Nehemia]]
[[ja:ネヘミヤ記]]
[[no:Nehemjas bok]]
[[pl:Księga Nehemiasza]]
[[pt:Livro de Neemias]]
[[ru:Книга Неемии]]
[[sm:O le tusi a Neemia]]
[[fi:Nehemian kirja]]
[[sv:Nehemja]]
[[zh:尼希米記]]

Verze z 29. 6. 2008, 10:53

Biblická kniha Nehemjáš (נְחֶמְיָה) je v pořadí šestnáctá kniha hebrejských písem Starého zákona. Byla dopsána někdy po roce 443 př. n. l., tedy po navrácení židů z vyhnanství v Babylonu. Původně tvořila jednu knihu s knihou Ezdráš, která se jmenovala Ezdráš. Později ji židé rozdělili na dvě knihy. Nejprve se jmenovaly první a druhá kniha Ezdrášova, pak se druhá kniha Ezdrášova stala známou pod jménem Nehemjáš.

Pisatel knihy

Pisatelem knihy je hebrejský prorok Nehemjáš syn Chakaljáše. Vyplývá to z úvodu knihy a z toho, že Nehemjáš píše většinou v první osobě. Jméno Nehemjáš znamená "Jah utěšuje". Nehemjáš sloužil perskému králi Artaxerxovi I (Artaxerxes Longimanus) jako číšník.

Obsah knihy

Nehemjáš odchází z Persie do Jeruzaléma (1,1-2,20)

Nehemjáš se dozvídá o smutné situaci židů v Jeruzalémě. Zdi města a brány jsou pobořené. Nehemjáš se proto modlí k Bohu o pomoc. Nehemjáš požádá krále o to, aby se mohl vrátit do Jeruzaléma a zorganizovat obnovu města. Král žádosti vyhoví a Nehemjáš odchází do Jeruzaléma. Izraelity povzbudí k další práci na zdech. Ostatní národy se snahám židů posmívají.

Obnova městských zdí (3,1–6,19)

Jakmile židé zdárně postaví polovinu výšky městské zdi, nepřátelé se přestávají posmívat a organizují ozbrojený útok na Jeruzalém. Nehemjáš povzbuzuje židy, že je Bůh na jejich straně a přeorganizoval práci, aby mohli čelit napjaté situaci. Někteří stojí na stráži s píkami, ostatní pracují s meči u boku. Nehemjáš musí řešit i problémy mezi Izraelity. Někteří z nich provozují nezákonnou lichvu. Nehemjáš se musí vyhnout ještě několika dalším lstivým pokusům, jak zabránit stavbě zdí. Nakonec je stavba zdi zdárně dokončena. Celá stavba trvala 52 dní.

Shromáždění lidu a další postupy (7,1-12,26)

Židé z celého Izraele jsou svoláni na zvláštní slavnost. Nehemjáš a levité čtou a vysvětlují lidem Mojžíšův zákon. Izraelité se velmi radují a později je zorganizován svátek chýší. Izraelité na závěr vyznávají pokorně své hříchy a stvrzují, že nebudou uzavírat sňatky s lidmi z ostatních národů, že budou zachovávat sabaty a zavedou opatření pro chrámovou službu. Protože většina židů žije mimo Jeruzalém, metají los a každý desátý se přestěhuje natrvalo do Jeruzaléma.

Zasvěcení zdi (12,27-13,3)

Zasvěcení městské zdi je další důvod k shromáždění. Židé opět čtou zákon, jsou zorganizovány pěvecké sbory a radují se.

Izraelité potřebují po čase opět ukáznění (13,4 - 13,31)

Nehemjáš, který žil nějakou dobu v Babyloně, se vrací zpět do Jeruzaléma a shledává, že židé opět porušují boží zákon. Židé neplatí levitům desátky a tak se levité nemohou plně věnovat kněžské službě a vydělávají si na živobytí jinak. Izraelité opět nezachovávají sabat. I přes slavnostní slib si opět berou za manželky ženy z pohanských národů. Jejich potomci už často nemluví ani židovským jazykem. Nehemjáš opět napravil tyto chyby a pomohl izraelitům, aby opět zachovávali boží zákon.