Tropický pás: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Verze 1821449 uživatele 89.102.101.89 (diskuse) zrušena.
Řádek 22: Řádek 22:
Podle první definice zahrnují tropy oblasti s [[tropický deštný prales|tropickými deštnými lesy]], [[savana|savanami]].
Podle první definice zahrnují tropy oblasti s [[tropický deštný prales|tropickými deštnými lesy]], [[savana|savanami]].


Podle druhé definice patří do tropů především velké pouště jako je [[Sahara]] s typickou pouští vegetací a živočišstvem. Lidé zde chovají velbloudy a v oázách pěstují palmy, ovoce a zeleninu, mrkev.
Podle druhé definice patří do tropů především velké pouště jako je [[Sahara]] s typickou pouští vegetací a živočišstvem. Lidé zde chovají velbloudy a v oázách pěstují palmy, ovoce a zeleninu.


== Zdroje ==
== Zdroje ==

Verze z 21. 9. 2007, 14:25

Lesy v oblasti tropickém pásu

Tropický podnebný pás neboli tropy či tropické šířky jsou oblasti s tropickým podnebím. Slovo tropy má původ v řeckém tropos = obrat, a tropy dle toho jsou obvykle vymezeny obratníky Raka (23°26′ s. š.) a Kozoroha (23°26′ j. š.). V tomto smyslu tvoří tropy jeden souvislý pás obepínající Zemi podél rovníku. Tropy jsou také označovány jako „horký pás“, který leží mezi obratníky Raka a Kozoroha.

Další definice o tropech říká, že leží mezi oblastmi se subtropickým podnebím a oblastmi s podnebím rovníkových monzunů, v některých oblastech jsou vymezeny na hranici s oblastmi s rovníkovým podnebím (ekvatoriální – rovníkový podnebný pás). Tropy leží mezi subtropy a rovníkovým pásem. Na severní polokouli leží tropy mezi 10° a 30°, na jižní polokouli leží tropy mezi rovníkem a obratníkem Kozoroha a 30°.

Podnebí

Köpenova klasifikace podnebí

Tropy mají tropické podnebí – tak jsou vlastní tropy také definovány. Někdy je tropický pás ztotožňován s rovníkovým deštným podnebím, což v Köppenově klasifikaci podnebí odpovídá pásům s označením A, Af – podnebí tropického deštného pralesa, Am – podnebí monzunové, Aw – podnebí savanové. Jsou to tedy nearidní oblasti a průměrné měsíčními teploty přesahují 18 °C.

Alisova klasifikace podnebí

V Alisově klasifikaci podnebí, která se vztahuje k druhé definici, jsou hranice vymezeny klimatickými polohami tropické fronty a polární fronty. Pro severní i jižní polokouli platí, že tropická vzduchová hmota se na území zdržuje během celého roku.

Dále může být tropické podnebí rozděleno na 4 typy: pevninské (kontinentální), mořské (maritimní), západních břehů pevnin (středomořské) a východních břehů pevnin (monzunové).

Pro pevninský tropický typ podnebí je charakteristické suché a velmi teplé klima, s velkými denními výkyvy teploty vzduchu. V těchto oblastech leží pouště.

Oceán

Tropický pás oceánů je charakterizován stálou a vysokou teplotou svrchních vod, jejíž roční kolísání nepřevyšuje 2 °C. V mořích a oceánech je poměrně velká druhová biodiverzita, ale nízká početnost jedinců (abundance).

Biota

Podle první definice zahrnují tropy oblasti s tropickými deštnými lesy, savanami.

Podle druhé definice patří do tropů především velké pouště jako je Sahara s typickou pouští vegetací a živočišstvem. Lidé zde chovají velbloudy a v oázách pěstují palmy, ovoce a zeleninu.

Zdroje

  • Sobíšek, B. a kolektiv: Meteorologický slovník výkladový a terminologický. S cizojazyčnými názvy hesel ve slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině a ruštině. Academia, Ministerstvo životního prostředí České republiky, Praha, 1993. 1. vyd. 594 s. ISBN 80-85368-45-5
  • Netopil, R. a kolektiv: Fyzická geografie I. Státní pedagogické nakladatelství, Praha, 1984. 1. vyd. 273 s. 14-83-84
  • Horník, S. a kolektiv: Fyzická geografie II. Státní pedagogické nakladatelství, Praha, 1986. 1. vyd. 320 s.
  • Hanzlík, S.: Základy meteorologie a klimatologie. Československá akademie věd, Praha, 1956. 3. vyd. 321 s.