Demetrios Palaiologos: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
typo
(prekl.)
m (typo)
 
== Životopis ==
Narodil se jako devátý z deseti dětí [[Manuel II.|Manuela II.]] a jeho manželky Heleny Srbské. Byl nevalné povahy - nepokojný, ctižádostivý a bez skrupulí. Považoval se za bojovníka za řeckou víru proti latinizujcímlatinizujícím tendencím svého bratra Jana, kterého doprovázel na [[koncil]] ve [[Florencie|Florencii]].
 
Za svého života se dostával často do sporu se svou rodinou. V mládí požadoval [[Morejský despotát]], avšak jeho otec Manuel ho roku [[1422]] jmenoval guvernérem na ostrově Lémnos. Ambiciozní Demetrios se s tím však nespokojil a utekl roku [[1423]] na dvůr [[Uhersko|uherského krále]] [[Zikmund Lucemburský|Zikmunda Lucemburského]]. Zde pobýval až do roku [[1425]], kdy se po smrti otce Manuela vrátil na své panství na Lemnosu. V roce [[1437]] se spolu s bratrem Janem účastnil jednání koncilu ve Florencii. Zpět do Byzance se vrátil roku [[1439]], avšak bez souhlasu Jana, který ho roku [[1440]] po návratěnávratu domů zbavil Lémnu. Místo Lémnu ho Jan jmenoval guvernérem [[Mesembrie]].
 
Uražený Demetrios se roku [[1442]] pokusil s pomocí [[Osmanská říše|Osmanských Turků]] dobýt [[Konstantinopol]]. To se mu však naštěstí nepodařilo díky včasnému příchodu Konstantina XI., který s posilami pomohl svému bratru Janovi Demetria porazit. Po smrti bratra Jana pospíchal Demetrios ze svého panství v Selymbrii ohlásit své nároky na trůn. Jeho snahy však překazila císařovna Helena, která se zasadila o to, že na trůn musí nastoupit její nejstarší žijící syn Konstantin.

Navigační menu