Černá skládka: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
link
→‎Externí odkazy: pridanie aktualnej stranky (prekliku) a opisu aplikacie na nahlasovanie ciernych skladok
Řádek 13: Řádek 13:
* {{commonscat}}
* {{commonscat}}
* [http://www.ZmapujTo.cz ZmapujTo - aplikace pro hlášení černých skládek přes mobilní telefony]
* [http://www.ZmapujTo.cz ZmapujTo - aplikace pro hlášení černých skládek přes mobilní telefony]
*[https://www.trashout.ngo/ Aplikace pro hlášení černých skládek přes mobilní telefony TrashOut.] Přes aplikaci bylo nahlášených více než 45 tisíc skládek ve více než 100 zemích světa. Uživatelé mohou pridat fotografii, vybrat velikost i obsah skládky, čím aplikace sbírá relevantné data. Obce a občané se mohou přihlasit na odběr email oznámení o vybrané oblasti. Uživatelé mohou skládky aktualizovat jako vyčištěné a dokonce díky aplikaci najit nejbližší sběrný dvůr nebo koš.
* [http://www.trashout.me/ Aplikace pro hlášení černých skládek přes mobilní telefony]


[[Kategorie:Životní prostředí]]
[[Kategorie:Životní prostředí]]

Verze z 14. 10. 2018, 20:57

Černá skládka nedaleko obce Smrkovice, okres Písek.

Černá skládka je nelegální uložení odpadů. V ČR se nakládání s odpady řídí zákonem č. 185/2001 Sb. a místními vyhláškami.

Ohrožení zdraví

Z nezabezpečené černé skládky mohou unikat škodlivé či jedovaté látky do ovzduší, půdy i vody – může tak vážně poškozovat lokální ekosystém a ohrožovat např. zdroje pitné vody pro místní obyvatelstvo. Na těchto skládkách se obvykle vyskytují hlodavci, kteří pak mohou přenášet různá infekční onemocnění. Podle druhu „uskladněného“ materiálu může hrozit i nebezpečí vznícení a požáru okolních hořlavých objektů (budov, lesa apod.).

Aféra černé skládky v Libčevsi

V areálu bývalého kravína u vesnice Libčeves se nahromadilo 4000 tun odpadu, který zapáchal a dokonce byl několikrát zapálen – ohrožoval tak místní obyvatelstvo. Část odpadu byla přivezena z Německa, a tak se české úřady dohodly s německou stranou na odklizení, které probíhalo v dubnu a květnu 2006. Odvoz 750 tun zařizovala spolková země Sasko-Anhaltsko (ta má na starosti odpad, u kterého není jasné z které spolkové země pochází). Zbylý odpad, u kterého se nepodařilo prokázat německý původ byl zlikvidován na náklady ČR, a to za 2 miliony Kč.[zdroj?]

Aféru sledovala na začátku roku 2006 média a někteří politici jí využili i ve svých předvolebních kampaních.

Externí odkazy