Bhódžpurština: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
EmausBot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.2+) (Robot: Měním da:Bhojpurida:Bhojpuri (sprog)
Addbot (diskuse | příspěvky)
m Bot: Odstranění 38 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q33268)
Řádek 51: Řádek 51:
[[Kategorie:Jazyky Indie]]
[[Kategorie:Jazyky Indie]]
[[Kategorie:Indoíránské jazyky]]
[[Kategorie:Indoíránské jazyky]]

[[ar:بوجبوري]]
[[bh:भोजपुरी भाषा]]
[[br:Bodjpoureg]]
[[da:Bhojpuri (sprog)]]
[[de:Bhojpuri]]
[[en:Bhojpuri language]]
[[es:Idioma bopurí]]
[[et:Bhodžpuri keel]]
[[fa:زبان بوجپوری]]
[[fr:Bhodjpouri]]
[[gl:Lingua bhojpuri]]
[[gu:ભોજપુરી ભાષા]]
[[hi:भोजपुरी भाषा]]
[[hif:Bhojpuri]]
[[hr:Bhojpuri jezik]]
[[id:Bahasa Bhojpuri]]
[[it:Lingua bhojpuri]]
[[ja:ボージュプリー語]]
[[ka:ბოჯპური]]
[[kn:ಭೋಜಪುರಿ]]
[[la:Lingua Bhojpuri]]
[[ms:Bahasa Bhojpur]]
[[ne:भोजपुरी भाषा]]
[[new:भोजपुरी भाषा]]
[[nl:Bhojpuri]]
[[nn:Bhodjpuri]]
[[no:Bhojpuri]]
[[pa:ਭੋਜਪੁਰੀ ਬੋਲੀ]]
[[pl:Język bhodźpuri]]
[[pms:Lenga bhojpuri]]
[[pt:Língua bhojpuri]]
[[ru:Бходжпури]]
[[sv:Bhojpuri]]
[[ta:போச்புரி]]
[[th:ภาษาโภชปุรี]]
[[tr:Bhojpuri]]
[[uk:Бходжпурі]]
[[zh:博杰普尔语]]

Verze z 16. 3. 2013, 14:54

Šablona:Infobox jazyk

Bhojpurština je jazyk rozšířený v severní a východní Indii. Jeho mluvčí nalezneme v západní části státu Bihár, severozápadní části státu Džárkhand, v regionu Purvančal ve státě Uttarpradéš a v přilehlé oblasti jižního Nepálu. Mimo Indii najdeme bhojpurštinu v Guyaně, Surinamu, na Fidži, v Trinidadě a Tobagu a na Mauriciu. Jazyk surinamských Hindů je někdy označován jako bhojpurština, ale většinou spíše jako sarnamská hindština nebo pouze sarnamština.

Průzkum jazyka provedený vládou Indie shledal bhojpurštinu pouze dialektem hindštiny. V současné době však indická vláda podniká kroky, aby bhojpurština mohla být zařazena mezi národní jazyky Indie.

Bhojpurština sdílí slovní zásobu s jazyky jako je sanskrt nebo hindština a dalšími indoárijskými jazyky severní Indie. Blízce příbuzná je s maithilštinou a angičtinou, které patří i s bhojpurštinou do bihárských jazyků. Bihárské jazyky jsou součástí východní větve indoárijských jazyků, kam patří i bengálština nebo urijština.

Je mnoho dialektů bhojpurštiny, včetně tří nebo čtyř samostatných na východě státu Uttarpradéš.

Vážený učenec a polyglot, Mahapandit Rahul Sankrityayan napsal několik děl v bhojpurštině. Několik dalších indických spisovatelů píše v bhojpurštině, ale jejich počet je mizivý ve srovnání s počtem mluvčích. Slavný vlastenec, spisovatel, badatel, dandi sanyasi Swami Sahajanand Saraswati pochází z bhojpursky mluvící oblasti Uttarpradéše. Mezi známé bhojpurské osobnosti patří první prezident Indie Rajendra Prasad, Manoj Bajpai, a bývalý indický předseda vlády Čandra Šékhar.

Počet mluvčích a rozšíření

Podle článku publikovaného v Times of India je bhojpurština prvním nebo druhým jazykem přibližně pro 70 miliónů lidí ve státě Uttarpradéš a téměř 80 miliónů lidí ve státě Bihár. Mimo tyto oblasti mluví bhojpursky asi 6 miliónů lidí. Jedná se o státy Nepál, Mauricius, Fidži, Surinam, Guyana, Uganda, Singapur, Trinidad a Tobago, Velká Británie a USA. Celkem to tedy je skoro 150 miliónů.

Oficiální odhad podle sčítání lidu Indie z roku 2001 je však mnohem nižší. Ten počítá pouze s 33 milióny mluvčích v Indii.

Existuje mnoho dialektů bhojpurštiny v různých částech světa, např. v Brazílii, na Fidži, v Guyaně, na Mauriciu, v Jihoafrické republice, v Surinamu a v Trinidadu a Tobagu.

Bhojpurština byla ovlivněna mnoha jazyky různě po světě. Mauricijská bhojpurština obsahuje mnoho slov přejatých z angličtiny a kreolštiny, trinidadská bhojpurština zas doplnila slovní zásobu některými karibskými a anglickými slovy.