Enantiomer: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 28 bajtů ,  před 8 lety
m
napřímení odkazu
m (sjednocení pahýlů na jednotnou šablonu {{Pahýl}} dle Wikipedie:Žádost o komentář/Šablony pahýlů)
m (napřímení odkazu)
Optické izomery jsou [[Optická otáčivost|opticky aktivní]] látky schopné stáčet rovinu [[Polarizace (elektrodynamika)|polarizovaného]] [[světlo|světla]].
 
Všechny [[Aminokyselina|aminokyseliny]] kromě [[glycin]]u a všechny [[sacharidy]] tvoří optické izomery.
 
Počet optických izomerů se dá spočítat: n = 2<sup>x</sup>, kde x je počet chirárních atomů
Základní fyzikální vlastností, kterou se optické izomery liší a která jim také dala název, je [[optická aktivita]], tedy rozdílné stáčení roviny polarizovaného světla při průchodu látkou.
 
Chemickými vlastnostmi se optické izomery většinou příliš neliší. Výjimkou je pouze biologická aktivita. V živé hmotě se většinou nachází základní organické stavební látky ([[Aminokyselina|aminokyseliny]], [[sacharidy]]) jen s jednou možnou [[konfigurace|konfigurací]]. Např. všechny aminokyseliny jsou v bílkovinách v L formě. Rozdílné optické izomery proto mohou rozdílně interagovat s [[enzym]]y, jejich účinky na živý [[organismus]] jsou tedy obecně odlišné. Z tohoto důvodu je v některých metabolických procesech aktivní pouze jedna forma chemických látek s optickou izomerií. Známým příkladem je [[vitamín C]], L forma kyseliny askorbové. Někdy jsou biologicky aktivní obě formy, ale způsob zapojení do metabolických procesů a tedy i vliv na organismus se mohou velmi významně lišit; záměna forem může mít i fatální následky. Např. [[thalidomid]], účinná látka z léku prodávaného mezi roky 1957 a 1961 v téměř 50 zemích jako [[antiemetikum]] proti ranním nevolnostem těhotných žen, jehož jeden enantiomer působí proti ranním nevolnostem, zatímco druhý enantiomer je [[teratogen]]ní.
 
Optické izometry se také mohou vyznačovat odlišnými senzorickými vlastnostmi. Např. D-[[limonen]] má příjemnou pomerančovou [[vůně|vůni]], L-limonen je cítit po [[terpentýn]]u.
201 018

editací

Navigační menu