Sekt: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
NTAE01 (diskuse | příspěvky)
Rozepsání podrobnější metod Méthode Champenoise a Charmat-Martinotti nebo také Charmatovy metody.
značky: možný spam editace z Vizuálního editoru
Řádek 26: Řádek 26:
}}</ref> Sekt je šumivý nápoj, který je skladován ve skleněných [[láhev|láhvích]] s korkovým a nebo plastovým uzávěrem, jejž je možné tlakem sektu vytlačit z láhve.
}}</ref> Sekt je šumivý nápoj, který je skladován ve skleněných [[láhev|láhvích]] s korkovým a nebo plastovým uzávěrem, jejž je možné tlakem sektu vytlačit z láhve.


Označení sekt je převzato z [[Německo|Německa]], kde bylo používáno od [[18. století]]. Název sekt je občas zaměňován s názvem [[šampaňské víno]], kterým se ale mohou honosit pouze vína z oblasti francouzské oblasti [[Champagne]]. Od roku [[1908]] se totiž jedná o chráněnou značku.<ref name="most"/>
Označení sekt je převzato z [[Německo|Německa]], kde bylo používáno od [[18. století]]. Název sekt je občas zaměňován s názvem [[šampaňské víno]], kterým se ale mohou honosit pouze vína z oblasti francouzské oblasti [[Champagne]]. Od roku [[1908]] se totiž jedná o chráněnou značku.<ref name="most"/>


== Rozdělení podle obsahu cukru ==
== Rozdělení podle obsahu cukru ==
Řádek 38: Řádek 38:
== Výroba ==
== Výroba ==


Sekt se vyrábí dvojí cestou z vína, které je nejčastěji v podobě suchého kyselejšího vína. V první fázi dojde k [[lisování]] [[hrozen|hroznů]], čímž se zabrání vzniku oxidantních látek a [[tříslovina|tříslovin]]. Klasickou a původní metodou je kvašení vína v láhvi, které je ve Francii nazýváno jako ''Méthode Champenoise''. Tato metoda vyžaduje nejméně 9 [[měsíc]]ů následného vyzrávání vína před odstraněním [[sediment]]ů. Druhou metodou je kvašení v tanku nazývaná ''charmat'',<ref name="most"/> které je z hlediska výrobních nákladů značně levnější a umožňuje větší objem [[produkce]].<ref name="francie"/>
Sekt se vyrábí dvojí cestou z vína, které je nejčastěji v podobě suchého kyselejšího vína. V první fázi dojde k [[lisování]] [[hrozen|hroznů]], čímž se zabrání vzniku oxidantních látek a [[tříslovina|tříslovin]]. Klasickou a původní metodou je kvašení vína v láhvi, které je ve Francii nazýváno jako ''Méthode Champenoise''. <strong><em>Méthode Champenoise</em></strong> je tradiční postup <strong>výroby</strong> <strong>šumivých vín</strong> v Champagni a je založen na druhotném kvašení v láhvi. K ručnímu sběru hroznů, které se vyznačují nižším obsahem cukrů a výraznou kyselinkou, dochází již 100 dní po odkvětu, kdy má hrozen nejvyšší kvalitu. Hrozny jsou opatrně lisovány, do moštu přidány kvasinky a proběhne první kvašení v kádích, vzácně v dubových sudech. Následuje scelování a stáčení vína do lahví, do nichž se přidává <strong><em>liqueur de tirage </em></strong>(tirážní likér), což je směs třtinového cukru, kvasinkové kultury a "starého" vína. Láhev se uzavře korunkovým uzávěrem a uloží do vodorovné polohy. Nastává <strong><em>prise de mousse</em></strong> (druhotné kvašení) a vzniklý CO<sub>2</sub> proměňuje tiché víno v šumivé. Vznikají bublinky …Tato metoda vyžaduje nejméně 9 [[měsíc]]ů následného vyzrávání vína před odstraněním [[sediment]]ů. <strong>Odumírající kvasinky</strong> se rozkládají a <strong>obohacují víno </strong>o specifickou<strong> chuť i vůni</strong>. Vrcholná fáze výroby představuje <strong><em>remuage</em></strong> nebolisetřásání sedliny na zátku. V praxi to znamená, že lahve jsou obrácené zátkou dolů, nakloněné a každý den se přetřásají. Následně jsou hrdla lahví ochlazena, po otevření láhve vystřelí zmrzlé sedimenty ven a tím končí <strong><em>dégorgement </em></strong>(fáze odkalení). Obsah láhve se doplní buď suchým vínem – tak vznikají vyhlášená šampaňská vína v kategorii <strong><em>brut nature</em></strong> bez přidaného cukru, nebo se doplní <strong><em>liqueur d´expedition </em></strong>(expediční likér) <strong><em>– </em></strong>směsí vína a cukru na škále<strong> <em>extra brut</em> </strong>až<strong> <em>doux</em></strong>. Tím se reguluje sladkost výsledného vína. Lahve jsou uzavřeny korkovou zátkou a zabezpečeny drátěným košíčkem.
     U ostatních šumivých vín, byť vyrobených týmž postupem, je povoleno používat označení <strong><em>méthode traditionnelle</em></strong>. Druhou metodou je kvašení v tanku nazývaná ''charmat'',<ref name="most"/> které je z hlediska výrobních nákladů značně levnější a umožňuje větší objem [[produkce]].<ref name="francie"/> <strong><em>Charmat-Martinotti</em></strong> nebo také <strong>Charmatova metoda</strong> je jednou z nejrozšířenějších a vyrábí se s ní lehká, jemná šumivá vína. Je založena na<strong> principu druhotného kvašení v nerezových ocelových tancích</strong>, z nichž se tekutina stáčí do lahví pod tlakem. Výroba je poměrně rychlá a trvá „jen“ několik týdnů. Používají se především odrůdy, které nejsou tak drahé jako Pinot noir nebo Chardonnay.


