Star Wars: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
dopsal jsem nový film
Řádek 34: Řádek 34:
| imdb =
| imdb =
}}
}}
'''''Star Wars''''' (česky též '''''Hvězdné války''''') je série [[science fiction|sci-fi]] [[film]]ů, které byly natočeny ve dvou sériích v letech [[1977]], [[1980]], [[1983]] a [[1999]], [[2002]], [[2005]] [[George Lucas|Georgem Lucasem]] a jeho společností [[Lucasfilm]]. Poté, co Lucas svou společnost prodal, vychází od roku [[2015]] navazující trilogie pod hlavičkou [[Disney]]. Na sérii filmů navazuje rozsáhlá literatura, rozvádějící dějovou linii do minulosti i do budoucnosti, i karetní a počítačové hry, seriály a další výtvory. V roce [[2012]] koupil [[Lucasfilm]] mediální konglomerát [[The Walt Disney Company]] a součástí obchodu se stal i převod práv na filmovou ságu Star Wars.
'''''Star Wars''''' (česky též '''''Hvězdné války''''') je série [[science fiction|sci-fi]] [[film]]ů, které byly natočeny ve dvou sériích v letech [[1977]], [[1980]], [[1983]] a [[1999]], [[2002]], [[2005]] [[George Lucas|Georgem Lucasem]] a jeho společností [[Lucasfilm]]. Poté, co Lucas svou společnost prodal, vychází od roku [[2015]] navazující trilogie pod hlavičkou [[Disney]]. Na sérii filmů navazuje rozsáhlá literatura, rozvádějící dějovou linii do minulosti i do budoucnosti, i karetní a počítačové hry, seriály a další výtvory. V roce [[2012]] koupil [[Lucasfilm]] mediální konglomerát [[The Walt Disney Company]] a součástí obchodu se stal i převod práv na filmovou ságu Star Wars.A nově i další kapitolu vydanou koncem roku 2015 s názvem:The Force Awakens


== Děj ==
== Děj ==

Verze z 20. 12. 2015, 13:12

Star Wars
Logo série Star Wars
Logo série Star Wars
Základní informace
Původní názevStar Wars
Země původuUSAUSA USA
ŽánrScience Fiction
Scénář a režieGeorge Lucas
Obsazení a filmový štáb
HudbaJohn Williams
KameraGilbert Taylor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Star Wars (česky též Hvězdné války) je série sci-fi filmů, které byly natočeny ve dvou sériích v letech 1977, 1980, 1983 a 1999, 2002, 2005 Georgem Lucasem a jeho společností Lucasfilm. Poté, co Lucas svou společnost prodal, vychází od roku 2015 navazující trilogie pod hlavičkou Disney. Na sérii filmů navazuje rozsáhlá literatura, rozvádějící dějovou linii do minulosti i do budoucnosti, i karetní a počítačové hry, seriály a další výtvory. V roce 2012 koupil Lucasfilm mediální konglomerát The Walt Disney Company a součástí obchodu se stal i převod práv na filmovou ságu Star Wars.A nově i další kapitolu vydanou koncem roku 2015 s názvem:The Force Awakens

Děj

Celé dílo představuje konflikt mezi řády Jedi a Sith, jejichž přívrženci mají schopnost ovládat vesmírnou Sílu. Celá hexalogie popisuje životní příběh Anakina Skywalkera (Darth Vadera), který se z rytíře Jedi stane učedníkem Temné strany Síly. Vedle toho stojí snažení Darth Sidiouse, arcizloducha, který chce ovládnout galaxii. Kromě hlavní linie má děj mnoho zápletek, chvíle napětí, humor, mezilidské vztahy, velkolepé bitvy a další ingredience space opery.

Specialitou ságy jsou souboje se světelnými meči, které George Lucas vymyslel.

Vznik

George Lucas

První díly byly jedinečné díky svým speciálním efektům. Režisér George Lucas kvůli nim založil zcela novou trikařskou společnost, Industrial Light and Magic. První díl, Nová naděje (dnes se kategorizuje jako čtvrtý), byl sice natočen s relativně nižšími náklady, odezva od diváků však byla ohromná. Ale George Lucas se na úspěšnou premiéru nedostavil. Další dva díly – pátý a šestý tak už mohly být natočeny s vyššími náklady a ještě lepšími efekty. V roce 1997 nechal Lucas první tři staré díly digitálně remasterovat a přidal do nich i dříve nepoužité scény. Pomocí remasteringu byly odstraněny i některé nedostatky způsobené starou trikovou technikou.

