Marcellin Berthelot: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 8 bajtů ,  před 6 lety
m
napřímení odkazu
m (napřímení odkazu)
m (napřímení odkazu)
Tento obor studia jej přirozeně směřoval ke zkoumání [[výbušnina|výbušnin]], a po teoretické bázi jej dovedl až k závěrům publikovaným v práci ''Sur la force de la poudre et des matières explosives'' (1872). To i prakticky využil jako prezident Vědeckého výboru pro obranu během obléhání Paříže v letech 1870–1871 a později jako šéf Francouzského výboru pro výbušniny.
 
Berthelot prováděl experimenty za účel měření [[Parciální tlak|tlaku plynu]] při explozi vodíku ve speciální nádobě vybavené pístem a snažil se jimi rozlišit spalování směsi vodíku a [[kyslík]]u od skutečné [[Výbuch|exploze]].
 
Během pozdějšího života bádal a psal knihy o rané historii chemie jako je ''Les Origines de l'alchimie'' (1885)<ref>[http://www.archive.org/details/lesoriginesdelal00bert Les origines de l'alchemie] (Paris, G. Steinheil, 1885)</ref> a ''Introduction à l'étude de la chimie des anciens et du moyen âge'' (1889),<ref>[http://www.archive.org/details/introductionl00bert Introduction à l'étude de la chimie, des anciens et du moyen âge] (Paris, G. Steinheil, 1889)</ref>
201 018

editací

Navigační menu