Hardcore: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Řádek 18: Řádek 18:
}}
}}


'''Hardcore punk''' (často jen '''hardcore''' nebo '''HC''') je styl punku, od poloviny osmdesátých let často na pomezí metalu. Na rozdíl od klasického [[punk rock|punku]] je o dost agresivnější a často mnohem rychlejší. Vyznačuje se energickými krátkými písněmi postavenými na jednoduchých kytarových [[riff]]ech v rychlém tempu a s agresivními vokály. Texty skupin často reflektují sociální a politická témata např. [[antifašismus]], [[environmentalismus]] a [[feminismus]]. Hardcore skupiny obvykle hrají ve složení [[elektrická kytara]], [[Basová kytara|baskytara]], [[Bicí souprava|bicí]], „[[zpěv]]“. Hardcore vznikl v roce 1977 založením kapel, jakými byli [[Los Angeles|losangelští]] [[Black Flag]] a [[Washington, D.C.|washingtonští]] [[Bad Brains]].
'''Hardcore punk''' (často jen '''hardcore''' nebo '''HC''') je styl punku, od poloviny osmdesátých let často na pomezí metalu. Na rozdíl od klasického [[punk rock|punku]] je o dost agresivnější a mnohem rychlejší. Vyznačuje se energickými krátkými písněmi postavenými na jednoduchých kytarových [[riff]]ech v rychlém tempu a s agresivními vokály. Texty skupin často reflektují sociální a politická témata např. [[antifašismus]], [[environmentalismus]] a [[feminismus]]. Hardcore skupiny obvykle hrají ve složení [[elektrická kytara]], [[Basová kytara|baskytara]], [[Bicí souprava|bicí]], „[[zpěv]]“. Hardcore vznikl v roce 1977 založením kapel, jakými byli [[Los Angeles|losangelští]] [[Black Flag]] a [[Washington, D.C.|washingtonští]] [[Bad Brains]].


Hardcore se velmi rychle rozšířil po [[Spojené státy americké|USA]], [[Kanada|Kanadě]], později po [[Spojené království|Spojeném království]] a [[Evropa|Evropě]]. Inspiroval velké množství stylů a zároveň dal vzniknout množství jiných stylů, ze kterých měly některé úspěch i v [[mainstream]]u, jako např. [[grunge]], melodický hardcore, [[metalcore]], [[sludge metal]] a [[thrash metal]]. Hardcoreová kytarová rytmika plynulé výměny barré akordů ovlivnila také tvorbu [[black metal|blackmetalových]] [[riff]]ů kapel, jako je [[Mayhem]].
Hardcore se velmi rychle rozšířil po [[Spojené státy americké|USA]], [[Kanada|Kanadě]], později po [[Spojené království|Spojeném království]] a [[Evropa|Evropě]]. Inspiroval velké množství stylů a zároveň dal vzniknout množství jiných stylů, ze kterých měly některé úspěch i v [[mainstream]]u, jako např. [[grunge]], melodický hardcore, [[metalcore]], [[sludge metal]] a [[thrash metal]]. Hardcoreová kytarová rytmika plynulé výměny barré akordů ovlivnila také tvorbu [[black metal|blackmetalových]] [[riff]]ů kapel, jako je [[Mayhem]].

Verze z 7. 7. 2016, 01:52

Další významy jsou uvedeny na stránce Hardcore (rozcestník).
Hardcore Punk
Původ ve stylechPunk rock, Heavy metal (hlavně později)
Kulturní pozadíkonec 70. let, USA, Spojené království
Typické nástrojeZpěv - kytara - basa - bicí
Odvozené stylypost-hardcore
Podstyly
D-beat - Melodic hardcore - Nardcore - Powerviolence - Skate punk - Thrashcore - Youth crew
Směs stylů
Crossover thrash - Deathcore - Grindcore - Crust punk - Digital Hardcore - Funkcore - Punk jazz - Horror punk - Metalcore - Rapcore - Grunge - Skacore - Sludge metal - Thrash metal
Regionální scény
Austrálie - Brazílie - Japonsko - Kanada

Evropa: Itálie - Skandinávie: Umeå

USA: DC - Kalifornie - Chicago - Detroit - Minneapolis - New Jersey - New York - Indiana - Boston - Philadelphia - Phoenix