Po remasteringu se Lucas pustil do natáčení další série, dějově zařazených před předchozí tři díly. První film Skrytá hrozba byl promítán v kinech v červnu roku 1999 a sklidil velký úspěch, i když kritika poukazovala na značnou dětinskost filmu. Díky pokroku v počítačové technice jsou nové efekty mnohem lepší než ve starší řadě. Poslední z filmů – Pomsta Sithů přišel do kin v červnu 2005. Veškerá prostředí a krajiny v tomto filmu jsou vytvořeny počítačovou grafikou. Celá nová série (kromě epizody 1) byla natočena digitální kamerou.

Filozofickým zdrojem Star Wars byly gnostické texty z Nag Hammádí, které byly v 70. letech 20. století publikovány v angličtině a s nimiž se Lucas seznámil.[zdroj⁠?]

Vývoj koncepce

V roce 1971 se George Lucas dohodl se společností Universal Studios na produkci dvou filmů: Americké graffiti a Hvězdné války. Druhý jmenovaný film byl však pro svou nedotaženost odmítnut. Po natočení Graffiti tedy Lucas sepsal krátký deník vyprávějící příběh o tréninku jistého učedníka C. J. Thorpa Macem Windym z vesmírného komanda „Jedi-Bendu“.[1] Tento koncept ho však pro přílišnou složitost a nesrozumitelnost neuspokojoval, takže sepsal další třináctistránkový náčrt, jenž poprvé nesl název „The Star Wars“.[2] V obou případech se jednalo o zcela odlišný svět, než veřejnost zná. Do konce roku 1974 Lucas své dílo rozšířil a dokončil první verzi scénáře, kde definoval pojmy jako Sith, Hvězda smrti a hlavní postavu se jménem „Annikin Starkiller“. V přepracované a zjednodušené druhé verzi představil mladého farmáře „Luka Starkillera“, syna velkého jedijského válečníka Annikina, a Sílu. Ve třetím přepracování nahradil Annikina Benem Kenobim a v roce 1976 připravil čtvrtou, do značné míry definitivní verzi scénáře s pracovním názvem „Adventures of Luke Starkiller, as taken from the Journal of the Whills, Saga I: The Star Wars“ (Dobrodružství Luka Starkillera, převzatý z deníku Whillse, díl první: Hvězdné války). Během samotné produkce filmu upravil Lukovo příjmení na Skywalker a název filmu na The Star Wars. Na konci natáčení titul změnil na konečné Star Wars.

V době uvedení Nové Naděje Lucas vůbec nepočítal s tím, že na film naváže celá série. Proto jeho finální verze byla upravena tak, aby byl snímek akceptovatelný i jako samostatný film, jenž je ukončen zničením Hvězdy smrti. Ještě před dokončením natáčení Nové Naděje sepsal návrh na pokračování, jenž nazval „The Princess of Ondos“, a předjednal u 20th Century Fox smlouvu na dva další filmy. Později dospěl k názoru, že bude tento film také pokračováním první trilogie, ale prozatím se věnoval dvěma dílům navazujícím na natočený film, na jejichž sepsání románové verze si najal spisovatele Alana Deana Fostera.[3] Učinil tak pro případ, kdyby Star Wars zaznamenal větší úspěch, a již připravený příběh z knihy se do filmu obecně adaptuje snadněji.[4] Poskytl mu k tomu své vize o příběhu jednotlivých postav a stranách konfliktu. Lucas přemýšlel i o možnosti, že by ze Star Wars udělal regulérní televizní seriál, ale tento nápad rychle zavrhl. Alan Dean Foster mezitím dokončoval první knižní pokračování, avšak Lucas si spolupráci rozmyslel a jeho dílo zcela odmítnul (kniha nakonec vyšla pod názvem Splinter of the Mind's Eye). V srpnu 1977 prohlásil, že režírování dalších dílů svěří svým přátelům, aby dodal každému unikátní nádech. Také prozradil, že je film skvělým pokračováním příběhu, v němž Darth Vader propadnul temné straně Síly, zabil Lukova otce, a bojoval s Benem Kenobim na sopečné planetě v době zániku Staré Republiky.