Vyrábějí se v uzavřených nádobách do přetlaku 0,25 [[Pascal|MPa]].<ref name="most"/>
Vyrábějí se v uzavřených nádobách do přetlaku 0,25 [[Pascal|MPa]].<ref name="most"/>
Řádek 49: Řádek 50:
| datum přístupu = 2008-8-4
| datum přístupu = 2008-8-4
| vydavatel = ovine.cz
| vydavatel = ovine.cz
}}</ref> vystupující pod značkou [[Bohemia Sekt]], který se vyrábí ve [[Starý Plzenec|Starém Plzenci]] nedaleko [[Plzeň|Plzně]].
}}</ref> vystupující pod značkou [[Bohemia Sekt]], který se vyrábí ve [[Starý Plzenec|Starém Plzenci]] nedaleko [[Plzeň|Plzně]]. Dále se v Česku výrobou sektu zabývá například vinařství<em><strong> Tanzberg.</strong></em>


== Odkazy ==
== Odkazy ==
Řádek 60: Řádek 61:
* [[Šampaňské víno]]
* [[Šampaňské víno]]
* [[Sycené víno]]
* [[Sycené víno]]
* [http://mojelahve.cz/clanek/vyroba-sampanskeho-sumivych-a-perlivych-vin-a-tipy-pro-jejich-vyber-192 Výroba šampaňského, šumivých a perlivých vín a tipy pro jejich výběr]


{{Portály|Gastronomie}}
{{Portály|Gastronomie}}

Verze z 20. 1. 2014, 19:40

Sklenka naplněná sektem

Sekt či někdy také šumivé víno je označení alkoholického nápoje, které je vyráběno primárním či sekundárním kvašením vína[1] a nebo moštu.[2] Sekt je šumivý nápoj, který je skladován ve skleněných láhvích s korkovým a nebo plastovým uzávěrem, jejž je možné tlakem sektu vytlačit z láhve.

