Predmier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Predmier
Kostel sv. Havla v obci
Kostel sv. Havla v obci
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška300 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajŽilinský
OkresBytča
Tradiční regionHorní Pováží
Predmier
Predmier
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha10,88 km²[1]
Počet obyvatel1 357 (31. 12. 2015)
Hustota zalidnění124,7 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaŠtefan Klus
Vznik1193 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.predmier.sk
Telefonní předvolba041
PSČ013 51
Označení vozidel (do r. 2022)BY
NUTS517895
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Predmier je obec na Slovensku v okrese Bytča.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci Predmier pochází z roku 1193, ale archeologické doklady katastrálního území obce tuto zmínku předcházejí o pár století. Důkazy o osídlení pocházejí již z pozdní doby bronzové. Historicky hmatatelné jsou např. střepy, zdobené žlábky, železná ostruha, různé druhy keramiky. Podle nich lze zařadit Predmier mezi nejstarší obce Žilinského kraje. V nejstarší písemné zmínce se obec nazývá Predmír, protože byla obehnána pevnými zdmi a byla to dobrá poloha pro podepisování mírových smluv. Později ho však Turci dobyli a tak si obyvatelé museli stavět nové přístřeší. Název Predmier je zmiňován v roce 1312 v listině ve spojení s Predmierským rychtářem. Obec byla později darována do rukou Podmanickým a patřila tak k Považskobystřickému panství. Později název obce změnily na Predmyer, jak dosvědčuje listina panovníka Matyáše z roku 1471, kdy byl Predmyer darován Jánovi Domanickému. Později se Predmyer zmiňován jako městečko a obyvatelé jako měšťané. Po vymření rodiny Podmanických se Predmier dostal do rukou dědiců Balošovců. V roce 1573 bylo uděleno obci Maxmiliánem II. pouťové právo, právo vaření piva a pálení lihu a v 2. polovině 17. století byl Predmier skoro stejným tržním střediskem jako Bytča. Lidé se tu povětšinou živili zemědělstvím, drátenictvím a prací v lese. Z řemeslné výroby zde vzkvétala zejména kovářská a mlynářská výroba. V obci byl kdysi pivovar, v 19. století pila a také továrna na výrobu papírových výrobků.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Obec se nachází v nadmořské výšce 300 metrů a rozkládá na ploše 10,80 km². K 31. prosinci roku 2010 žilo v obci 1 408 obyvatel.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Predmier na slovenské Wikipedii.

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 835 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, 2014-08-19 [cit. 2017-05-04]. S. 1. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-06-12. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]