Koncem roku 1977 si najal na výpomoc s psaním Star Wars II další autorku sci-fi, Leighu Brackettovou. Lucas jí představil svůj ručně psaný koncept příběhu „Impérium vrací úder“, jenž se příliš nelišil od toho, co bylo vidět ve filmu. Jen chyběla scéna, v níž Darth Vader Lukovi prozradí, že je jeho otec.[5] Zde Brackettová navrhla, že se Lukovi zjeví duch Síly jeho zavražděného otce, který mu poté měl pomáhat stejně jako Ben Kenobi. Když si George Lucas její zpracování začátkem roku 1978 přečetl, byl dost zklamán, pravděpodobně kvůli ději. Než to s ní stihl prodiskutovat, podlehla rakovině.[6] Lucas tedy byl nucen celé dílo dokončit sám a poprvé v něm zapracoval do názvu pojem „Epizoda“ a přiřadil jí číslo dvě. Z Darth Vadera udělal otce Luka Skywalkera a Hana Sola nechal zmrazit do karbonitu, aby film nabyl na dramatičnosti a temnosti. Práce na textu epizody Impérium vrací úder byla dle jeho slov v porovnání s prvním filmem, jehož scénář za několik let mnohokrát od základu předělal, svižná a zábavná.[7] Scénář páté epizody měl dokončený ještě v dubnu 1978.

Po dopsání druhé a třetí verze scénáře k epizodě Impérium vrací úder, kde dotáhnul do konce otcovský vztah Vadera a Luka Skywalkera, se Lucas pustil do přepracování příběhu všech postav, aby byl v souladu s touto změnou. Anakin Skywalker byl od teď Benovým učedníkem a premiantem jedijské akademie, který měl syna Luka, ale byl zlákán na temnou stranu Síly císařem Palpatinem, který byl členem řádu Sithů (v dřívějším konceptu byl však pouhým politikem). Ben Kenobi se tedy s Anakinem utkal v boji se světelnými meči na vulkanické planetě a porazil ho. Anakin byl poté císařem zachráněn a převlečen do jeho charakteristického černého podpůrného obleku, čímž byla jeho přeměna v Darth Vadera dokonána. Luka mezitím Ben Kenobi ukryl na Tatooine, Republika byla přeměněna na Impérium a Darth Vader po několik let systematicky likvidoval všechny ostatní příslušníky řádu Jedi.[8] George Lucas pak provedl přečíslování epizod (z Impéria vrací úder udělal Epizodu V) a rozhodl, že z jeho filmů bude trilogie.[7] Na další verze scénáře byl najat scénárista Lawrence Kasdan, kterého si vybral přímo režisér této epizody Irvin Kershner. Oba z filmu udělali vážnější film a povedlo se jim do něj zapracovat značně temnou atmosféru, jakou Lucas požadoval. Zároveň zachovali ducha dobrodružnosti, jaký měla epizoda IV.

Výstava Star Wars v Disneylandu v roce 1996

V roce 1981 začal Lucas psát epizodu VI, pojmenovanou jako Pomsta Jedie, ale hodně věcí se změnilo kvůli jeho osobním a závažným rodinným problémům. Kvůli těmto komplikacím utrpěl syndrom vyhoření a veškeré další práce na Star Wars v roce 1983 zastavil. Měl však již zpracovanou úvahu o souboji Darth Vadera s císařem Palpatinem o vliv nad Lukem. V druhém náčrtu udělal z Vadera mnohem soucitnějšího člověka. Epizodu VI zachránil až Lawrence Kasdan, který scénář dokončil a příběh zakončil Vaderovým obratem na světlou stranu Síly a jeho odmaskováním.[9] Tato změna dala později Lucasovi potřebné předpoklady pro to, aby příběh pojal jako „tragédii Darth Vadera“.

Anakin Skywalker

V roce 1987 Lucas ztratil veškerou motivaci pokračovat v práci na Hvězdných válkách kvůli rozvodu a ztrátě většiny svého jmění. Už po vydání Návratu Jediho zrušil přípravy na natáčení epizody VII i celou následovnou sérii.[10] Ale třídílnou sérii předcházející dosavadní filmy nechtěl jen tak zahodit, protože měl koncept již dost rozvinutý. K obnovení práce ho to však nepřimělo. Když však uviděl, že jsou v 90. letech Star Wars stále ještě populární a našla se další díla, mezi kterými vyčnívaly komixy The Dark Horse a románové trilogie spisovatele Timothyho Zahna, svůj postoj přehodnotil. Díky rozvíjející se technologii animace CGI se vrátil k režírování a v roce 1993 bylo oznámeno pokračování na práci Star Wars a epizody I. Pustil se do příběhu, který pojal jako tragédii o Anakinovi Skywalkerovi, jenž postupně propadal temné straně Síly. Dříve si totiž představoval, že všechny tři epizody pouze zodpoví na nezodpovězené otázky epizod IV až VI, ale nyní měl v plánu je pojmout jako doplnění k příběhu, jenž začal Anakinovým dětstvím a skončil jeho smrtí na Hvězdě Smrti II.

