Sekvenční obvod: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
vytvoření článku z textu špatně vloženého do kategorie
 
m Stránka Sekvenční obvody přemístěna na stránku Sekvenční obvod
(Žádný rozdíl)

Verze z 12. 1. 2007, 22:48

Sekvenční obvod je typ elektronického obvodu. Je složen ze dvou částí – kombinační a paměťové. Abychom mohli určit hodnotu výstupní proměné, je potřeba u sekvenčních obvodů sledovat kromě vstupích proměných ještě jeho vnitřní proměné – vnitřní stav. Jsou to proměné, které jsou uchovány v paměťových členech. Existence vnitřních proměných způsobuje, že stejné hodnoty vstupních proměnných přivedené na vstup obvodu, nevyvolávají vždy stejnou odezvu na výstupu obvodu.

Existují dva typy sekvenčních obvodů: a) Meayho typ – hodnota výstupní proměné je závislá jak na hodnotách vstupních proměných, tak na vnitřních proměných. Y = f (X,Z)
b) Moorův typ – hodnota výstupní proměné je přímým obrazem stavu vnitřnch proměných Y = f (Z)

Sekvenční obvody dělíme na synchronní a asynchronní.

U asynchronních sekvenčních obvodů se změna vstupní proměnné promítne ihned do stavu sekvenčního obvodu. U synchronních sekenčních obvodů je zaveden řídicí synchronizační signál (hodinový signál, hodiny). Změna vstupní proměnné se promítne do stavu sekvenčníh obvodu až při příchodu hodinového signálu.

Podle reakce na hodinový signál ještě synchronní sekvenční obvody na úrovňové a hranové. Úrovňové – sekvenční obvod sleduje hodnoty vstupních proměných a tím i jejich změny po celou dobu trvání hodinového signálu a průběžně na ně reaguje Hranové – sekvenční obvod reaguje na hodnoty vstupních poměných jen při příchodu hrany hodinového signálu (náběžná nebo sestupná hrana).

Paměťová část sekvečního obvodu je tvořena kombinačním obvodem ve kterém byla zavedena zpětná vazba. Tomuto zapojení říkáme bistabilní klopný obvod. Jeho úkolem je převzít informaci přivedenou na vstupu obvodu a uchovat tuto hodnotu i když vstupní informace již zmizí.