Označení sekt je převzato z Německa, kde bylo používáno od 18. století. Název sekt je občas zaměňován s názvem šampaňské víno, kterým se ale mohou honosit pouze vína z oblasti francouzské oblasti Champagne. Od roku 1908 se totiž jedná o chráněnou značku.[2]

Rozdělení podle obsahu cukru

  • brut nature - pod 3 gramů cukru na litr
  • brut - do 15 gramů cukru na litr
  • extra dry - 12 až 20 gramů cukru na litr
  • sec - 17 až 35 gramů cukru na litr
  • demi-sec - 33 až 50 gramů cukru na litr
  • doux - nad 50 gramů cukru na litr[2]

Výroba

Sekt se vyrábí dvojí cestou z vína, které je nejčastěji v podobě suchého kyselejšího vína. V první fázi dojde k lisování hroznů, čímž se zabrání vzniku oxidantních látek a tříslovin. Klasickou a původní metodou je kvašení vína v láhvi, které je ve Francii nazýváno jako Méthode Champenoise. Méthode Champenoise je tradiční postup výroby šumivých vín v Champagni a je založen na druhotném kvašení v láhvi. K ručnímu sběru hroznů, které se vyznačují nižším obsahem cukrů a výraznou kyselinkou, dochází již 100 dní po odkvětu, kdy má hrozen nejvyšší kvalitu. Hrozny jsou opatrně lisovány, do moštu přidány kvasinky a proběhne první kvašení v kádích, vzácně v dubových sudech. Následuje scelování a stáčení vína do lahví, do nichž se přidává liqueur de tirage (tirážní likér), což je směs třtinového cukru, kvasinkové kultury a "starého" vína. Láhev se uzavře korunkovým uzávěrem a uloží do vodorovné polohy. Nastává prise de mousse (druhotné kvašení) a vzniklý CO2 proměňuje tiché víno v šumivé. Vznikají bublinky …Tato metoda vyžaduje nejméně 9 měsíců následného vyzrávání vína před odstraněním sedimentů. Odumírající kvasinky se rozkládají a obohacují víno o specifickou chuť i vůni. Vrcholná fáze výroby představuje remuage nebolisetřásání sedliny na zátku. V praxi to znamená, že lahve jsou obrácené zátkou dolů, nakloněné a každý den se přetřásají. Následně jsou hrdla lahví ochlazena, po otevření láhve vystřelí zmrzlé sedimenty ven a tím končí dégorgement (fáze odkalení). Obsah láhve se doplní buď suchým vínem – tak vznikají vyhlášená šampaňská vína v kategorii brut nature bez přidaného cukru, nebo se doplní liqueur d´expedition (expediční likér) – směsí vína a cukru na škále extra brut  doux. Tím se reguluje sladkost výsledného vína. Lahve jsou uzavřeny korkovou zátkou a zabezpečeny drátěným košíčkem.

     U ostatních šumivých vín, byť vyrobených týmž postupem, je povoleno používat označení méthode traditionnelle. Druhou metodou je kvašení v tanku nazývaná charmat,[2] které je z hlediska výrobních nákladů značně levnější a umožňuje větší objem produkce.[1] Charmat-Martinotti nebo také Charmatova metoda je jednou z nejrozšířenějších a vyrábí se s ní lehká, jemná šumivá vína. Je založena na principu druhotného kvašení v nerezových ocelových tancích, z nichž se tekutina stáčí do lahví pod tlakem. Výroba je poměrně rychlá a trvá „jen“ několik týdnů. Používají se především odrůdy, které nejsou tak drahé jako Pinot noir nebo Chardonnay.

Vyrábějí se v uzavřených nádobách do přetlaku 0,25 MPa.[2]

Značky

Největší český výrobce sektu ve Starém Plzenci

V Česku je nejznámější a nejprodávanější sekt[3] vystupující pod značkou Bohemia Sekt, který se vyrábí ve Starém Plzenci nedaleko Plzně. Dále se v Česku výrobou sektu zabývá například vinařství Tanzberg.

Odkazy

Šablona:Sisterlinks

Reference

  1. a b Technologie výroby šumivého vína [online]. [cit. 2008-08-01]. Dostupné online. 
  2. a b c d e soaresekt.cz - Výroba šumivého vína [online]. soaresekt.cz [cit. 2008-08-03]. Dostupné online. 
  3. Bohemia Sekt jakostní šumivé (demi sec) - Bohemia Sekt, Českomoravská vinařská a.s. [online]. ovine.cz [cit. 2008-08-04]. Dostupné online. 

Související články