Fakulta informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bfidli (diskuse | příspěvky)
m typo
Bez shrnutí editace
Řádek 15: Řádek 15:
|proděkan8 =
|proděkan8 =
|tajemník = Ing. Marie Gvoždiaková
|tajemník = Ing. Marie Gvoždiaková
| předseda AS fakulty = prof. Ing. Hana Řezanková, CSc.
|zaměstnanci =
|zaměstnanci =
|studenti =
|studenti =

Verze z 23. 10. 2013, 20:41

Šablona:Infobox Fakulta vysoké školy Fakulta informatiky a statistiky (FIS VŠE, F4) je jedna z 6 fakult Vysoké školy ekonomické v Praze. V roce 1991 vznikla fakulta informatiky a statistiky, která navázala na Fakultu řízení. V současné době fakulta zastřešuje katedry a studijní obory zabývající se problematikou informatiky, statistiky a ekonometrickými a dalšími matematickými metodami aplikovanými do hospodářské praxe, a však se nezapomíná také na problémy, které vyvstávají s používáním některých metod, a proto se na fakultě vyučuje i filozofie. Na fakultě se vyučují předměty z nejdynamičtějších vědních disciplín, kde má výuka na VŠE již tradičně jednu z nejvyšších úrovní v republice. Výuka těchto oborů se postupně rozvíjela na VŠE již od konce 50. let.

Na fakultě se nachází celkem osm kateder, které se podílejí na odborné profilaci studentů v bakalářském a následném inženýrském studiu.

Studium

Cílem fakulty je vychovávat odborníky, kteří se dobře orientují, nejenom ve svém oboru, ale v prostředí ve kterém se pohybují. Ačkoliv se fakulta, například v žebříčcích oborů vysokých škol informatiky neumísťuje na předních pozicích, vede to k zamyšlení nad tím, zda můžeme vysoké školy v tomto oboru s FIS srovnávat. Jedná s v podstatě o to, že se zde nevyučují čistě vědní obory, jako například na MFF (Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy), ale učí se zde tzv. „business obory“. V podstatě jde o to, že se studentům vyučovaným na fakultě dostává nejenom odborného základu v daném oboru, ale díky provázanosti a výukou celoškolských předmětů, si absolventi odnášejí i základy z oborů ekonomických. Díky tomu, poté absolventi snáze hledají uplatnění na evropském pracovním trhu.

Bakalářské obory

Studium bakalářských oborů je 3 roky, a je zakončeno obhajobou bakalářské práce a státní zkouškou z oboru. Po studiu je umožněno studentům pokračovat v navazujícím magisterském studiu.

Obor Informatika

Cílem tohoto oboru je vychovávat odborníky, kteří jsou schopni navrhovat, řídit a provozovat informační systémy v organizacích. Studenty jsou připravováni na prostředí globální pracovního trhu, a to podle studijního plánu, který respektuje světové standardy pro výuku informatiky (Computing Curricula 2006, IS 2002 – Model Curriculum and Guidelines for Undergraduate Degree Programmes in IS a SE2004). Současně taktéž studijní program zachovává výhodu VŠE, a to je studium ekonomických oborů. Studentům je dána velká volnost, aby se mohli dobře specializovat, a to jak ve výběru volitelných předmětů v oboru informatiky, tak i celoškolských oborů.

Obor Statistika a ekonometrie

Studenti pří studiu získávají kromě základního ekonomického vzdělání i specializaci v oblasti statistiky, ekonomicko-matematických metod, matematického a ekonometrického modelování a informatiky. Absolventi, nacházejí široké uplatnění jak ve státní sféře, tak i v soukromém sektoru, kde jsou velmi žádáni.

Obor Matematické metody v ekonomii

Studenti získávají základní teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti používání kvantitativních metod. V průběhu studia se posluchači seznamují se základními ekonomickými teoriemi, podnikové ekonomiky a podstatou matematického. Výhodou absolventů je jejich vynikající adaptabilita na vznikající potřeby Absolventi nacházejí dobré uplatnění u konzultačních firem, v analytických odděleních bank a výrobních či logistických firem, v marketingových agenturách.