V roce 1994 začal s psaním scénáře s názvem „Epizoda I: Začátek“. Když byl o pět let později film dokončen, Lucas oznámil, že bude režírovat i další dvě epizody a ihned se pustil do práce na druhé epizodě. Tu dokončil až několik dnů před začátkem natáčení. Lucasovi s tím pomáhal Jonathan Hales, se kterým už dříve zpracoval na jiných projektech. Protože Lucas ještě stále neměl vymyšlený název druhé epizody, pojmenoval ji žertem jako „Epizoda II: Jar Jarovo velké dobrodružství“.[11] Zápletka druhé epizody se totiž nevyvíjela snadno. Lucas totiž při psaní páté epizody zamýšlel, že Lando Calrissian byl přeživší klon z planety klonovačů, jež způsobila klonové války, o kterých se Ben Kenobi zmínil v Nové naději.[12]. Později příběh Klonových válek přepracoval a armáda klonových vojáků měla zaútočit na Republiku a na rytíře Jedi. Až nyní koncept celý předělal tak, že celý konflikt byl tajně režírován Nejvyšším kancléřem Palpatinem, Sithem, po němž Jediové usilovně a neúspěšně pátrali.

Na Epizodě III. začal Lucas pracovat ještě před vydáním Epizody II: Klony útočí. Umělcům nabídl koncept, že film začne ukázkami ze sedmi různých bojišť.[13] Po přepracování první verze scénáře však radikálně změnil příběh. Film tedy začal bitvou o Coruscant, při níž byl unesen kancléř Palpatine. Hrabě Dooku měl být zavražděn Anakinem, což ve filmu předznamenalo to, k čemu mělo v této epizodě nevyhnutelně dojít: jeho pádu na temnou stranu.[14] Na začátku natáčení Lucas ještě jednou jeho pád do temnoty výrazně přepracoval, zrovna tak jeho charakter. Anakin měl jediný cíl, zachránit svou ženu před smrtí. V dřívějších konceptech se příčinou jeho pádu stala série mnoha událostí, včetně toho, že začal věřit v to, že jsou Jediové zlí a chystají spiknutí proti kancléři a Republice. Kvůli tomu se v roce 2004 musely některé již natočené scény předělat.[15]

Lucas si po celou dobu tvorby ságy Hvězdných válek zakládal na tom, že příliš dopředu neplánoval, jak se příběh vyvine, a často ho měnil i těsně před nebo během natáčení. Jeho příběh měl mít původně devět epizod, avšak pouze šest se dočkalo svého zpracování. Epizody VII až IX měly navazovat na výsledek boje dobra se zlem v šestém díle, ale společnost Lucasfilm i sám George Lucas vytrvale odmítají diskuze ohledně jejich tvorby a trvají na tom, že je Star Wars pouze šestidílnou sérií o tragédii Darth Vadera.[16] Přesto se podílel jako producent na kresleném filmu Star Wars: Klonové války a stejnojmenném kresleném seriálu.

V lednu 2012 George Lucas oznámil konec s natáčením velkofilmů, místo toho se chtěl soustředit jen na malé filmové eseje. Koncem října toho roku oznámil prodej společnosti Lucasfilm firmě The Walt Disney Company za 4 miliardy dolarů. Mluvčí společnosti The Walt Disney Company poté oznámil plán natočit další nejméně tří díly Hvězdných válek (epizody VII až IX), přičemž epizoda VII by měla dorazit do kin v roce 2015, další filmy pak zhruba v ročních rozestupech.[17][18] Sedmou epizodu bude režírovat J. J. Abrams.[19]

6. února 2013 Disney oznámila další dva filmy ze světa Star Wars, které se budou odehrávat mimo hlavní dějovou linku a budou zaměřené na určitou postavu[20] a oznámila, že scénáristou prvního dílu nové trilogie bude opět Lawrence Kasdan. Druhý film pak bude mít na starosti Simon Kinberg.[21] Dále běží animovaný seriál Star Wars Rebels, který se odehrává mezi epizodou III a IV, tedy v období 19 let.

