Zakrslý králík: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Řádek 62: Řádek 62:
=== Literatura ===
=== Literatura ===
* {{Citace periodika
* {{Citace periodika
| příjmení = Šimek
| příjmení = Šimek Praha 1254
| jméno = Vlastimil
| jméno = Vlastimil
| titul = Zakrslí králíci : aneb průřez plemeny králíků v České republice
| titul = Zakrslí králíci : aneb průřez plemeny králíků v České republice

Verze z 23. 4. 2015, 12:23

kříženec Zakrslého Berana

Zakrslý králík je forma králíka domácího, která byla vyšlechtěna ve Francii. Všechna plemena zakrslých králíků jsou vzrůstem menší a hmotností nižší než ostatní domácí králíci. Ve většině případů jsou zakrslí králíci více choulostiví než běžná plemena (např. na nachlazení a onemocnění rýmou, která je u králíků velice závažným, až smrtelným onemocněním), a proto jsou určeni primárně k chovu ve vnitřních prostorách. Chov zakrslých králíků není užitkový (pro maso či srst), ale ryze zájmový. Při velmi dobrém chovu se může králík dožít 10 let. Průměrný věk dožití je pět až osm let. Prvním vyšlechtěným zakrslým králíkem bylo plemeno Hermelín. Z něho pak byla vyšlechtěna další plemena. Standardní zakrslý králík má hmotnost 1 až 1,5 kg. Zakrslí berani jsou mohutnější, váží 1,5 až 2 kg. V současnosti existuje velké množství plemen zakrslých králíků a v rámci plemen velké množství barevných rázů. V České republice patří mezi uznaná plemena Zakrslý hermelín, Zakrslý barevný, Zakrslý strakáč, Zakrslý rex, Zakrslý liščí, Zakrslý saténový a Zakrslý beran.

Popis zakrslých králíků

Zakrslý Hermelín červenooký (Heč)

Zakrslý hermelín (He)

Původně byl hermelín albínem, tzn. že měl čistě bílou srst a růžovou duhovku s karmínovou panenkou. Tato varianta se značí Heč (hermelín červenooký). V roce 1919 byla v Německu vyšlechtěna nová podoba, bílá barva zůstala na srsti, drápky byly taktéž bez pigmentu, ale duhovka oka byla blankytně modrá s černou zorničkou. Hermelín modrooký se značí jako Hem.

Podrobnější informace naleznete v článku Hermelín (králík).

Zakrslý barevný (Z)

Toto plemeno je v podstatě barevný hermelín. Vzniklo kombinací hermelína a druhého barevného plemene. U nás existuje velké množství barevných i kresebných rázů plemen, např. zakrslý divoce zbarvený (Zdiv), zakrslý černý (Zč), zakrslý siamský žlutý (ZSiž), zakrslý hototský bílý (ZHb) nebo zakrslý japonský (Zj).

Zakrslý strakáč (Zstr)

Toto plemeno má podle standardů o něco vyšší hmotnost než jiní zakrslí králíci. Ideálně by se měla pohybovat mezi 1,40 kg až 1,60 kg. Strakáči jsou typičtí svojí kresbou. Ta se dělí na kresbu hlavy, kresbu trupu a boční kresbu. Zakrslý strakáč může být v barevném provedení černý (Zstrč), černožlutý (Zstrčž) nebo i modrý (Zstrm).

Zakrslý rex (ZRex)

Zarkslý rex

Toto plemeno je zajímavé svou srstí. U plemen s normální srstí leží chlupy na těle králíka proti sobě. U rexovitých plemen jsou chlupy kratší a jsou kolmo ke kůži. Díky tomu je jejich srst velmi jemná, jakoby plyšová. U zakrslého rexe je délka srsti cca 15 mm. Zakrslý rex může být v těchto barevných provedeních, zakrslý rex bílý červenooký (ZBčoRex), zakrslý rex černý (ZRex), zakrslý rex dalmatinský strakáč v černém, modrém i havanovitém rázu (ZDSčRex, ZDSmRex, ZDShavRex), zakrslý kastorex (ZCa) nebo zakrslý tříslový (ZTčRex).

Zakrslý liščí (ZLi)

Charakteristickým znakem tohoto plemene jsou prodloužené pesíky spadající po bocích králíka. Chlupy mají mít délku 3 cm až 5 cm a nestříhají se. V České republice je nejrozšířenějším rázem zakrslého liščího ráz bílý červenooký (ZLibčo), čili albín. Vidět můžete i ruského černého (ZLiRč) nebo kuního hnědého (ZLiKuh).

Zakrslý saténový (ZSa)

Je nově uznané plemeno. Srst je lesklejší, než u ostatních plemen. Nejrozšířenějším barevným rázem je ráz červený (ZSačerv).

