Videokazeta: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m →‎Externí odkazy: + {{TDKIV}} za použití AWB
Bez shrnutí editace
Řádek 22: Řádek 22:


Ve spotřební oblasti analogové videokazety ustupují optickým diskům [[DVD]], ve videokamerách jsou analogové videokazety postupně nahrazovány digitálními.
Ve spotřební oblasti analogové videokazety ustupují optickým diskům [[DVD]], ve videokamerách jsou analogové videokazety postupně nahrazovány digitálními.
V profesionální oblasti je přechod od analogových k digitálním systémům a videokazetám ještě patrnější. V budoucnu lze očekávat přechod od videokazet k [[optický disk|optickým]] nebo [[pevný disk|pevným diskům]] i ve videokamerách díky okamžitému přístupu k jednotlivým scénám při [[střih (film)|střihu]]. Perspektivní novinkou je nahrávání na [[paměťová karta|paměťové karty]].
V profesionální oblasti je přechod od analogových k digitálním systémům a videokazetám ještě patrnější. V budoucnu lze očekávat přechod od videokazet k [[optický disk|optickým]] nebo [[pevný disk|pevným diskům]] i ve videokamerách díky okamžitému přístupu k jednotlivým scénám při [[střih (film)|střihu]]. Perspektivní novinkou je nahrávání na [[paměťová karta|paměťové karty]]. Okolo roku 2007 skončilo vydávání filmů na VHS, stejně jako prodej prázdných videokazet (v případě 240 minutových) značek BASF/EMTEC, Maxell, TDK, Sony, FujiFilm, a Philips. K 3.2.2021 lze ale ještě stále pořídit Videokazety značky X-site (E240, 4 hodiny nahrávání SP, cena od 27 do 90 kč) či pár kusů Maxell (většinou 30 či 60 minut) a nebo Emtec (30 min). V zahraničí je rovněž možné koupit si kazetu od Mr. Video (3 hodiny /180 minut, cena za kus 2.99 Euro).


== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==

Verze z 3. 2. 2021, 17:42

Videokazeta VHS
Útroby videokazety

Videokazeta je audiovizuální nosič obsahující magnetickou pásku, na kterou lze zaznamenat obraz, zvuk a doplňkové informace (indexy, časový kód).

Podle charakteru signálu, který je na ně zaznamenáván, můžeme videokazety rozdělit na analogové nebo digitální.

Protože existuje řada vzájemně nekompatibilních spotřebních i profesionálních systémů pro záznam obrazu, bylo a je videokazet více druhů než u obdobného nosiče zvuku – audiokazety.

Analogové systémy a videokazety
Digitální systémy a videokazety
  • spotřební oblast
  • profesionální oblast
    • půlpalcové Betacam SX, MPEG IMX, Digital Betacam a jeho HDTV verze HDCAM
    • čtvrtpalcové DVCAM, DVCPRO a jeho HDTV verze DVCPRO HD
    • starší nebo nerozšířené systémy D1, D2, D3, D5, D9

Ve spotřební oblasti analogové videokazety ustupují optickým diskům DVD, ve videokamerách jsou analogové videokazety postupně nahrazovány digitálními. V profesionální oblasti je přechod od analogových k digitálním systémům a videokazetám ještě patrnější. V budoucnu lze očekávat přechod od videokazet k optickým nebo pevným diskům i ve videokamerách díky okamžitému přístupu k jednotlivým scénám při střihu. Perspektivní novinkou je nahrávání na paměťové karty. Okolo roku 2007 skončilo vydávání filmů na VHS, stejně jako prodej prázdných videokazet (v případě 240 minutových) značek BASF/EMTEC, Maxell, TDK, Sony, FujiFilm, a Philips. K 3.2.2021 lze ale ještě stále pořídit Videokazety značky X-site (E240, 4 hodiny nahrávání SP, cena od 27 do 90 kč) či pár kusů Maxell (většinou 30 či 60 minut) a nebo Emtec (30 min). V zahraničí je rovněž možné koupit si kazetu od Mr. Video (3 hodiny /180 minut, cena za kus 2.99 Euro).

Externí odkazy