Mürzstegské Alpy: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
BumlaBot (diskuse | příspěvky)
m Odstranění linku na rozcestník Údolí s použitím robota - Změněn(y) odkaz(y) na říční údolí
Rip (diskuse | příspěvky)
Řádek 20: Řádek 20:


== Poloha ==
== Poloha ==
Pohoří je vymezeno [[říční údolí|údolím]] [[řeka|řeky]] [[Salza]] na [[sever]]u masivu, na [[východ]]ě odděluje Mürzstegerské Alpy od sousední skupiny [[Rax]] řeka [[Schwarza]]. Na [[jih]]u tvoří hranici velké údolí řeky [[Mur]].
Pohoří je vymezeno [[říční údolí|údolím]] [[řeka|řeky]] [[Salzach]] na [[sever]]u masivu, na [[východ]]ě odděluje Mürzstegerské Alpy od sousední skupiny [[Rax]] řeka [[Schwarza]]. Na [[jih]]u tvoří hranici velké údolí řeky [[Mur]].


== Členění ==
== Členění ==

Verze z 22. 6. 2008, 15:33

Šablona:Infobox reliéf Mürzstegerské Alpy je pohoří řadící se do skupiny Severních vápencových Alp, ležící ve spolkových zemích Dolní Rakousy a Štýrsko v Rakousku. Svým charakterem holých travnatých samostatných masivů připomíná slovenskou Malou Fatru.

Geologie

Dominantním stavebním prvkem je vápenec, který na mnoha místech vystupuje napovrch. V některých místech se nachází i dolomit vytvořený v triasu.

Poloha

Pohoří je vymezeno údolím řeky Salzach na severu masivu, na východě odděluje Mürzstegerské Alpy od sousední skupiny Rax řeka Schwarza. Na jihu tvoří hranici velké údolí řeky Mur.

Členění

Celé pohoří se skládá z několika samostatných celků. Nejvyšší partie hledejme ve skupině Veitsch Alpe (Hohe Veitsch, 1 981 m), tvořící protáhlý hřeben na východním okraji pohoří. Dalším horským celkem je Göllergruppe (Göller, 1 766 m), který tvoří se sousedním vrcholem Gippel (1 699 m) částečně skalnatý hřeben v blízkosti známého poutního města Mariazell. Poslední horskou skupinou Mürzstegerských Alp je náhorní plošina Schnee Alpe Windberg, 1 903 m), která přímo navazuje na sousední pohoří Rax.

Horské chaty

Zde jsou uvedeny významné horské chaty pohoří :

Významné vrcholy

Zdroje

panorama Schneealpe