Spektrometr: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m Odrážka u {{Commons(cat)}}
Přidal jsem bod o spectrometrii spojenou s vývojem smartphonů.
značky: editace z Vizuálního editoru editace z mobilu editace z mobilního webu
Řádek 12: Řádek 12:
* ''[[Rentgenový spektrometr]]''
* ''[[Rentgenový spektrometr]]''
* ''[[spektroskopie|Infračervený spektrometr]] (disperzní nebo s Fourierovou transformací)''
* ''[[spektroskopie|Infračervený spektrometr]] (disperzní nebo s Fourierovou transformací)''
* Novinkou roku 2017 je také spektometr vložený v místech pro fotoaparát na některé mobilní telefony. Svým charakterem je však o dost jednodušší a jeho využití nepřesahuje hranice rozeznání kvality ovoce.
*


== Odkazy ==
== Odkazy ==

Verze z 12. 1. 2017, 13:31

Atomový absorpční spektrometr

Spektrometr je druh vědeckého přístroje, který umožňuje zkoumat prvkové chemické složení látky či objektu na bázi měření odraženého světla respektive odražené vlnové délky světla a jeho absorpci nebo na základě měření vzniklého světla, přičemž ke vzniku dochází umělou excitací (plazma, jiskra, rtg, ...). Spektrometr se používá převážně pro provádění spektroskopické analýzy.

Kromě analýzy prvkového chemického složení jsou spektrometry také využívány pro měření spektrálních závislostí optických vlastností materiálů - odrazivosti, propustnosti, emisivity a pohltivosti. Příklady metod použití spektrometru právě pro tyto aplikace jsou uvedeny např. http://laser.zcu.cz/cz/opticke-vlastnosti/metody

Spektromety se často využívají při kosmickém průzkumu u sond pro získávání dat o složení těles. Dále pak pro měření optických vlastností, při výrobě materiálů, řízení výroby a kontrolách chemického složení.

Druhy spektrometru

Odkazy

Externí odkazy