Obor Statistické metody v ekonomii

Studenti při studiu získávají základní znalosti z oblasti statistiky a aplikace statistických metod v ekonomii. Studium však není pouze omezeno na statistiku. Záběr studia je mnohem širší, neboť jeho součástí je i mnoho ekonomických předmětů. Znalost těchto disciplín poskytne absolventům velkou výhodu v praxi.

Obor Sociálně ekonomická demografie

Studenti tohoto oboru získávají hlubší poznatky z problematiky reprodukce lidských zdrojů a lidského kapitálu. Studijní program zahrnuje nejenom potřebné ekonomické vzdělání, ale i dostatečně široké znalosti z demografie a sociální a hospodářské politiky. Absolventi jsou interdisciplinárně vzdělanými odborníky, kteří se uplatní na všech stupních řízení podniku jak ve státním tak i v soukromém sektoru. Naučí se prakticky používat základní demografické a statistické metody potřebné pro vyhodnocování a řízení ve všech výše jmenovaných oblastech.

Navazující magisterské obory

V navazujících magisterských oborech nejenom studují absolventi bakalářský programů, ale jsou i každoročně přijímány studenti z jiných vysokých škol. Studium těchto oborů poskytuje nejenom kvalitní teoretické znalosti, ale i praktické znalosti. Standardní doba výuky je dva roky. Jednou z mnoha výhod studie jsou vedlejší specializace. Vedlejší specializace nabízí studentům možnost získat znalosti odpovídající některému z oborů vyučovaných na jiné fakultě VŠE. Vedlejší specializace je zakončena státní zkouškou, a díky vedlejší specializaci mají absolventi rozšířenou kvalifikaci.

Hlavní specializace

  • Informační systémy a technologie
  • Informační management
  • Znalostní technologie (původní název: Informační a znalostní inženýrství)
  • Kognitivní informatika
  • Ekonometrie a operační výzkum
  • Statisticko-pojistné inženýrství
  • Ekonomická demografie

Vedlejší specializace

  • Analýza podnikových procesů
  • Analýzy sociálně ekonomických dat
  • Demografie a sociální analýza
  • Informatika v podnikání
  • Inteligentní systémy
  • Kvantitativní metody v managementu
  • Pojistné inženýrství
  • Prezentace a komunikace

Doktorské studium

Doktorské studium, je zajišťováno jednotlivými katedrami, V doktorském studiu studují nejenom, absolventi jako v navazujícím studiu, ale i mnoho lidí z praxe se rozhodlo nejenom rozšířit, ale i přinést nové poznatky v oboru. Délka doktorandských studijních obrů je 3 roky.

Obory:

  • Informatika
  • Ekonometrie a operační výzkum
  • Statistika

Katedry

Název Zkratka Vedoucí Web
Katedra demografie KDEM doc. Ing. Jitka Langhamrová, CSc. kdem.vse.cz
Katedra ekonometrie KEKO Prof. Ing. Josef Jablonský, CSc. ekonometrie.vse.cz
Katedra ekonomické statistiky KEST doc. Ing. Jakub Fischer, Ph.D. kest.vse.cz
Katedra informačního a znalostního inženýrství KIZI doc. Ing. Vilém Sklenák, CSc. kizi.vse.cz
Katedra informačních technologií KIT doc. Ing. Ota Novotný, Ph.D. kit.vse.cz
Katedra matematiky KMAT Prof. RNDr. Jindřich Klůfa, CSc. kmat.vse.cz
Katedra statistiky a pravděpodobnosti KSTP Prof. Ing. Richard Hindls, CSc., dr. h. c. kstp.vse.cz
Katedra systémové analýzy KSA prof. Ing. Petr Doucek, CSc. ksa.vse.cz

Vědecká činnost

Fakulta se také účastní vědeckých konferencí a má i své cíle ve vědě. Mezi významnou vědeckou činnost patří příspěvek Katedry informačního a znalostního inženýrství k dataminingu. K nejvýznamnějším projektům na fakultě patří projekt SEWEBAR, který se zabývá sémantickými analýzami a zprávami z dataminingu.

Externí odkazy