Postupimská konference: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
značky: možný vandalismus narušen nadpis
Řádek 15: Řádek 15:
* Okupujícím mocnostem byla přiznána možnost čerpání [[válečné reparace|válečných reparací]] z vlastních zón (týkalo se hlavně Sovětského svazu).
* Okupujícím mocnostem byla přiznána možnost čerpání [[válečné reparace|válečných reparací]] z vlastních zón (týkalo se hlavně Sovětského svazu).


=== Postupimská deklarace ===
=== Postupimská demokracie ===
Nic tu není.
{{Viz též|Postupimská deklarace}}
Druhou částí ujednání byla tzv. [[Postupimská deklarace]], která vyzývala [[Japonsko]] ke kapitulaci. Deklaraci podepsali [[26. červenec|26. července]] americký prezident Harry Truman, britský premiér Winston Churchill a čínský vůdce [[Čankajšek]] (Sovětský svaz v té době nebyl s Japonskem ve válečném stavu). V deklaraci se stanovují podmínky pro případnou japonskou kapitulaci a Japonsku se vyhrožuje naprostým zničením, pokud nekapituluje.


=== Další témata ===
=== Další témata ===

Verze z 20. 1. 2014, 10:26

Zástupci velmocí na Postupimské konferenci (sedící zleva: Clement Attlee, Harry Truman, Josef Stalin)

Postupimská konference byla konference, která se konala v německé Postupimi (nedaleko Berlína) od 17. července do 2. srpna 1945. Účastnila se jí tzv. „Velká trojka“: Josef Stalin za Sovětský svaz, Harry Truman za Spojené státy a Winston Churchill za Spojené království (který byl ovšem v průběhu konference po prohraných domácích volbách nahrazen Clementem Attleem). Předmětem konference byla poválečná správa Německa, které o devět týdnů dříve kapitulovalo, uspořádání a rekonstrukce válkou poničené Evropy.

== Výsledky konference == Tomáš KASL

Nová německo-polská hranice na linii Odra-Nisa

Postupimská dohoda

Související informace naleznete také v článku Postupimská dohoda.

Hlavním výsledkem konference byla Postupimská dohoda, ve které jsou stanoveny následující závěry:

Postupimská demokracie

Nic tu není.

Další témata

V průběhu konference se Truman Stalinovi obecně zmínil o „mocné nové zbrani“; Stalin (který byl o americké jaderné zbrani informován) Trumana v použití libovolné zbraně, která by zkrátila válku, podporoval.

Související články

Externí odkazy