Emancipace: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
značky: možný vandalismus vyprázdněna sekce
Řádek 1: Řádek 1:
{{různé významy}}
{{různé významy}}
'''Emancipace''' znamená vyproštění ze závislosti na někom nebo na něčem, získání svobody, společenské nezávislosti, rovných práv.
'''Emancipace''' znamená vyproštění ze závislosti na někom nebo na něčem, získání svobody, společenské nezávislosti, rovných práv.

== Původ ==
Slovo pochází z [[latina|latinského]] ''e-mancipare'', propustit z područí, od ''manus'' ruka a ''capere'', uchopit, držet.<ref>http://www.etymonline.com/index.php?search=emancipation&searchmode=none</ref> V [[římské právo|římském právu]] znamenalo propuštění dospělého syna z moci otcovské (''[[patria potestas]]''). Opatření mělo původně syna chránit z nadměrného vykořisťování jeho pracovní síly. (Otec syna často prodával k dočasné práci v cizím domě, kde měl podobné postavení jako otrok, byl tzv. osoba v mancipiu, ''persona in mancipium''). Po vydání [[Zákon 12 desek|Zákona 12 desek]] začal být trojí formální obrazný prodej (''[[mancipatio]]'') a prodej zpátky (''remancipatio'') používán k dobrovolnému rozvázání otcovské moci. Syn se stal emancipací osobou [[sui iuris]]. Později se tohoto způsobu užívalo i k propuštění otroka paly a podobně.<ref name="Ottův slovník naučný">''Ottův slovník naučný'', heslo Emancipace</ref>


== Novověké emancipace ==
== Novověké emancipace ==

Verze z 2. 12. 2015, 13:02

Další významy jsou uvedeny na stránce Emancipace (rozcestník).

Emancipace znamená vyproštění ze závislosti na někom nebo na něčem, získání svobody, společenské nezávislosti, rovných práv.

Novověké emancipace

Novověký program emancipace, chápané nikoli jako propuštění, nýbrž jako vymanění se vlastní silou, začal bojem měšťanů o svobodu a politický vliv od 15. století. Později se týkal náboženských svobod pro menšiny, v 18. století zrušení nevolnictví a od počátku 19. století i emancipace národů a etnik. Už od poloviny 18. století se v Evropě prosazovala emancipace otroků (zrušení otroctví čili abolicionismus) v koloniích, jež se uskutečnila v britských koloniích do roku 1833, ve francouzských před 1858 a roku 1863 v USA. Počátkem 19. století došlo ve většině evropských zemí k emancipaci židů a roku 1829 k emancipaci katolíků v Anglii. V 19. století vzniklo hnutí za emancipaci žen, za jejich přístup na vysoké školy, do zaměstnání a za volební právo. V téže době začíná i zápas dělníků o politická práva a sociální zajištění.[1]

Odkazy

Reference

Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku anglické Wikipedie.

  1. Chybná citace: Chyba v tagu <ref>; citaci označené Ottův slovník naučný není určen žádný text

Literatura

Související články

Externí odkazy