Korfu: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
navrhuji přesun na v ČR podstatně známější, tj. očekávaný název Korfu
m Faigl.ladislav přesunul stránku Kerkyra (ostrov) na Korfu: dle návrhu a diskuse; očekávaný název
(Žádný rozdíl)

Verze z 6. 2. 2016, 17:29

Kerkyra
Κέρκυρα/Κορφού
Chybí zde svobodný obrázek
Lokalizace39°40′N 19°45′E
StátŘeckoŘecko Řecko
• krajJónské ostrovy
• reg. jednotkaKerkyra
• obecKerkyra
• obecní jednotky12
• sídla100
Topografie
Rozloha613,6 km² km²
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Počet obyvatel102 071
Hustota zalidnění166/km² obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kerkyra, resp. Korfu (řecky Κέρκυρα, Kérkyra, [ˈkʲe̞ɾkʲiɾa]IPA; starořecky Κέρκυρα nebo Κόρκυρα; latinsky Corcyra; italsky Corfù) je druhý největší ostrov v Jónském moři, součást Řecka. Má rozlohu 613,6 km² a 107 879 obyvatel. Ostrov tvoří zároveň stejnojmennou prefekturu v kraji Jónské ostrovy s hlavním městem přístavem Kerkyra (též Korkyra, Kerkýra, ale také se užívá anglické jméno Korfu) s přibližně 35.000 obyvateli. Nachází se zde pohoří Pantokrator se stejnojmennou nejvyšší horou (906 m). Mezi významná místa patří mužský klášter v Paleokastrici. Mezi větší města patří Sidari, Rhoda, Kassiopi, Agios Stefanos, Lefkimi a přístav Kavos.

Hospodářství ostrova stojí z velké části na turistickém ruchu, dále na pěstování oliv (počet olivovníkových stromů na ostrově se odhaduje na 3,5 – 5,5 miliónu; o Korfu se tvrdí, že je nejzelenějším z řeckých ostrovů). Také se zde pěstuje kumquat – trpasličí pomeranč, který se prodává nejčastěji jako proslazené celé plody, marmeláda, a dále se z něj vyrábí tradiční sladký alkoholický nápoj (likér) téhož jména. Menší část hospodářství na úrovni spíše soběstačnosti ostrova představují rybolov, vinařství a zemědělství.

Doplňující informace

  • Hlavní měna: Euro
  • Časový posun: +1 hodina oproti ČR

Známí obyvatelé

  • Na ostrově prožil se svou rodinou ve 30. letech 20. století část svého dětství anglický zoolog a spisovatel Gerald Durrell. O svém pobytu zde napsal několik knih plných laskavého humoru – nejznámější z nich jsou O mé rodině a jiné zvířeně a Ptáci, zvířata a moji příbuzní. Jeho starší bratr, anglický spisovatel Lawrence Durrell, píše o Korfu ve svém románu Prospero's Cell. Lawrencova vila „White House“ dosud stojí v městečku Kálami.
  • Na ostrově měla svůj zámek Achilleion rakouská císařovna a česká královna Alžběta Bavorská zvaná Sissi, manželka císaře Františka Josefa I.

Externí odkazy