Hardcore punk (často jen hardcore nebo HC) je styl punku, od poloviny osmdesátých let často na pomezí metalu. Na rozdíl od klasického punku je o dost agresivnější a mnohem rychlejší. Vyznačuje se energickými krátkými písněmi postavenými na jednoduchých kytarových riffech v rychlém tempu a s agresivními vokály. Texty skupin často reflektují sociální a politická témata např. antifašismus, environmentalismus a feminismus. Hardcore skupiny obvykle hrají ve složení elektrická kytara, baskytara, bicí, „zpěv“. Hardcore vznikl v roce 1977 založením kapel, jakými byli losangelští Black Flag a washingtonští Bad Brains.

Hardcore se velmi rychle rozšířil po USA, Kanadě, později po Spojeném království a Evropě. Inspiroval velké množství stylů a zároveň dal vzniknout množství jiných stylů, ze kterých měly některé úspěch i v mainstreamu, jako např. grunge, melodický hardcore, metalcore, sludge metal a thrash metal. Hardcoreová kytarová rytmika plynulé výměny barré akordů ovlivnila také tvorbu blackmetalových riffů kapel, jako je Mayhem.

Historie vzniku

V Severní Americe se styl,známý jako hardcore (původně byl hardcore punk na začátku 80.let v severovýchodních státech USA nazývaný slovem "thrash"), formoval v různých oblastech začátkem 80. let, hlavně v Kalifornii, Michiganu a větších městech - Washington D.C., Chicago, New York, Vancouver, Toronto a Boston.

Původ výrazu „hardcore“ je nejasný. Pravděpodobné je, že ho zpopularizovala vancouverská kapela D.O.A., která pojmenovala své album vydané v roce 1981 jako „Hardcore ‘81“. Oproti tomu byl termín „hardcore“ do roku 1983 používaný výjimečně a to hlavně jako popisný. Američtí teenageři, kteří byli fandy tohoto žánru, se jednoduše mezi sebou nazývali fandy punku – i přes to, že se nezajímali o původní punk rock ze 70 let Sex Pistols, Adicts, The Clash. V mnoha kruzích byl termín hardcore používaný skupinově, významově jako „hudba pro lidi jako já“ (doslovný překlad slova hard-core je „tvrdé jádro“, hard = tvrdý, core = jádro, tvrdé jádro undergroundového punkrocku) a zahrnoval širokou škálu kapel od rychlého hardcore až po experimentální kapely jako The Stickmen a Flipper.

Jakmile mělo mnoho kapel možnost produkovat, skládat skladby a organizovat si koncerty, přijal hardcore principy „do it yourself (D.I.Y.)“. Ve většině měst se hardcore scéna spoléhala na ne příliš drahé nahrávky, které byly distribuované na koncertech nebo poštou. Koncerty byly propagované pomocí xeroxovaných zinů, v komunitních rádio programech a plakáty. Fandové hardcore si osvojili ležérní módu, nosili jeansy a krátká trička, případně flanelové košile, které si sami upravovali. Běžný byl krátký účes nebo oholená hlava, částečně se obnovila "popularita" dlouhých vlasů, které byly v oblibě také u protopunkových fanoušků na konci 60. let a na začátku 70.let. Pokud éra punku 1977 byla o nošení D.I.Y. oblečení jako rozdvojené nohavice, spojené zavíracími špendlíky, tak ležérní styl hardcore z 80. let s ní kontrastoval; móda nebyla už tak komplikovaná a "provokativní".

Tou dobou se ve Velké Británii paralelně vyvíjela britská formu hardcore punku, která se později stala známá jako UK 82. Kapely které daly vznik tomuto stylu, byly hlavně Discharge a Charged GBH; ty si osvojily zvuk skupin ze 70. let a obohatily ho o neustávající „těžké / hutné“ bicí a „hlukovou stěnu“ (hutný zvuk byl dosažen použitím kytarových efektů), podobně jako kapely typu S.O.D..

Zatímco se americký hardcore punk a britský UK82 vyvíjely samostatně, není jasné, zda byl UK 82 ovlivněn americkým hardcore punkem nebo naopak.

