Karolína Ferdinanda Habsbursko-Lotrinská: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
MatSuBot (diskuse | příspěvky)
m sjednocení infoboxu za použití AWB
Bez shrnutí editace
Řádek 39: Řádek 39:
| poznámky =
| poznámky =
}}
}}
'''Karolína Ferdinanda Habsbursko-Lotrinská''', {{vjazyce|de}}: ''Marie Karoline Ferdinande Theresia Josephine Demetria''; ([[8. duben|8. dubna]] [[1801]], [[Vídeň]] – [[22. květen|22. května]] [[1832]], [[Drážďany]]) byla rodem rakouská arcivévodkyně, sňatkem saská korunní princezna
'''Karolína Ferdinanda Habsbursko-Lotrinská''', {{vjazyce|de}}: ''Marie Karoline Ferdinande Theresia Josephine Demetria''; ([[8. duben|8. dubna]] [[1801]] [[Vídeň]] – [[22. květen|22. května]] [[1832]] [[Drážďany]]) byla rodem rakouská arcivévodkyně, sňatkem saská korunní princezna


== Původ ==
== Původ ==

Verze z 26. 6. 2016, 17:21

Karolína Ferdinanda
Habsbursko-Lotrinská
arcivévodkyně Karolína Ferdinanda v roce 1817 autor portrétu Natale Schiavoni
arcivévodkyně Karolína Ferdinanda v roce 1817
autor portrétu Natale Schiavoni
Rodné jménoMarie Karolína Ferdinanda Terezie Josefína Demetrie
Narození8. dubna 1801
Vídeň,
Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Úmrtí22. května 1832
(ve věku 31 let)
Drážďany,
Saské královstvíSaské království Saské království
Místo pohřbeníKatedrála Nejsvětější Trojice v Drážďanech
Titulsaská korunní princezna
ChoťFridrich August II. Saský
RodičeFrantišek I. Rakouský
Marie Tereza Neapolsko-Sicilská
Rodhabsbursko-lotrinská dynastie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karolína Ferdinanda Habsbursko-Lotrinská, německy: Marie Karoline Ferdinande Theresia Josephine Demetria; (8. dubna 1801 Vídeň22. května 1832 Drážďany) byla rodem rakouská arcivévodkyně, sňatkem saská korunní princezna

Původ

Karolína Ferdinanda

Narodila se jako osmé dítě/sedmá dcera ze dvanácti potomků rakouského císaře Františka I. a jeho druhé manželky a zároveň oboustranné sestřenice, neapolské princezny Marie Terezie. Tři její starší sestry však zemřely v útlém věku, stejně jako tři sourozenci poslední. Své jméno Karolina dostala po jedné ze zemřelých starších sester.

Její nejstarší sestra Marie Luisa se stala jako druhá manželka Napoleona Bonaparte francouzskou císařovnou, bratr Ferdinand císařem rakouským a sestra Marie Leopoldina brazilskou císařovnou.

Saská korunní princezna

Roku 1819, ve svých 18 letech, se provdala za stejně starého synovce saského krále Antonína, saského korunního prince a pozdějšího krále Fridricha Augusta. Svatba se konala nejprve 26. září per procurationem ve Vídni a teprve poté, 7. října, proběhl obřad za účasti obou snoubenců v Drážďanech. Její manžel byl od roku 1830 spoluvládcem svého strýce. Manželství trvalo třináct let a nebylo šťastné. Marie Karolina trpěla epilepsií (zřejmě důsledek blízkého příbuzenství jejích rodičů a prarodičů) a její záchvaty byly tak časté, že jí znemožňovaly plnit manželské povinnosti. Z manželství nevzešli žádní potomci.

Karolína Ferdinanda zemřela po dlouhém utrpení, jež jí způsobovala její nemoc, čtyři roky před nástupem manžela na saský trůn, 22. května roku 1832 v zámku v Pillnitz nedaleko Drážďan. Byla pohřbena v drážďanské katedrále.

Rok po její smrti se Fridrich August znovu oženil, a to s bavorskou princeznou Marií Annou; i toto jeho manželství zůstalo bezdětné.

Vývod z předků

Odkazy

Literatura

Externí odkazy