V listopadu 2014 ve vybraných amerických kinech měly premiéru první ukázky ze snímku Star Wars: Síla se probouzí, plánovaná premiéra v USA se uskutečnila 14. prosince 2015 v Los Angeles[22], v ČR 17. prosince téhož roku.[23]

Star Wars kánon

Kromě hlavní série filmů existuje spousta dalších děl různých autorů, jež zasahují do světa Star Wars. V letech 1996 - 2000 byla proto vybudována koncepce licencování děl s tematikou Star Wars, která byla pojmenovaná jako Holokron. Sloužila hlavně k odlišení děl vhodných a nevhodných do chronologie světa Star Wars. Kánon je seřazen sestupně tak, že při jakémkoliv rozporu výkladu děje nebo popisu je platné tvrzení podle vyšší úrovně kánonu. Zde jsou vyjmenované:

  • G-kánon - týká se všech děl, které tvořil přímo George Lucas, včetně jeho veřejných prohlášení a vysvětlení, nově sem patří produkce od společnosti Disney.
  • T-kánon - týká se televizních seriálů Klonové války a Star Wars Rebels. Také patří do kánonu mobilní hra Star Wars Uprising.
  • C-kánon - jedná se o kánon kontinuity. Je tvořen převážně z materiálů z rozšířeného světa (Star Wars Expanded Universe), tedy literatury, počítačových her, komiksů, encyklopedií, atd. Z rozhodnutí společnosti Disney byl veškerý obsah C-kánonu, stvořený před 25. dubnem 2014, přesunut do S-kánonu a bude zcela nahrazen novým C-kánonem.[24]
  • S-kánon - jedná se o sekundární kánon. Je tvořen kompletně celým bývalým C-kánonem, s nímž však zůstává na rovnocenné úrovni s jedinou výjimkou. Pokud bude chronologie nových C-kanonických děl v rozporu s S-kánonem, bude oficiální kontinuum tvořit jen C-kánon.
  • N-kánon - sem patří nekanonická díla, dále součásti her a dalších médií jako jsou statistiky jednotlivých postav a podobně. Cokoliv, co odporuje G-kánonu, je automaticky považováno za N-kánon.

Po zakoupení práv na svět Star Wars společností Disney byla ustavena pracovní komise, jež dostala za úkol sjednotit chronologii světa Star Wars G a T-kánonu se všemi možnými spin-offy, komiksy, novými filmy a podobně.[25] Všechna díla C-kánonu, jež byla stvořena před 25. dubnem 2014, budou znovu publikována pod štítkem Star Wars Legends.[24]

Star Wars kánon se však vyvíjel a v roce 1994, když vyšla kniha Splinter of the Mind's Eye, zveřejnil Lucas svůj názor na vývoj světa Star Wars:

Po vydání Star Wars začalo být jasné, že můj příběh — vlastně ho vyprávělo mnoho filmů — byl pouze jedním z tisíců těch, které mohly být povězeny o bytostech žijících v Galaxii. Ale to už nebyly ty příběhy, které bych měl vyprávět já. Místo toho by se tam měla projevit představivost dalších spisovatelů, inspirovaných podobou Galaxie, kterou Star Wars představuje. Dnes je to skvělé, možná až neočekávané, dědictví světa Star Wars, že tolik nadaných autorů přispívá do série novými příběhy.
— George Lucas

Produkty ze světa Star Wars

Hlavní filmová linie

  1. Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba (1999; Star Wars: Episode I – The Phantom Menace)
  2. Star Wars: Epizoda II – Klony útočí (2002; Star Wars: Episode II – Attack of the Clones)
  3. Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů (2005; Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith)
  4. Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977; Star Wars: Episode IV – A New Hope), původně jen Hvězdné války (Star Wars)
  5. Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder (1980; Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back)
  6. Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho (1983; Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi)
  7. Star Wars: Epizoda VIIStar Wars: Epizoda VII (2015; Star Wars: The Force Awakens)

Poznámka: Názvy starší trilogie (Epizody IV–VI) byly do češtiny původně překládány jako Hvězdné války. Teprve při tvorbě Epizody I vydal George Lucas pokyn název Star Wars nepřekládat.

