Přestupný rok: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Stručné vysvětlení přestupnosti v perexu (to zde lidé hledají)
značka: editor wikitextu 2017
Awewewe (diskuse | příspěvky)
lepší úvod
Řádek 2: Řádek 2:
{{Různé významy|tento=nepravidelně dlouhém roce různých kalendářů}}
{{Různé významy|tento=nepravidelně dlouhém roce různých kalendářů}}


'''Přestupný rok''' je delší než běžný [[rok]], vkládá se v intervalu podle daného [[kalendář]]e a slouží k vyrovnání rozdílů mezi délkou kalendářního a [[Tropický rok|tropického roku]]. Přestupný rok je využíván v [[Solární kalendář|solárních]] kalendářích ([[Juliánský kalendář|juliánský]], [[Gregoriánský kalendář|gregoriánský]]) i [[Lunisolární kalendář|lunisolárních kalendářích]]. Délka kalendářního roku je daná určitým počtem [[Den|dní]] nebo [[Kalendářní měsíc|měsíců]] odvozených od doby [[Země#Rotace kolem své osy|rotace]] [[Země]] kolem své osy, resp. doby rotace [[Měsíc]]e kolem [[Země]]. Tropický rok je proti tomu dán dobou [[Země#Oběžná dráha|oběhu]] Země kolem [[Slunce]] a koresponduje s opakovaným střídáním [[Roční období|ročních období]], [[rovnodennost]]í a [[slunovrat]]y. V solárních kalendářích mívá přestupný rok 366 dní (místo 365), v lunisolárních 13 měsíců (místo 12).
'''Přestupný rok''' je rok, který je delší než běžný [[rok]], vkládá se v intervalu podle daného [[kalendář]]e a slouží k vyrovnání rozdílů mezi délkou kalendářního a [[Tropický rok|tropického roku]]. Přestupný rok je využíván v [[Solární kalendář|solárních]] kalendářích ([[Juliánský kalendář|juliánský]], [[Gregoriánský kalendář|gregoriánský]]) i [[Lunisolární kalendář|lunisolárních kalendářích]]. Délka kalendářního roku je daná určitým počtem [[Den|dní]] nebo [[Kalendářní měsíc|měsíců]] odvozených od doby [[Země#Rotace kolem své osy|rotace]] [[Země]] kolem své osy, resp. doby rotace [[Měsíc]]e kolem [[Země]]. Tropický rok je proti tomu dán dobou [[Země#Oběžná dráha|oběhu]] Země kolem [[Slunce]] a koresponduje s opakovaným střídáním [[Roční období|ročních období]], [[rovnodennost]]í a [[slunovrat]]y. V solárních kalendářích mívá přestupný rok 366 dní (místo 365), v lunisolárních 13 měsíců (místo 12).


V současné době je majoritně celosvětově používán [[Solární kalendář|solární]] [[gregoriánský kalendář]], který má přestupný každý rok dělitelný beze zbytku čtyřmi (roky dělitelné 100 jsou přestupné jenom tehdy, jsou-li dělitelné také 400).
V současné době je majoritně celosvětově používán [[Solární kalendář|solární]] [[gregoriánský kalendář]], který má přestupný každý rok dělitelný beze zbytku čtyřmi (roky dělitelné 100 jsou přestupné jenom tehdy, jsou-li dělitelné také 400).

Verze z 21. 12. 2017, 19:57

Přestupný den v misálu
Tento článek je o nepravidelně dlouhém roce různých kalendářů. Další významy jsou uvedeny na stránce Přestupný rok (rozcestník).

Přestupný rok je rok, který je delší než běžný rok, vkládá se v intervalu podle daného kalendáře a slouží k vyrovnání rozdílů mezi délkou kalendářního a tropického roku. Přestupný rok je využíván v solárních kalendářích (juliánský, gregoriánský) i lunisolárních kalendářích. Délka kalendářního roku je daná určitým počtem dní nebo měsíců odvozených od doby rotace Země kolem své osy, resp. doby rotace Měsíce kolem Země. Tropický rok je proti tomu dán dobou oběhu Země kolem Slunce a koresponduje s opakovaným střídáním ročních období, rovnodenností a slunovraty. V solárních kalendářích mívá přestupný rok 366 dní (místo 365), v lunisolárních 13 měsíců (místo 12).

