Apeiron: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 29 bajtů ,  před 14 lety
kat, primární úprava
(Nová stránka: :'''Apeiron''' je v pojetí Anaximandra počátek, princip všeho jsoucna. Lze jej přeložit jako neomezeno, neurčito, nekonečno. :O samotné interpretaci Anaxim...)
 
(kat, primární úprava)
:'''Apeiron''' je v pojetí [[Anaximandros|Anaximandra]] počátek, princip všeho jsoucna. Lze jej přeložit jako neomezeno, neurčito, nekonečno.
 
:O samotné interpretaci Anaximandorova apeira jsou vedeny spory, kdy se vychází z věty, která říká, že z čeho věci vznikají, do toho též zanikají podle nutnosti, neboť si za své bezpráví (navzájem) platí pokutu a trest podle určení času...
 
:Tato věta, jež se dochovala v díle Simplikia, se interpretovala tak, že všechna jsoucna jsou předurčena k zániku, což je způsobeno jejich individuální existencí. Tedy se svým vydělením z původní pralátky zvané apeiron sama předem odsoudila k zániku (ale opět zase do původní pralátky). Tato interpretace však vycházela z textu, kde chybělo slovo navzájem.
 
:Moderní interpretace se přiklání k tomu, že jednotlivé existence překračují své oprávnění, svou hranici na účet svého protikladu a tím narušují kosmickou spravedlnost a vede to až k zániku kosmického řádu a jednotlivých jsoucen.
 
[[Kategorie:Řecká filosofie]]

Navigační menu