Lední hokej: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Soldan15 (diskuse | příspěvky)
značky: možný vandalismus editace z Vizuálního editoru Možný vandalismus
Řádek 67: Řádek 67:
* [[Krajské hokejové přebory]]
* [[Krajské hokejové přebory]]
* [[Okresní hokejové přebory]]
* [[Okresní hokejové přebory]]

asjsjsjsjsjsjsjgfewasdhfuiawezruiwefzasugfzdsuavchasdduifgdrogjdflkvbhsadjgvaXDWRETDZFSDHDFA

SFSD

F

ASDFSDAFDSFDSF

ED

FD

F

D

FD

F

DF

DF

DF

DF

DF

DF

DF

DF

DF

DF

DF

DF

AF

SDAF

DF

ASDF

DSF

SADF

DF

DSF

DSF

DSAF

DSF

DSAF

DAF

ASDF

DASF

DSF

SDAF

SD

FSDA

FSDA

FSD

AF

DSF

SD

FSA

DF

DWAF

DG

FSDH

G

HG

J

HJ

HJ

HF

JF

HJ

J

FHK

U

HKU

K

UJK

U

KUZ

K

UJ

K

UJK

UZ

JKKUZK

UZ

K

ZU

IK

ZUKWZU

+KWZĚU

+KQ

AA

sf

dsf

adf

asdf

sdf

a


== Odkazy ==
== Odkazy ==

Verze z 24. 2. 2015, 10:11

Hráči těsně po zahájení hry

Lední hokej (zkráceně také jen hokej), je týmový sport hraný na ledě. Jde o jeden z nejrychlejších sportů na světě. Hráči na bruslích dosahují vysokých rychlostí a vystřelený puk někdy přesáhne i rychlost 160 km/h.

Hokej vznikl koncem 19. století v Kanadě (pravidla byla vytvořena v Montréalu v roce 1878), ale brzy se rozšířil i do Evropy (hlavně severní a střední) a později částečně i do Asie. První záznam o hokejovém utkání, konaném na známém místě a ve známý čas, se zaznamenaným výsledkem mezi dvěma týmy se uskutečnilo 3. března 1875 v Montrealu na Victoria Skating Rink.[1]

Hra

Hokejové hřiště v Joe Louis Arena
Hokejový puk

Lední hokej se hraje na 3 třetiny po 20 minutách, celkem tedy 60 minut čistého času (tzn. čas se při přerušení zastavuje). Hraje se na hokejovém hřišti, kde nastoupí na lední plochu šest hráčů za každý tým, všichni hráči mají brusle a hokejky. Cílem hry je vstřelit více gólů než soupeř. Hraje se malým, tvrdým gumovým kotoučem, který se nazývá puk. Hráči kontrolují puk dlouhými holemi s čepelí tzv. hokejkami. Hokejka je na svém dolním konci zahnutá. Hráči také mohou měnit směr pohybu puku svým tělem, včetně rukou či bruslí. Platné jsou dvě výjimky. První je zákaz přihrát rukou puk svému spoluhráči mimo obranné pásmo. A za druhé nesmějí vstřelit puk do branky úmyslně čímkoliv jiným než hokejkou. Jeden z šesti hráčů je brankář, jehož hlavním úkolem je nepustit puk do branky. Brankář má speciální vybavení a má zvláštní práva, jako je možnost přikrýt puk a tím zastavit hru. Každý tým může mít v zápise (na soupisce jich může mít ovšem neomezeně) maximálně 22 hráčů, z nichž 2 jsou brankáři. Střídání hráčů je možno kdykoliv během hry i v time-outu.

Zbylých pět hráčů se dělí na tři útočníky a dva obránce. Útočnické pozice jsou levé křídlo, střední útočník a pravé křídlo. Útočníci spolu většinou hrají v útočných řadách (hovorově lajnách), kde jsou vždy tři útočníci spolu. Často se vyměňuje celá pětka hráčů najednou. Optimální délka jednoho střídání je 40 vteřin.[zdroj?] Většina týmů hraje na čtyři útočné řady a tři obranné dvojice. To se však může v různých zemích lišit.[zdroj?]

Důležitou součástí hry jsou rozhodčí. Bývají čtyři – dva hlavní a dva čároví. Hlavní rozhodčí mají na starost regulérnost hry – posuzují fauly a udělují tresty.Menší trest trvá 2 minuty, větší trest 5 minut a osobní trest 10 minut. Tresty lze kombinovat (např.: 2+5,5+do konce utkání) ,.

Hrazení (mantinely) okolo hřiště napomáhají udržet puk ve hře, i díky nim hra často trvá několik minut bez přerušení. Když je hra zastavena, pokračuje se vhazováním. V hokeji jsou dvě základní pravidla, která omezují pohyb puku. Je to zakázané uvolnění a postavení mimo hru. Na dodržování těchto pravidel dohlížejí čároví rozhodčí.

Zbývající vlastnosti hry jsou do značné míry závislé na přesných pravidlech, která jsou použita. Dvě nejdůležitější jsou od Mezinárodní hokejové federace (IIHF) a od severoamerické NHL, která je často považována za nejlepší profesionální ligu na světě. Pravidla českého hokeje[2] jsou prakticky shodná s pravidly IIHF.[3]

Hřiště

Podrobnější informace naleznete v článku Hokejové hřiště.

Hokejové hřiště je ledová plocha, na které se hraje lední hokej. Maximální rozměry 61 x 30 m, minimální 56 x 26 m, rohy hřiště zaobleny hrazením o poloměru 7 až 8,5 m.

Pro úpravu ledové plochy se od 50. let 20. století používají rolby.

Puk

Podrobnější informace naleznete v článku Puk.

Puk (někdy též nazývaný touš či prostě kotouč) je drobný předmět tvaru velmi plochého válce, který se používá ke hře při ledním hokeji. Puk má zhruba průměr 76,2 milimetrů (3 palce anglické míry), výšku 25,4 mm (1 palec anglické míry) a hmotnost od 156 do 170 gramů, ovšem tyto parametry mohou být mírně pohyblivé a liší se třeba pro žákovské kategorie.

Hokejové turnaje a soutěže

Hokej v České republice

asjsjsjsjsjsjsjgfewasdhfuiawezruiwefzasugfzdsuavchasdduifgdrogjdflkvbhsadjgvaXDWRETDZFSDHDFA

SFSD

F

ASDFSDAFDSFDSF

ED

FD

F

D

FD

F

DF

DF

DF

DF

DF

DF

DF

DF

DF

DF

DF

DF

AF

SDAF

DF

ASDF

DSF

SADF

DF

DSF

DSF

DSAF

DSF

DSAF

DAF

ASDF

DASF

DSF

SDAF

SD

FSDA

FSDA

FSD

AF

DSF

SD

FSA

DF

DWAF

DG

FSDH

G

HG

J

HJ

HJ

HF

JF

HJ

J

FHK

U

HKU

K

UJK

U

KUZ

K

UJ

K

UJK

UZ

JKKUZK

UZ

K

ZU

IK

ZUKWZU

+KWZĚU

+KQ

AA

sf

dsf

adf

asdf

sdf

a

Odkazy

Reference

  1. GUT, Karel; PACINA, Václav. Malá encyklopedie ledního hokeje. Praha: Olympia, 1986. S. 203. 
  2. Český svaz ledního hokeje – Pravidla ledního hokeje [online]. [cit. 2012-03-15]. Dostupné online. 
  3. IIHF Rule Book [online]. [cit. 2012-03-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Šablona:Link FA Šablona:Link FA Šablona:Link GA Šablona:Link GA Šablona:Link GA Šablona:Link GA