Jakarta EE: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Přidán release Java EE8
značky: možný spam editace z Vizuálního editoru
Qxbase (diskuse | příspěvky)
nový název, web
Řádek 1: Řádek 1:
'''Java Platform, Enterprise Edition''' (neboli '''Java EE''', dříve označovaná jako ''Java 2 Enterprise Edition'' nebo ''J2EE'') je součást [[platforma Java|platformy Java]] určená pro vývoj a provoz podnikových aplikací a informačních systémů. Základem pro platformu Java EE je platforma [[Java SE]], nad ní jsou definovány součásti tvořící Java EE.
'''Java Platform, Enterprise Edition''' (neboli '''Java EE''', dříve označovaná jako ''Java 2 Enterprise Edition'' nebo ''J2EE'', od roku 2018 vyvíjena pod názvem '''Jakarta EE''') je součást [[platforma Java|platformy Java]] určená pro vývoj a provoz podnikových aplikací a informačních systémů. Základem pro platformu Java EE je platforma [[Java SE]], nad ní jsou definovány součásti tvořící Java EE.


== Vývoj platformy Java EE ==
== Vývoj platformy Java EE ==
Řádek 31: Řádek 31:


* Open Source aplikační servery
* Open Source aplikační servery
**[[GlassFish]]
** [[GlassFish]]
** [[JBoss]]
** [[JBoss]]
** [[JOnAS]]
** [[JOnAS]]
Řádek 38: Řádek 38:
* Komerční aplikační servery
* Komerční aplikační servery
** [[IBM WebSphere]]
** [[IBM WebSphere]]
** [[BEA WebLogic]]
** [[Oracle WebLogic Server]]
** [[Sun Java System Application Server]]
** [[Oracle Application Server]]


== Virtualizace Java EE aplikačních serverů ==
== Virtualizace Java EE aplikačních serverů ==
Řádek 49: Řádek 47:
lze virtualizovat komerčním softwarem
lze virtualizovat komerčním softwarem
* FabricServer [http://www.datasynapse.com/application-platform-virtualization-fabricserver.aspx DataSynapse J2EE virtualization]
* FabricServer [http://www.datasynapse.com/application-platform-virtualization-fabricserver.aspx DataSynapse J2EE virtualization]

== Externí odkazy ==
* [https://jakarta.ee/ Oficiální stránky Jakarta EE]


{{Java}}
{{Java}}

Verze z 28. 9. 2018, 12:07

Java Platform, Enterprise Edition (neboli Java EE, dříve označovaná jako Java 2 Enterprise Edition nebo J2EE, od roku 2018 vyvíjena pod názvem Jakarta EE) je součást platformy Java určená pro vývoj a provoz podnikových aplikací a informačních systémů. Základem pro platformu Java EE je platforma Java SE, nad ní jsou definovány součásti tvořící Java EE.

Vývoj platformy Java EE

Jednotlivé součásti platformy Java EE jsou definovány pomocí dílčích specifikací, které jsou vytvářeny ve spolupráci více firem v rámci tzv. Java Community Process (JCP). Vlastní Java EE je poté definována zastřešující specifikací opět vyvíjenou v rámci JCP. Tato specifikace především fixuje konkrétní verze jednotlivých dílčích specifikací patřících do dané verze Java EE.

Historie

Původní specifikace J2EE byla vytvořena firmou Sun Microsystems zhruba v letech 1999 - 2000. Od J2EE 1.3 je vývoj veden v rámci JCP.

  • JSR 58 definuje J2EE 1.3 - finalizována v roce 2001.
  • JSR 151 definuje J2EE 1.4 - finalizována v roce 2003.
  • JSR 244 definuje Java EE 5 - finalizována v roce 2006.
  • JSR 316 definuje Java EE 6 - finalizována v roce 2009.
  • JSR 342 definuje Java EE 7 - finalizována v roce 2013.
  • JSR 366 definuje Java EE 8 - finalizována v roce 2017

Součásti platformy Java EE

Součástí platformy Java EE jsou především specifikace pro:

Vývoj a provoz aplikací pro platformu Java EE

Aplikace pro platformu Java EE jsou vyvíjeny na základě API a dalších fragmentů definovaných v jednotlivých specifikacích. Běhovým prostředím pro tyto aplikace je poté tzv. Aplikační Server (dále AS). Tyto AS jsou dodávány různými dodavateli, aplikace by teoreticky měla být provozovatelná na kterémkoliv AS kteréhokoliv dodavatele implementujícím příslušnou verzi specifikace - koncept přenositelnosti. Většina AS však doplňuje některé vlastnosti nad rámec specifikace a aplikace využívající těchto vlastností poté nejsou přenositelné.

Významné Java EE aplikační servery

Aby mohl aplikační server oficiálně používat označení „Java EE kompatibilní“ musí projít kompletní sadou testů kompatibility u Sun Microsystems. S realizací těchto oficiálních testů jsou někdy spojeny různé „politické“ problémy a proto je některé servery nemají, i když specifikace splňují. Některé aplikační servery navíc mohou podporovat pouze některé součásti platformy Java EE.

Virtualizace Java EE aplikačních serverů

Java EE aplikační servery

  • JBoss
  • IBM WebSphere
  • BEA WebLogic

lze virtualizovat komerčním softwarem

Externí odkazy