František Janouch: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Addbot (diskuse | příspěvky)
m Bot: Odstranění 1 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q5828209)
m →‎Externí odkazy: {{Wikicitáty}}
Řádek 48: Řádek 48:
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==
{{NK ČR|jk01051030}}
{{NK ČR|jk01051030}}
{{Wikicitáty}}
* [http://www.vesmir.cz/window.php3?page=au_info&AID=1346 heslo] na stránkách časopisu [[Vesmír]] [http://www.vesmir.cz vesmir.cz]
* [http://www.vesmir.cz/window.php3?page=au_info&AID=1346 heslo] na stránkách časopisu [[Vesmír]] [http://www.vesmir.cz vesmir.cz]
* [http://www.immi.se/kultur/authors/osteuropeer/janouch.htm heslo] na stránkách ''Immigrant Institutet'', [http://www.immi.se immi.se]
* [http://www.immi.se/kultur/authors/osteuropeer/janouch.htm heslo] na stránkách ''Immigrant Institutet'', [http://www.immi.se immi.se]

Verze z 27. 3. 2013, 09:15

Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načístpřidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Příbuzenstvo
manželka Ada Kolmanová
dcera Kateřina Janouchová
tchán Arnošt Kolman

RNDr. František Janouch, CSc., Dr. a Prof. h. c. dvou Ukrajinských universit[1], (*22. září 1931, Lysá nad Labem), je český a švédský jaderný fyzik, autor populárních vědeckých děl a zakladatel Nadace Charty 77, jejíž je také předsedou. Ještě jako středoškolský student vstoupil v roce 1948 do KSČ.

Osobní život

Na vysokoškolská studia odešel do SSSR, Vystudoval fyzikální fakultu Leningradské univerzity. Následovala aspirantura a kandidátská disertace na Lomonosově univerzitě v Moskvě.

Po návratu do Československa byl vedoucím oddělení teoretické jaderné fyziky v ÚJF v Řeži, předsedou organizace KSČ tamtéž a docentem na MFF UK v Praze. Byl zakládajícím členem Evropské fyzikální společnosti a zástupcem jejího výkonného tajemníka.

V roce 1970 byl z politických důvodů vyhozen ze zaměstnání a bylo mu zakázáno přednášet na Karlově universitě. Po četných mezinárodních protestech mu bylo v roce 1974 umožněno odjet do zahraničí. Pracoval nejdříve v Niels Bohrově Institutu v Kodani, potom přijal hostující profesuru, kterou mu nabídla Švédská Královská akademie věd. Po skončení této profesury pro něj zřídila Švédská vláda zvláštní místo vědeckého pracovníka do Stockholmu. Přednášel na desítkách universit v mnoha zemích Evropy, USA a Asie; v roce 1985 byl povolán jako profesor, a členem řady vědeckých rad aby přednášel na universitě J.W.Goethe ve Frankfurtu. V roce 1975 byl zbaven čs.občanství, od roku 1979 je občanem Švédského království, v roce 1990 mu bylo čs. občanství navráceno. V roce 1978 ve Stockholmu spolu s dalšími založil Nadaci Charty 77, kterou vede až do současné doby.

V roce 1992 byl velvyslancem Československa a vedoucí čs. delegace na Helsinské následné konferenci. V letech 19962000 zastupoval EU v Kyjevě jako evropský zástupce ředitele projektu Science and Technology Center in Ukraine.

V současné době je předsedou Nadace Charty 77, voleným členem sněmu AV ČR a členem vědeckých rad řady institucí. Vystupuje na veřejnosti, komentuje a publikuje, mj. i populárně vědecké články v časopise Vesmír. Uveřejnil kolem stovky vědeckých prací a několik set populárně vědeckých a polemických článků. Je autorem, spoluautorem či vydavatelem několika desítek knih, uveřejněných v mnoha zemích.

Dcera Katerina (Kateřina, *1964), švédská spisovatelka, novinářka, žije ve Stockholmu.

Bibliografie

Odborné publikace

Citát

  • „František Janouch patří ke generaci, jejíž velká část nejprve uvěřila v nesmyslné ideály, aby z nich vzápětí vystřízlivěla se všemi osobními i pracovními důsledky.“ (Ján Sebechlebský, [1])

Reference

  1. krátký životopis na Janouchově blogu na blog.aktualne.centrum.cz

Externí odkazy

Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je František Janouch CHYBA: {{Wikicitáty}} — Chybí některý z parametrů „dílo“, „kategorie“, „osoba“, „téma“.