Absurdistán: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
{{subst:subpahýl}} / UO jsem vkládal také >: bude bezpodmínečně vyžadovat zdroje, cpvio nenal. // iw linie Absurdistan
pahýlizace dle en
Řádek 1: Řádek 1:
'''Absurdistán''' je pejorativní označení pro stát se špatnou kvalitou vládnutí, především pro [[Sovětský svaz]] a jeho dřívější satelitní státy. Je složeno ze slova [[absurdita]] a koncovky -stán, časté v označení středoasijských zemí, jako je [[Turkmenistán]]. První známý výskyt je z roku 1971, kdy se v německém měsíčníku ''Politische Studien''<ref>Monatshefte der Hochschule für politische Wissenschaften, München, veröffentlicht vom Isar-Verlag. (1971)</ref> objevilo ''„... erkennen wir, dass wir uns hier in ''Absurdistan'' bewegen.“'' („... poznáváme, že se tu pohybujeme v Absurdistánu“)<ref>''Political Studies'': Monthly of the University for political Studies, Munich, published by Isar-Verlag (1971)</ref> Poté termín použil v češtině disident (a pozdější prezident) [[Václav Havel]], v angličtině je první známé použití z roku 1989, kdy ho ''[[The Spectator]]'' použil na [[Československo]].
{{Subpahýl|20200603183745}}
==Reference==
{{Urgentně ověřit|20200603183429}}
<references />
Absurdistán je pejorativní označení pro stát, ve kterém dochází k častým politickým skandálům. Označení bývá často použito v souvislosti s nespokojeností občanů s aktivitami ústavních činitelů.
{{Pahýl}}

Verze z 4. 6. 2020, 12:25

Absurdistán je pejorativní označení pro stát se špatnou kvalitou vládnutí, především pro Sovětský svaz a jeho dřívější satelitní státy. Je složeno ze slova absurdita a koncovky -stán, časté v označení středoasijských zemí, jako je Turkmenistán. První známý výskyt je z roku 1971, kdy se v německém měsíčníku Politische Studien[1] objevilo „... erkennen wir, dass wir uns hier in Absurdistan bewegen.“ („... poznáváme, že se tu pohybujeme v Absurdistánu“)[2] Poté termín použil v češtině disident (a pozdější prezident) Václav Havel, v angličtině je první známé použití z roku 1989, kdy ho The Spectator použil na Československo.

Reference

  1. Monatshefte der Hochschule für politische Wissenschaften, München, veröffentlicht vom Isar-Verlag. (1971)
  2. Political Studies: Monthly of the University for political Studies, Munich, published by Isar-Verlag (1971)