Trojmezí: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m Severní
Fojsinek (diskuse | příspěvky)
Řádek 27: Řádek 27:
* vrchol [[Králický Sněžník (hora)|Králického Sněžníku]] (Čechy, [[Morava]], [[Kladské hrabství|Kladsko]] resp. [[Slezsko]])<!-- Kladsko je od vytržení z Čech často chápáno jako součást Slezska -->
* vrchol [[Králický Sněžník (hora)|Králického Sněžníku]] (Čechy, [[Morava]], [[Kladské hrabství|Kladsko]] resp. [[Slezsko]])<!-- Kladsko je od vytržení z Čech často chápáno jako součást Slezska -->
* trojmezí u [[Smrk (Rychlebské hory)|Smrku v Rychlebských horách]] (Morava, Slezsko, Kladsko)
* trojmezí u [[Smrk (Rychlebské hory)|Smrku v Rychlebských horách]] (Morava, Slezsko, Kladsko)
* [[Trojmezí Čech, Moravy a Dolních Rakous]] nedaleko od [[Slavonice|Slavonic]].
* [[Trojmezí Čech, Moravy a Dolních Rakous]] nedaleko od [[Slavonice|Slavonic]].


V Česku se dále vyskytuje 13 [[kraje v Česku|krajských]] trojmezí, která však nebývají zvláštně značena. Oblasti okolo těchto trojmezí jsou zpravidla ''vnitřními [[periferie]]mi'' a trpí odlehlostí od center a slabou mezikrajskou veřejnou dopravou.
V Česku se dále vyskytuje 13 [[kraje v Česku|krajských]] trojmezí, která však nebývají zvláštně značena. Oblasti okolo těchto trojmezí jsou zpravidla ''vnitřními [[periferie]]mi'' a trpí odlehlostí od center a slabou mezikrajskou veřejnou dopravou.

Verze z 24. 5. 2019, 23:34

Tento článek je o obecném geografickém pojmu. Další významy jsou uvedeny na stránce Trojmezí (rozcestník).
Vaalserberg: Trojmezí Německa, Nizozemí a Belgie
Trojmezí Česka, Německa a Rakouska na Šumavě
Trojmezí Česka, Polska a Slovenska u Hrčavy
Sevening: Památník Evropy (D/B/L)
Trojmezí Česka, Polska a Německa mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou
Trojmezí Finska, Norska a Švédska
Kámen na Králickém Sněžníku, označující trojmezí historických zemí Čechy, Morava a Kladsko/Slezsko)
Historické trojmezí Čech, Moravy a Dolních Rakous
Vrch Ofen/Peč u Arnoldsteinu: trojmezí I/SLO/A
Slovensko-Polsko-Ukrajinské trojmezí Kremenec

Hraniční trojmezí, též trojzemí nebo trojstyk, je geografický bod, kde se setkávají hranice tří geografických celků stejné úrovně (země, provincie, státy, spolkové země, ale i nepolitické útvary jako povodí, úmoří, kontinenty, geologické celky). Může se nacházet na souši, ale i ve vodě, pokud hranice vede řekou, jezerem nebo po moři.

Trojmezí je přirozený jev vznikající na každém styku tří území. U významnějších celků (země apod.) se obvykle jedná o atrakci, často označenou vlajkami všech dotčených území či monumentem. Mnohá trojmezí se však nacházejí ve špatně dostupných oblastech (vysoké hory, střed řeky nebo jezera). Některá trojmezí existují na svém místě už mnoho století.

Počet mezinárodních trojmezí každého státu většinou odpovídá počtu sousedících států (bez enkláv a poloenkláv), minus počet jeho pobřežních úseků (např. Mexiko sousedí se třemi státy a má dvě pobřeží, má tedy jedno trojmezí). Pokud stát sousedí jen s jedním státem, trojmezí mít nemůže. Naopak pokud sousedí se státem uzavřeným mezi pouhými dvěma státy, má o jedno trojmezí navíc. V dnešní době má ze 195 států 134 nějaké trojmezí hranic; celkem těchto bodů na světě existuje 157. Žádná trojmezí nemají zejména ostrovní státy, (polo)enklávní státy a většina států severní a střední Ameriky.

Trojmezí v Česku

Česko má čtyři mezistátní trojmezí:

Za další významná trojmezí můžeme označit místa styku historických zemí:

V Česku se dále vyskytuje 13 krajských trojmezí, která však nebývají zvláštně značena. Oblasti okolo těchto trojmezí jsou zpravidla vnitřními periferiemi a trpí odlehlostí od center a slabou mezikrajskou veřejnou dopravou.

