Svitkový film: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 68 bajtů ,  před 8 lety
styl
m (napřímení odkazu)
(styl)
[[Soubor:Beier Precisa (aka).jpg|thumb|Fotoaparát na svitkový film Beier Precisa]]
 
'''Svitkový film''' (anglicky ''roll film'') je typformát [[fotografický film|fotografického filmu]]. navinutéhoFilm šíře 6 cm je navinut na cívce, kterýspolu jes chráněnpásem nerůsvitného papíru. Papírový pás chrání film před expozicí na [[bílé světlo|bílém světle]] papírem na zadní straně, na rozdíl od filmu, který je chráněn v kazetě. Svitkový film byl původně často označován jako ''patronový'' (''nábojnicový'', ''cartridge'') film, protože se podobal nábojnici do [[brokovnice]]. Neprůhledný krycí papír umožňuje zakládat svitkový film za denního světla. Obvykle je vytištěn s označením čísla rámu, který lze prohlížet pomocí malého červeného otvoru v zadní části fotoaparátu. Cívka na svitkový film je obvykle založena na jedné straně kamery a po exponování je film přetočen na jiné cívce na druhé straně fotoaparátu od [[spoušť (fotoaparát)|spouště]]. Pokud je role exponována, je cívka vyňata z fotoaparátu pro zpracování a prázdná cívka, na které byl původně film se přesune na druhou stranu. Na tu se převine další exponovaný film.
 
Neprůhledný krycí papír umožňuje zakládat svitkový film za denního světla. Obvykle jsou na zadní straně papíru vytištěna čísla snímků, která lze prohlížet pomocí malého červeného otvoru v zadní části fotoaparátů. Cívka na svitkový film je obvykle založena na jedné straně kamery a po exponování je film přetočen na jinou cívku. Exponovaný film je pak spolu s cívkou vyňat z fotoaparátu a a prázdná cívka, na které byl původně film se přesune na druhou stranu. Na tu se pak navíjí převine další exponovaný film.
 
== Historie ==
Svitkový film - na rozdíl od všeobecného přesvědčení - není vynález [[George Eastman]]a, ani společnosti [[Eastman Kodak]]. George Eastman si nechal patentovat a od roku 1884 vyráběl papírový film (''stripping film'') - svinutý papír s citlivou vrstvou, který se však v té době ukázal jako masově nepoužitelný. Avšak papír jako pružný a flexibilní podklad používal již okolo roku 1816, na počátku fotografických experimentů [[Joseph Nicéphore Niépce]] nebo v roce 1840 [[William Henry Fox Talbot]] pro výrobu papírových negativů - takzvaných ''slaných papírů''.
 
První film z [[celulóza|celulózy]] jako substrátu vyrobil v roce 1868 [[John Wesley Hyatt]] a byl patentován ve Spojených státech. Ještě lepší celuloidový film vyvinul v roce 1887 americký reverend [[Hannibal Goodwin]] pro [[Thomas Edison|Thomase Edisona]] a také jej patentoval jako metodu na výrobu transparentního pružného svitkového filmu, který spočíval v principuvyužíval vrstvy želatiny s [[bromid stříbrný|bromidubromidem stříbrnéhostříbrným]] na [[celuloid]]u ([[nitrocelulóza|nitrocelulóze]]).<ref>http://www.pictureshowman.com/articles_restprev_nitrate.cfm</ref><ref name="MalaEncyklopedie">{{Citace monografie
| příjmení = Baatz
| jméno = Willfried
}}</ref> Dne [[2. květen|2. května]] [[1887]] reverend Goodwin po dlouhé řadě pokusů a testů patent přihlásil. Patent byl však na jedenáct let zdržen kvůli nejasně sepsané a podané přihlášce patentu, ale nakonec mu byl po dlouhých soudních sporech s firmou [[Eastman Kodak]] uznán [[13. září]] [[1898]], kdy dostal označení ''Patent číslo: 610861''. George Eastman existující patenty ignoroval, a vedl dlouhý soudní proces, za což byl odsouzen k vysoké odměně vyplácené Goodwinovi.
 
Agresivní přístup umožnil Eastmanovi a jeho podniku získat až do konce 19. století dominantní postavení na trhu. Konkurenceschopný film se pokoušela vyvinout mimojinémimo jiné také společnost [[Agfa]] v letech 1905-1915.
 
Eastman dokázal proslavit svitkový film ve svém fotoaparátu ''[[Kodak]] box kamera'' v roce 1888, kdy zjednodušil způsob fotografování pro běžné uživatele. Reklamní slogan zněl: ''Vy stisknete tlačítko, my zařídíme zbytek''.

Navigační menu