Access Control List: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 11: Řádek 11:


==System souborů založený na ACL==
==System souborů založený na ACL==
Listje datová struktura, obvykle tabulka obshující položky specifikující práva uživatele nebo skupiny k určitým oběktům, jako jsou programy, procesy, nebo soubory. Tyto položky známé jako položky pro řízení prístupu (ACE) ve Windows, [[OpenVMS]] a [[Mac OS X]] operačních systémech. Každý dostupný oběkt obsahuje identifikator v ACL. Specifická přístupová práva rozhodují o povolení nebo oprávnění, jako který uživatel ma právo čtení, zápisu, nebo provedení oběktu. V někteerých provedeních může ACL řídit zda-li může uživatel, nebo skupina uživatelů měnit ACL na nějaký oběkt.
List je datová struktura, obvykle tabulka obshující položky specifikující práva uživatele nebo skupiny k určitým oběktům, jako jsou programy, procesy, nebo soubory. Tyto položky známé jako položky pro řízení prístupu (ACE) ve Windows, [[OpenVMS]] a [[Mac OS X]] operačních systémech. Každý dostupný oběkt obsahuje identifikator v ACL. Specifická přístupová práva rozhodují o povolení nebo oprávnění, jako který uživatel ma právo čtení, zápisu, nebo provedení oběktu. V někteerých provedeních může ACL řídit zda-li může uživatel, nebo skupina uživatelů měnit ACL na nějaký oběkt.
Přestože je ACL standardem [[POSIX]], tak je to koncept s hodně různými implementacemi v různých operačních systémech. Ochranný koncept POSIX .1e a .2c byl stažený když se stal jejich rozsah příliš široký a práce by nebyla kompletní, ale dobře propracované části definující ACL se široce implementovali a známe je jako "POSIX ACL".
Přestože je ACL standardem [[POSIX]], tak je to koncept s hodně různými implementacemi v různých operačních systémech. Ochranný koncept POSIX .1e a .2c byl stažený když se stal jejich rozsah příliš široký a práce by nebyla kompletní, ale dobře propracované části definující ACL se široce implementovali a známe je jako "POSIX ACL".



Verze z 26. 4. 2007, 11:43

ACL (anglicky access control list, česky doslova seznam pro řízení přístupu) je v oblasti počítačové bezpečnosti seznam oprávnění připojený k nějakému objektu (např. souboru). Seznam určuje, kdo nebo co má povolení přistupovat k objektu a jaké operace s ním může provádět. V typickém ACL specifikuje každý záznam v seznamu uživatele a operaci. Například: Záznam v ACL [Pepa, smazat] pro soubor XYZ dává uživateli Pepa právo smazat soubor XYZ.

U bezpečnostního modelu používajícího ACL tak systém před provedením každé operace prohledá ACL a nalezne v něm odpovídající záznam, podle kterého se rozhodne, zda operace smí být provedena.

Bezpečnostní modely založené na ACL

Jednou ze základních otázek při tvorbě bezpečnostního modelu založeného na ACL je otázka, jak bude možno editovat samotné ACL. Systémy, které používají ACL, se dají klasifikovat do dvou kategorií: volitelné (discretionary) a povinné (mandatory).

Systémy s volitelným řízením přístupu umožňují tvůrci či vlastníkovi objektu plně řídit přístup k objektu, včetně například úpravy ACL tak, aby přístup získal kdokoli jiný. U povinného řízení přístupu (též „nevolitelné řízení přístupu“) jsou všechny operace podmíněny i omezeními stanovenými operačním systémem ještě nad rámec omezení definovaných v ACL.

Tradiční systémy ACL stanovují oprávnění uživatelům jednotlivě, takže systém s velikým počtem uživatelů se poněkud obtížně spravuje. Modernějším přístupem pak jsou bezpečnostní modely založené na tzv. rolích, kdy jsou oprávnění přidělována rolím (např. „správce“, „sekretářka“) a uživatelům jsou přidělovány jednotlivé role.

System souborů založený na ACL

List je datová struktura, obvykle tabulka obshující položky specifikující práva uživatele nebo skupiny k určitým oběktům, jako jsou programy, procesy, nebo soubory. Tyto položky známé jako položky pro řízení prístupu (ACE) ve Windows, OpenVMS a Mac OS X operačních systémech. Každý dostupný oběkt obsahuje identifikator v ACL. Specifická přístupová práva rozhodují o povolení nebo oprávnění, jako který uživatel ma právo čtení, zápisu, nebo provedení oběktu. V někteerých provedeních může ACL řídit zda-li může uživatel, nebo skupina uživatelů měnit ACL na nějaký oběkt. Přestože je ACL standardem POSIX, tak je to koncept s hodně různými implementacemi v různých operačních systémech. Ochranný koncept POSIX .1e a .2c byl stažený když se stal jejich rozsah příliš široký a práce by nebyla kompletní, ale dobře propracované části definující ACL se široce implementovali a známe je jako "POSIX ACL".


Počítačové sítě

U počítačových sítí se jako ACL označuje seznam pravidel popisující porty nebo (síťové) démony, které jsou dostupné na počítači (či jiném zařízení na síťové vrstvě), a u každé seznam zařízení a sítí, které mohou tuto službu používat. ACL mohou být jak na konkrétních serverech, tak i na routerech. Zpravidla existují oddělená ACL pro příchozí a odchozí data. Viz též firewall.