Kurz (pedagogika): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 2 167 bajtů ,  před 9 lety
Nový místo SP, odkazy
(subpahýl + UU)
(Nový místo SP, odkazy)
'''Kurz''' (z [[latina|lat.]] ''cursus'', běh) je ucelený soubor [[přednáška|přednášek]], seminářů, cvičení atd., spojený společným tématem a obvykle také osobou (týmem) vyučujících. Účastníci se do kurzu přihlašují (zapisují) a na závěr se často podrobují zkoušce a mohou získat nějaké osvědčení. Kurzy mohou být '''prezenční''', kde se předpokládá pravidelná účast posluchačů, anebo '''dálkové''' či '''[[e-learning]]ové''', kde účastníci dostávají různé studijní materiály a úkoly, studují doma ve volném čase, konzultují písemně a nakonec případně skládají zkoušku.
{{Subpahýl/dne|20130312215807}}
{{Urgentně upravit/dne|20130312215807}}
Jedná se o soubor přednášek, často nazýván také jako '''seminář'''.<br />
 
== Samostatné kurzy ==
Na kurzech je možné získat různé vzdělání ve všech oborech. Kurzy tak slouží k získání vědomostí, které absolventův pomohou k získání informací a zkušeností.
Kurzy lze poskytovat jako samostatnou službu, například v rámci [[celoživotní vzdělávání|celoživotního vzdělávání]], za niž se obvykle platí. Účelem může být získání určité kvalifikace či [[rekvalifikace]], nějaké praktické dovednosti (svářečský kurz, jazykové kurzy) nebo obecně další vzdělání v určitém oboru a oblasti. Pokud se má osvědčení (certifikát, vysvědčení) o absolvování kurzu uznávat jako kvalifikace, jsou poskytovatelé kurzů často povinni získat oprávnění čili [[akreditace|akreditaci]] státního, odborného nebo jimi pověřeného akreditačního orgánu.
 
== Vysokoškolské kurzy ==
V USA a v řadě dalších zemí se i vysokoškolské vzdělávání organizuje formou kurzů, do nichž se posluchači zapisují a pokud splní požadavky, získávají určitý počet [[Kredit (školství)|kreditů]]. Výhoda oproti pevně určeným studijním předmětům je v tom, že posluchači mají širší možnosti volby. Pro zápis do kurzu se často vyžadují určité předpoklady a znalosti, například úspěšné absolvování jiného kurzu. Vysokoškolský kurz může trvat jeden, dva, případně i více [[semestr]]ů ([[trimestr]]ů a pod.), ale může být také jako "blokový" soustředěn do několika dnů a končí se obvykle písemnou prací, zkouškou nebo zápočtem.
 
== Odkazy ==
=== Literatura ===
* ''Ottův slovník naučný'', heslo Universitní extense. Sv. 26, str. 196.
=== Související články ===
* [[Celoživotní vzdělávání]]
* [[E-learning]]
* [[Přednáška]]
<!-- Článek není překlad, proto prosím nenahrazovat šablonou Překlad. -->
* ''Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku anglické a německé Wikipedie. ''
 
[[Kategorie:Studium]]
[[Kategorie:Pedagogika volného času]]

Navigační menu