Vedlejší filmy a seriály

  1. Star Wars: Klonové války (2008; Star Wars: The Clone Wars)
  2. Star Wars: Klonové války
  3. Star Wars: Povstalci (2014, seriál z produkce Disney Channel)
  4. Rogue One: A Star Wars Story (původně Star Wars Anthology)
  5. Nepojmenované Anthology filmy (s Hanem Solem, Obi-Wanem Kenobim nebo Bobou Fettem)

Poznámka: Seriál i film Klonové války se odehrávají mezi druhou a třetí epizodou. Seriál Star Wars: Povstalci se odehrávají mezi první a druhou trilogií. Rogue One se má odehrávat před 4. epizodou.

Počítačové hry

Světem Star Wars se inspirovalo mnoho tvůrců počítačových her (výběr):

Sběratelská karetní hra

Sady karet:

Literatura s tematikou Star Wars

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam knih o Star Wars.

Filmová série Star Wars dala vzniknout knižnímu zpracování filmů a posléze celé řadě dalších na filmy navazujících (nebo je dějově předcházejících) knih. Tyto knihy vydává v češtině převážně nakladatelství Egmont.

Knihy ze světa Star Wars vydané v češtině: Série
  • Timothy Zahn: Thrawnova trilogie
    • Dědic impéria (Heir to the Empire, 1992)
    • Temná síla na vzestupu (Dark Force Rising, 1993)
    • Poslední povel (The Last Command, 1993)
Knihy ze světa Star Wars vydané v češtině: Samostatné romány
  • Timothy Zahn: Mezigalaktická výprava (OutBound Flight, 2006)
  • Sean Stewart: Yoda- Temné setkání (Yoda - Dark Rendezvous, 2006)
  • James Luceno: Háv klamu (Cloak of Deception, 2007)
  • Steve Perry: Stíny Impéria (Shadows of the Empire, 2007)
  • Dave Wolverton: Námluvy princezny Leiy (The Courtship of Princess Lea, 2007)
  • James Luceno: Labyrint zla (Labyrinth of Evil, 2007)

Odkazy

Reference

  1. (Rinzler, 2007, str. 8)
  2. (Kaminski, 2007, str. 50)
  3. (Rinzler, 2007, str. 107)
  4. (Kaminski, 2007, str. 38)
  5. Biodrowski, Steve. "Star Wars : The Original Trilogy - Then And Now". Hollywood Gothique. cit. 1.7. 2012. Dostupné online.
  6. (Bouzereau, 1997, str. 144)
  7. a b (Bouzereau, 1997, str. 123)
  8. (Kaminski, 2007, str. 164–165)
  9. Lawrence Kasdan, Star Wars. cit. 1.7.2012. Dostupné na starwars.com
  10. (Kaminski, 2007, str. 227)
  11. (Kaminski, 2007, str. 374)
  12. (Bouzereau, 1997, str. 196)
  13. (Rinzler, 2005, str. 13–15)
  14. (Kaminski, 2007, str. 380–384)
  15. Star Wars: Episode III Revenge of the Sith; dokument "Within a Minute" (dostupné na DVD). 2005.
  16. Killer Movies, George Lucas Talks On 'Star Wars' Sequels 7, 8 & 9, 13.9. 2004. Dostupné na: www.killermovies.com
  17. Kačer Donald a Hvězdné války, jak se to rýmuje? Disney koupil Lucasfilm
  18. (anglicky)Disney buys Lucasfilm for $4 billion
  19. http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/film/star-wars-epozida-vii-natoci-j-j-abrams-ten-ze-star-treku_259393.html Týden, 25.1.2013
  20. Disney: 'Star Wars' spinoffs there will be CNN, 6.2.2013
  21. ‘Star Wars’ veteran Lawrence Kasdan prepares to return to a galaxy far, far away Yahoo Movies, 11.2.2013
  22. Star Wars: The Force Awakens na IMDB [online]. Internet Movie Database [cit. 2015-12-16]. Dostupné online. 
  23. Star Wars: Síla se probouzí na ČSFD [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2015-12-16]. Dostupné online. 
  24. a b Lucasfilm: The legendary STAR WARS EXPANDED UNIVERSE turns a new page; 25.4.2014. Dostupné na http://starwars.com/news/the-legendary-star-wars-expanded-universe-turns-a-new-page.html
  25. Trent, M., Here's how Disney + Lucas plan to define (and redefine) Star Wars canon, blastr. 7. ledna 2014. Dostupné online.

Literatura

Související články

Externí odkazy