V současné době je majoritně celosvětově používán solární gregoriánský kalendář, který má přestupný každý rok dělitelný beze zbytku čtyřmi (roky dělitelné 100 jsou přestupné jenom tehdy, jsou-li dělitelné také 400).

Solární kalendář

V solárních kalendářích trvá rok 365 dní, ale jeden tropický rok je dlouhý 365,24219 dne. Odchylka se postupně narůstá a jednou za čtyři roky přesáhne délku jednoho dne. Proto je každý čtvrtý rok (resp. každý rok, který je dělitelný bezezbytku čtyřmi) vložen do kalendáře jeden den navíc, tzv. přestupný den (viz juliánský kalendář). Tím je docíleno délky kalendářního roku 365,25 dne (364 a čtvrt dne).

Délka 365,25 však stále není přesná délka tropického roku, a proto dojde za tisíc let k odchylce o 7,81 dní, které budou proti oběhu Země kolem Slunce přebývat (nebude proto postupně čím dál více souhlasit datum Vánoc, který má být tři dny po slunovratu, jaro přestane začínat v březnu atd.). Proto gregoriánský kalendář upřesnil, že roky dělitelné 100 jsou přestupné jenom tehdy, jsou-li dělitelné také 400. Přestupnými roky jsou proto například roky 1600, 2000, 2400 apod., zatímco roky 1700, 1800, 1900, 2100 atd. přestupné nejsou. Tím se docílí průměrné hodnoty 365,2425 dne za rok a odchylka gregoriánského kalendáře proti době oběhu Země kolem Slunce je 31 přebývajících dní za 100 tisíc let.

Historie přestupného dne

Přestupný den je zvláštní den, který je přidán do kalendáře, aby kalendářní rok svou délkou co nejvíce odpovídal tropickému roku. Rok s tímto dnem se nazývá přestupný rok. Historie přestupných dnů sahá až do starověkého Egypta, kdy byl v roce 238 př. n. l. zaveden dodatečný den každý čtvrtý rok.[1]

Mytický druhý římský král Numa Pompilius zavedl v 7. století př. n. l. kalendář, ve kterém měl rok 355 dnů a každý druhý rok byl vkládán celý přestupný měsíc za svátek Terminálií (svátek ukončení roku), který připadal na 23. únor.[1] V roce 45 př. n. l. císař Julius Caesar tento přestupný měsíc zrušil a místo něj zavedl přestupný den v již zmíněné podobě známé ze starověkého Egypta (proto označení juliánský kalendář).

Chyba juliánského kalendáře je 1 den za 128 let, a proto v roce papež Řehoře XIII. v roce 1582 kalendář dekretem reformoval vynecháním 10 dní (různé země a církve však přijaly tuto změnu po různé době). V tomto tak zvaném gregoriánském kalendáři je vkládán přestupný den každý rok, který je bezezbyku dělitelný čtyřmi, avšak s výjimkou celých století, která nejsou beze zbytku dělitelná 400 (viz výše).

Lunisolární kalendář

U lunisolárního kalendáře je délka kalendářního měsíce daná oběhem Měsíce kolem Země. Běžný rok má 12 měsíců, přestupný rok přidává přestupný měsíc a má jich proto 13. Délka běžného lunárního roku je přibližně 354 dní, tedy je o cca 11 dní kratší než trvá oběh Země kolem Slunce. Je možné hrubé vyrovnání přestupným měsícem každý třetí rok (11 dní je přibližně třetina měsíce), přesnější jsou tři přestupné roky během každých osmi let, a k dalšímu upřesnění dojde použitím sedmi přestupných let během devatenáctiletého cyklu. K tomuto vývoji dospěl attický (athénský) kalendář již v 5. století př. n. l.

Reference

  1. a b http://www.rozhlas.cz/zpravy/veda/_zprava/1025117 Přestupný den zavedli už ve starověkém Egyptě

Související články

Externí odkazy