Města na trojmezí

Přestože trojmezí je z podstaty věci periferní oblastí všech zúčastněných států, někdy se na něm alespoň z jedné strany nachází relativně velké centrum. Mohlo se rozvinout právě díky této poloze (přeshraniční obchodní styk), nebo u něj naopak styk hranic vznikl dodatečně při rozhraničování sporných území. Typicky se jedná o místa, kde hranice vede po řece, ale není to pravidlem.

Takovými případy jsou:

  • Švýcarsko švýcarská Basilej na trojmezí s Francie Francií a Německo Německem
  • Německo německé Cáchy s Belgie Belgií a Nizozemsko Nizozemskem
  • Paraguay paraguayské Ciudad del Este s Argentina Argentinou a Brazílie Brazílií
  • Turecko turecká Drinopol s Řecko Řeckem a Bulharsko Bulharskem
  • Libye libyjský Gadames s Alžírsko Alžírskem a Tunisko Tuniskem
  • Kolumbie kolumbijská Leticia s Brazílie Brazílií a Peru Peru
  • Maďarsko maďarský Szeged se Srbsko Srbskem a Rumunsko Rumunskem
  • Írán íránský Záhedán s Afghánistán Afghánistánem a Pákistán Pákistánem
  • Německo německá Žitava s Česko Českem a Polsko Polskem

Extrémním případem hlavního města na trojmezí je Slovensko slovenská Bratislava na hranici s Rakousko Rakouskem a Maďarsko Maďarskem.

Přístavy

Zvláštními případy, které sice neobsahují trojmezí jako takové, ale mají s ním společný rys těsného styku se dvěma jinými státy, jsou přístavní města na vyústění koridorů zajišťujících svému státu alespoň úzký přístup k moři. V jejich blízkosti se může nacházet trojmezí mořské.

Jsou to například:

  • Irák irácký Faw mezi Írán Íránem a Kuvajt Kuvajtem
  • Slovinsko slovinský Koper mezi Itálie Itálií a Chorvatsko Chorvatskem

Na blízkém styku čtyř států se nacházejí

  • Izrael izraelský Eilat a Jordánsko jordánská Akaba mezi Egypt Egyptem a Saúdská Arábie Saúdskou Arábií

Ani v přeneseném smyslu však není takovým trojmezím Bosna a Hercegovina bosenskohercegovský Neum, s nímž z obou stran sousedí Chorvatsko.

Čtyř- a více-mezí

Zatímco trojmezí je fenoménem přirozeným a v podstatě nutným, styk více než tří území v jednom bodě je naopak jevem výjimečným a zpravidla umělým. Na kontinentu se téměř v jednom bodě setkávají pouze hranice Botswana Botswany, Namibie Namibie, Zambie Zambie a Zimbabwe Zimbabwe. Ve skutečnosti se jedná o dvě trojmezí vzdálená od sebe asi 100 metrů a Namibie a Zimbabwe se nedotýkají.

"Čtyřmezí" se nicméně běžně vyskytují na styku nižších správních jednotek vymezovaných uměle pravoúhlým způsobem - takto se skutečně v jednom bodě setkávají území amerických států Arizona Arizona, Colorado Colorado, Nové Mexiko Nové Mexiko a Utah Utah, nebo kanadských území Manitoba Manitoba, Saskatchewan Saskatchewan, Severozápadní teritoria Severozápadní teritoria a Nunavut Nunavut.

Na jižním pólu existuje teoreticky styk nejméně 6 území antarktických nároků, nicméně s platností Antarktické smlouvy od roku 1961 tyto hranice ztratily praktický význam.

Trojmezí ve světě

Následuje seznam všech mezinárodních kontinentálních trojmezí.

Evropa

Severní Amerika

V Severní Americe není žádné trojmezí hranic, USA a Kanada nemají žádné.

Spolkové státy USA tvoří 38 Tri-State Areas (území tří států). Jako Four Corners (anglicky Čtyři rohy) je označována oblast čtyřmezí států Utah, Colorado, Arizona a Nové Mexiko.

Střední Amerika

Jižní Amerika

Afrika

V Africe existuje 55 trojmezí hranic:

Asie

V Asii je 43 trojmezí hranic:

Trojmezí hranic ČínaKazachstánRusko a ČínaMongolskoRusko leží v Altaji jen v 50 km vzdálenosti.

ArménieÁzerbájdžánÍrán mají dvě trojmezí hranic.

Externí odkazy