Zakrslý beran

Hmotnost zakrslého berana by měla být mezi 1,5 kg až 2 kg. Tělo berana je spíše kratší, zavalité. Krk je neznatelný a má kratší tlapky. Hlava má být kulatá, s výraznými skráněmi. Typické pro berany jsou jejich uši. Jsou svisle k zemi a při pohledu zepředu mají tvořit jakoby podkovu. Na konci uší mají být znatelné hrbolky, nazývají se korunky. Co se týče barevných rázů, tak u zakrslých beranů najdeme snad všechny existující barevné kombinace.Potrava zakrslého berana je seno a granule.Má až 4 mláďata na 1 porod.

Holandský zakrslý králík

Je plemeno pocházející z holandského králíka a patří k historicky nejstarším. Typičtí jsou svou zvláštní kresbou.

Podrobnější informace naleznete v článku Holandský zakrslý králík.

Krmení

Trávící soustava králíků je uzpůsobena pro příjem trávy, bylin a listů, což je potrava s velkým množstvím vlákniny. Králík je nepřežvýkavý býložravec a jeho trávení je velmi podobné trávení koně - stejně jako on využívá velkého slepého střeva plného symbiotických mikroorganismů k fermentaci vlákniny a získává tak živiny, které by jinak byly nedostupné.

Tento způsob získávání živin ale není dokonalý a králík, aby ho co nejlépe využil, proto požírá měkké bobky, které obsahují bílkoviny i vitamíny skupiny B. Toto chování je naprosto normální.

Hlavní složku krmné dávky králíka by měla tvořit objemná krmiva, v drobnochovech tedy seno a sláma. Je možno krmit také zelená krmiva (např. bazalka, brokolice, celer, čekanka, jabloňové listí, jitrocel, kapusta, kokoška pastuší tobolka, kopřiva (zavadlá), pampeliška, petržel, salát, nejedovaté plevele - pýr, lebeda apod.)

Vhodné jsou také okopaniny, mrkev, krmná řepa, tuřín, topinambury nebo vařené brambory. Z jadrných krmiv je nejvhodnější oves nebo ječmen, možno zkrmovat také hrách nebo sóju jako zdroj bílkovin, nebo lněné semínko.

Králík by měl vždy mít k dispozici vodu!

Králičí smysly

Sluch

Sluch je pro králíky žijící v přírodě velmi důležitý, hrozící nebezpečí zaznamenají nejčastěji právě sluchem. Díky jejich protaženým uším, které mohou navíc každé jinak otáčet, mohou slyšet zvuky v prostoru odpovídajícím 360 °. Zakrslí králíci mají sluch také velmi dobře vyvinutý, dokonce si některé zvuky mohou pamatovat, například zvuk hlasu majitele nebo zvuk sypání krmení. Králíci berani údajně slyší hůře, protože mají uši sklopené k hlavě.

Zrak

Zrak má stejně důležitou roli jako sluch a je také velmi dobrý. Králičí oči mají zvláštní postavení. Jsou nahoře po stranách hlavy a jsou vypouklé. Díky tomuto postavení očí králík vidí kolem dokola. Vidí i nad sebe a dokonce i za sebe. Oči jsou tak bystré, že dokáží zaznamenat i sebemenší pohyb. Jestli králík vidí barevně nebo ne, je sporné, údajně by ale měl být schopen rozlišit mezi červenou a zelenou barvou.

Čich

V čenichu králíka se nachází asi 100 milionů čichových buněk. Nozdry jsou pohyblivé, králík díky tomu větří, kontroluje přísun vzduchu a nasává veškeré okolní pachy. Čich králíci využívají zejména při značkování revíru a při komunikaci mezi členy skupiny.

Hmat

S hmatem je to podobné jako u koček. Hmatové fousky králíci používají při orientaci ve tmě. Zjistí, kudy se protáhnou nebo jestli mají před sebou nějaké překážky.

Chuť

Chuť mají králíci poměrně dobře vyvinutou. Dokáží rozlišit čtyři typy chutí: sladkou, kyselou, hořkou a slanou.

Odkazy

Literatura

  • ŠIMEK PRAHA 1254, Vlastimil. Zakrslí králíci : aneb průřez plemeny králíků v České republice. Fauna. 2010, roč. 21, čís. 10/2010, s. 47-48. Dostupné online. 
  • ŠIMEK, Vlastimil. Zakrslí králíci : aneb průřez plemeny králíků v České republice - 2.část. Fauna. 2010, roč. 21, čís. 11/2010, s. 42-44. Dostupné online. 
  • ŠIMEK, Vlastimil. Zakrslí králíci : aneb průřez plemeny králíků v České republice - 3.část. Fauna. 2010, roč. 21, čís. 12/2010, s. 48-49. Dostupné online. 
  • ŠIMEK, Vlastimil. Zakrslí králíci : aneb průřez plemeny králíků v České republice - 4.část. Fauna. 2010, roč. 21, čís. 13/2010, s. 46-47. 
  • ŠIMEK, Vlastimil. Zakrslí králíci : aneb průřez plemeny králíků v České republice - 5.část. Fauna. 2010, roč. 21, čís. 14/2010, s. 48-50. 
  • ŠIMEK, Vlastimil. Zakrslí králíci : aneb průřez plemeny králíků v České republice - 6.část. Fauna. 2010, roč. 21, čís. 15/2010, s. 43-45. 

Externí odkazy