Stiv Bators: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m kosmeticke upravy, WPCW
mBez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
{{pravopis}}
{{Infobox - hudební umělec
{{Infobox - hudební umělec
| jméno = Stiv Bators
| jméno = Stiv Bators

Verze z 7. 12. 2014, 11:34

Stiv Bators
Základní informace
Rodné jménoSteven John Bator
Narození22. října 1949
Youngstown, Ohio, US
Úmrtí4. června 1990 (ve věku 40 let)
Paříž, Francie
Příčina úmrtísražení vozidlem
Žánrypunk rock, post-punk, gothic rock
Povoláníhudebník, skladatel, herec
Nástrojezpěv, kytara
Aktivní roky1974–1990
VydavateléBomp!, Sire
Příbuzná témataThe Dead Boys
The Lords of the New Church
Webwww.stivbators.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stiv Bators (rodným jménem Steven John Bator; 22. října 1949, Youngstown4. června 1990, Paříž) byl americký punk rockový zpěvák z Youngstownu v Ohiu. Je známý především svými kapelami The Dead BoysThe Lords of the New Church.

Hudební a filmová kariéra

Během své kariéry Bators spolupracoval s mnoha kapelami a hudebníky, včetně Hormones, Dennise Comeau a Andre Sivy, Frankenstein, The Wanderers a The Whores of Babylon (s Dee Dee Ramonem a Johnnym Thundersem). Také nahrával jako sólový umělec pro vydavatelství Bomp! Records. Nicméně průkopníkem punk rockového soundu, vzhledu a přístupu se Bators stal až jako hlavní zpěvák clevelandské kapely The Dead Boys. Ta se rychle stala populární v CBGB, hudebním klubu v East Village v Manhattanu. The Dead Boys se objevili ve filmech Punking Out (1978), Live at CBGB's (1977) a Crash 'n' Burn (1977).

Po rozpadu The Dead Boys v roce 1979 začal spolupracovat s vydavatelstvím Bomp! Records a jeho předsedou Greg Shaw. Podle Shawa: „To, po čem nejvíce toužil, bylo uniknout z pout image The Dead Boys a získat si respekt jako zpěvák současného pop rocku... jinými slovy, chtěl být přemýšlejícím punkovým Ericem Carmenem.“[1] Nakonec spolu s prvními punk rockovými veterány nahrál několik singlů, z nichž mnoho zůstalo nevydaných, a v roce 1980 LP Disconnected. V roce 1994 vyšlo retrospektivní album L.A. L.A., které dokumentuje Batorsovy úspěchy v roli punk rockového zpěváka.

Po rozpadu Sham 69 založil Bators, který nyní pobýval v Londýně, spolu s Davem Tregunnou, bývalým baskytaristou Sham 69, kapelu The Wanderers. Vydali jedno konceptuální album Only Lovers Left Alive (květen 1981) a dva singly. Na konci roku 1981 Bators s Brianem Jamesem z The Damned a Davem Tregunnou založili The Lords of the New Church. Ti se stali známí hlavně díky živým vystoupením. Jako fanoušek Iggyho Popa si Bators s The Dead Boys vydobil pověst neohroženosti a s podobnými kousky pokračoval i s The Lords of the New Church. Například se údajně během koncertu oběsil, což se mu vymklo z rukou a na několik minut byl prohlášen klinicky mrtvým. Nicméně přežil a The Lords of the New Church vydali dvě úspěšnější alba.

V roce 1981 se mu dostlo další publicity díky účinkování ve filmu Polyester režiséra Johna Waterse. O sedm let později ztvárnil nezapomenutelné cameo Dicka Slammera, hlavního zpěváka The Blender Children, v netradiční komedii Tapeheads, v níž hlavní role ztvárnili John Cusack a Tim Robbins.

V prosinci 1985 Bators se svým nejlepším přítelem Michaelem Monroem letěli do New Yorku, aby se podíleli na hudebním klipu pro Artists United Against Apartheid.[2] The Lords of the New Church se rozpadli v roce 1989, když si Bators poranil záda a kytarista Brian James začal tajně shánět nového zpěváka.

Smrt

4. června 1990 Batorse v Paříži srazilo taxi.[3] Byl převezen do nemocnice, ale údajně po hodinách čekání usoudil, že není zraněný, a bez ošetření odešel pryč. Zprávy naznašují, že zemřel ve spánku jako důsledek otřesu mozku.[4] Dave Tregunna prohlásil, že Bators jako fanoušek rockové legendy Jima Morrisona žádal, aby byl jeho prach rozprášen na Morrisonův hrob v Paříži, což splnila jeho přítelkyně.[4]

V komentáři Johna Waterse k filmu Polyester (ve kterém Bators hrál) Waters prohlásil, že Batorsova pařížská přítelkyně Caroline se mu pár let poté přiznala, že šňupala část Stivova prachu, aby mu byla blíže.[5][6]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stiv Bators na anglické Wikipedii.

  1. Text na obalu alba L.A. L.A.
  2. INTERVIEW WITH MICHAEL MONROE. kauhajokinyt.fi [online]. [cit. 2014-12-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Stiv Bators, 40, Singer With Dead Boys Band. The New York Times [online]. 1990-06-06 [cit. 2014-12-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b SIMMONDS, Jeremy. The Encyclopedia of Dead Rock Stars: Heroin, Handguns, and Ham Sandwiches. [s.l.]: Chicago Review Press, 2008. ISBN 978-1-55652-754-8. S. 259. (anglicky) 
  5. MCNEIL, Legs; MCCAIN, Gillian. Please Kill Me: The Uncensored Oral History of Punk. [s.l.]: Grove/Atlantic, Inc., 2006. ISBN 978-0-8021-4264-1. S. 426. (anglicky) 
  6. BIRMINGHAM, Steve. Interview with John Waters about his new book Role Models. dogcanyon.org [online]. 2010-06-08 [cit. 2014-12-01]. Dostupné online. (anglicky)