"Praotcové" hardcore

Mezi tři nejvlivnější kapely formující hardcore punk patří: Black Flag, Minor Threat a Bad Brains. Tyto skupiny popisuje jako nejvlivnější i Michael Azerrad, autor dokumentární knihy Our Band Could Be Your Life a Steven Blush autor knihy a stejnojmenného dokumentárního filmu American Hardcore (Americký hardcore).

Azzerad nazval Black Flag praotce žánru, Bad Brains kapelou, která mu dělala nejlepší jméno a Minor Threat, kapelou která hardcore punk jako žánr potvrdila.

Black Flag vznikli na podnět kytaristy Gregga Ginna v Los Angeles roku 1976. Kapela měla největší vliv na scénu v Los Angeles, a později na rozšiřující se scénu v Severní Americe, se svým surovým, konfrontačním zvukem a D.I.Y. přístupem. Díky turné v letech 1980 a 1981 se kapela dostala do kontaktu s rostoucími částmi scény v různých místech Severní Ameriky a posilnili se tak vztahy s ostatními kapelami, které podnikali turné.

Minor Threat, také z města Washington, vznikli v roce 1980 a hráli agresivní rychlý hardcore punk. Skupina dala vzniknout hnutí Straight Edge pojmenovaném podle stejnojmenné skladby.

80. léta

Podle Brendana Mullena, zakladatele Los Angelského klubu The Masque, první turné The Damned v roce 1977 ovlivnilo a překvapilo mnoho fandů a muzikantů. The Damned svými rychlými riffy inspirovali první vlnu punku na západním pobřeží USA.

Mnoho skupin z konce 70. let let vydalo nahrávky, s podobným zvukem jako kapely, které na začátku 80. let formovali hardcore punk. Jednou z těchto nahrávek byl i 7“ singl The Middle Class vydaný roku 1978 pod názvem „Out Of Vogue“. Ten je v současnosti považovaný za vůbec první hardcore singl.

Za vlivnější nahrávku se považuje LP The Germs roku 1979. Ve své podstatě nahrávka, kterou možno zařadit k hardcore, ne jen kvůli rychlosti, ale hlavně díky rychlým obměnám akordů.

Podobně si i kapela T.S.O.L. (vznik 1978) udělala dobré jméno svým melodickým, ale agresivním punkovým zvukem.

Dead Kennedys ze San Franciska (vznik 1978) vydali první singl „California Über Alles” v roce 1979. Pouději vydali 7” Ep singel “In God We Trust, Inc.” (1981). Dead Kennedys jsou jednou z nejznámějších skupin hrající rychlý hardcore punk. Ovlivnili mnoho kapel.

Circle Jerks své první album nahráli na konci roku 1979, a vydali začátkem 1980

The Misfits (dodnes fungující kapela) byli kapelou hrající ve stylu H.C. punku 1977, ale pohybovali se na New Yorkské scéně, byli populární mezi fandy hardcore.

Hüsker Dü vznikli roku 1979 v Saint Paul, v Minnesotě jako post-punk / New Wave kapela, ale později začali hrát rychlejší a těžší. V roce 1982 vydali “živák” Land Speed Record. Po roce 1985 začali hrát alternativní rock a zařadili se k vlivným kapelám těchto stylů.

Bad Religion nastoupilo na scénu s albem “How Could Hell Be Any Worse?”, které bylo považováno za jedno z nejvlivnějších hardcore alb na začátku 80. let. Podobně jako The Misfits i Bad Religion hrají dodnes.

Od roku 1981 začalo mnoho hardcore punk skupin vydávat dema a nahrávky. Včetně skupin jako 7 seconds (1979) z Reno, Nevada, The Neos z Victorie, British Columbia, Negative Approach a Degenerates z Detroitu, The Meatmen z Michiganu, Necros z Ohio, The Effigies z Chicaga, SS Decontrol, DYS, Negative FX, Jerry’s Kids a Gang Green z Bostonu, Massachusets, Zeroption z Toronta, The Big Boys, M.D.C. a The Dicks z Austinu, Texas, Sadistic Exploits z Philadelphie a Adrenalin O.D. z New Jersey.

Beastie Boys, spíše známí pozdější tvorbou hip-hopu byli jednou z prvních veřejně hrajících hardcore skupin z New Yorku.

