Sublimace: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Verze 18035550 uživatele 92.61.81.147 (diskuse) zrušena
značky: vrácení zpět editace z mobilu editace z mobilního webu pokročilá editace z mobilního zařízení
Bez shrnutí editace
Řádek 6: Řádek 6:


== Vlastnosti ==
== Vlastnosti ==
Při sublimaci je tlak [[Sytá pára|nasycených par]] nad pevnou fází vždy nižší než jejich tlak nad kapalnou fází.
Při sublimaci je tlak [[Sytá pára|nasycených par]] nad pevnou fází vždy nižší, než jejich tlak nad kapalnou fází.


Za normálního [[tlak]]u sublimují např. [[led]] (pod 0 °C), [[suchý led]] (–78,5 °C) nebo [[fluorid uranový]] (56,5 °C). Oproti tomu [[jod]], [[naftalen]] nebo [[kafr]] jsou látky, které nesublimují, ačkoli se často v odborné literatuře tvrdí opak.<ref>{{Citace elektronického periodika
Za normálního [[tlak]]u sublimují např. [[led]] (pod 0 °C), [[suchý led]] (–78,5 °C) nebo [[fluorid uranový]] (56,5 °C). Oproti tomu [[jod]], [[naftalen]] nebo [[kafr]] jsou látky, které nesublimují, ačkoli se často v odborné literatuře tvrdí opak.<ref>{{Citace elektronického periodika

Verze z 23. 1. 2020, 11:29

Tento článek je o fyzikálním jevu. O psychickém jevu pojednává článek Sublimace (psychologie).
Jednoduchý sublimační přístroj

Sublimace je skupenská přeměna, při které se pevná látka mění na plyn, aniž by došlo k tání pevné látky (tedy bez průchodu kapalnou fází).

Opačný proces se nazývá desublimace. Při desublimaci se tedy plyn mění přímo na pevnou látku bez předchozí kondenzace.

Vlastnosti

Při sublimaci je tlak nasycených par nad pevnou fází vždy nižší, než jejich tlak nad kapalnou fází.

Za normálního tlaku sublimují např. led (pod 0 °C), suchý led (–78,5 °C) nebo fluorid uranový (56,5 °C). Oproti tomu jod, naftalen nebo kafr jsou látky, které nesublimují, ačkoli se často v odborné literatuře tvrdí opak.[1] Většina látek je schopná sublimace za sníženého tlaku – přesněji řečeno tlaku nižším, než odpovídá jejich trojnému bodu. Schopnost látky sublimovat tak můžeme posoudit z jejího fázového diagramu.

Sublimace ledu je na mikroskopické úrovni stejně rychlá jako odpařování vody,[2] např. proto také prádlo uschne i za mrazu.

Využití

Sublimace se využívá při čištění chemických látek. Používá se k rozdělení směsí sublimujících a nesublimujících látek. Spočívá v ohřívání a ochlazování směsi za účelem sublimace a desublimace jedné složky směsi. Výsledný produkt po ochlazení a opětné přeměně zpátky do pevného skupenství se nazývá sublimát. Existuje též sublimační metoda (komerčního) potisku textilií a plachtovin.

Na sublimaci je založená lyofilizace.

Příklad průběhu

Jod znečištěný např. pískem je v kádince, do jejíhož otvoru je položena baňka s chladnou vodou. Kádinka se začne ohřívat nad kahanem a jod pomalu "sublimuje" (tání a vypařování jodu je při ohřevu nad kahanem nepostřehnutelné). Jeho nafialovělé páry stoupají vzhůru, kde je zastavuje baňka s chladnou vodou a opět přechází do pevného skupenství (dílčí změny skupenství jsou opět okem neviditelné). Na dně baňky (z vnější strany) je "přesublimovaný" čistý jod.

Reference

  1. (PDF) The concept of sublimation – iodine as an example. ResearchGate [online]. [cit. 2018-12-05]. DOI: http://dx.doi.org/10.1016/S0187-893X(17)30149-0. Dostupné online. (anglicky) 
  2. https://phys.org/news/2018-10-sublimation-solid-ice-quickly-evaporation.html - The sublimation of solid ice happens just as quickly as the evaporation of liquid water

Související články

Externí odkazy