Negative FX, v letech 1981-82 možná nejpopulárnější kapela z Bostonu, po dobu činnosti žádnou nahrávku nevydala. Mimo okolí byli neznámí, dokud v roce 1984 nevydali "posmrtné" album.

V roce 1983 byla ve státě Washington založena kapela Melvins hrající původně velmi rychlý hardcore, později pod vlivem alba My War od Black Flag vyvinula velice agresivní, řezavý sound spojující těžké riffy a pomalé tempo metalu s intenzitou a postojem hardcore, čímž dala vzniknout podžánru alternativního rocku - grunge.

Za zmínku stojí i pozdější nahrávky The Angry Samoans (první LP), The Big Boys / The Dicks (Live at Raul's Club split LP), Bostonská kompilace pod názvem “This Is Boston, not L.A.”, 7” singly Minor Threat, 7”singl JFA s názvem “Blatant Localism”, kompilace z New Yorku “New York Thrash” a “The Big Apple Rotten To The Core”, 7” singl Negative Approach a kompilace z okolí Washington D.C. “Flex your Head”

Evropa

Itálie, Holandsko, Finsko, Švédsko a Německo měli největší vliv v rozvoji hardcore na evropské půdě. Přitom vznikl v Anglii podžánr UK 82 (známy i jako UK Hardcore).

Evropské kapely, z této éry, které stojí za zmínku byli Crise Total (Portugalsko), Negazione, Wretched, Underage, Raw Power (Itálie), H.H.H., MG-15, Kids, L'Odi Social, Ultimo Gobierno (Španělsko), Vorkriegsjugend, Spermbirds (Západní Německo), U.B.R. (Jugoslávie), Heimat-Los (Francie), Lärm, BGK, Funeral Oration (Holandsko), Dezerter (Polsko), Kaaos, Lama, Riistetyt, Terveet Kädet, (Finsko), Headcleaners, Homy Hogs, Mob 47, and Anti-Cimex (Švédsko). Významnou hardcorovou skupinou v Česku byla skupina Kritická Situace vzniklá v roce 1988 a aktivní do roku 1996.

Po pádu železné opony ve východní evropě vzniklo mnoho kapel, ze kterých se některé stali ve svých zemích veřejně známé (po letech zkoušení po garážích, kdy je znali jen fanoušci punkové scény).

Hardcore jinde ve světě

Hardcore se stal na přelomu 80. a 90. let populární i v Asii. Zde ho zpopulárnili hlavně Tame The Tikbalang, N.S.A., Agony of Destruction, Death from Above, Mutual Assured Destruction a Biofeedback z Filipín.

Hardcore a politika

Výše uvedené kapely, které byli hybnou silou pro vznik hardcore scény měli vyhrazený politický postoj, hlavně proti tehdejšímu americkému prezidentovi Ronaldu Reaganovi, který byl ve funkci v letech 1981-1989. Reaganova politika obsahovala snižování daní a zpomalování nárůstu sociálních výdajů, zatímco rostly výdaje na armádu, dala těmto skupinám velkou inspiraci. Oproti tomu nebyl hardcore až tak liberální jako klasický punk rock. Mnoho vlivných skupin bylo známo konzervativností, krom jiných hlavně The FU’s, The Undead a Antiseen. V kontrastu s nimi byli až extrémně liberální Dead Kennedys a M.D.C. O této rozmanitosti scény píše Steven Blush v knize American Hardcore: A Tribal History.

Hardcore tanec - Mosh a Slam dance

Podrobnější informace naleznete v článcích Mosh a Slam dance.

Hardcore punk 80. let přišel s novým stylem tance, tzv. slam dance a stage divingem (skákáním z pódia). V druhé polovině 80. let imitovala thrashmetalová scéna tyto způsoby tance, a popularizovala termín mosh v metalové kultuře. Zásluhu na tom měly skupiny jako Anthrax. Termín „mosh“ popisuje styl tance, který je dnes podstatou hardcore koncertů. Mosh obsahuje prvky, kterým se v angličtině říká windmill („větrný mlýn“), axehandle („topůrko sekery“) a cartwheels („kola“).

Hardcore Skupiny

Hardcore punk hudební vydavatelství

Související články

Literatura

  • Blush, Steven (2001). American Hardcore: A Tribal History. Feral House. ISBN 0-922915-71-7

Externí odkazy