Relativismus: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 18 bajtů ,  před 8 lety
m
Verze 9600790 uživatele 193.87.33.66 (diskuse) zrušena Omyl
m (Verze 9600790 uživatele 193.87.33.66 (diskuse) zrušena Omyl)
S prohlubováním historických znalostí a historického povědomí od 19. století se jasně ukázalo, že nejen jazyk a kultura, ale i velmi zásadní lidské názory, postoje a hodnocení se v průběhu dějin měnily a mění – v moderní době ještě rychleji. Z nepochopení této jednoduché skutečnosti vznikají směšné [[anachronismus|anachronismy]], jak jich u nás literárně využíval třeba [[Svatopluk Čech]] („Výlety pana Broučka“). Průkopnické dílo amerického vědce a historika [[Thomas Samuel Kuhn|T. S. Kuhna]] „Struktura vědeckých revolucí“ ukazuje, jak takové zásadní proměny [[paradigma]]t probíhaly ve vědě, například během tak zvaného „koperníkovského obratu“ v 16. a 17. století. Francouzský filosof [[Michel Foucault]] mluví o různých ''epistémé'', referenčních rámcích chápání, myšlení i hodnocení, jež charakterizují různá dějinná období.
 
== MysmosMorální relativismus ==
Také morální relativismus je spíše nálepka než soudržná pozice, již by někdo zastával. Může znamenat názor, že mravní hodnocení stejného jednání v různých dobách nebo společnostech se mezi sebou liší, což lze asi prokázat. Je ovšem otázka, jak můžeme v mravních otázkách zjistit, co je „stejné jednání“. V morálce a v etice se totiž „jednání“ nedá charakterizovat jen vnějším popisem. Mnohem víc záleží na tom, co tím jednající osoba zamýšlí, proč tak jedná. Například [[sebevražda]] se v evropských společnostech většinou chápala jako špatná, ale obětovat život za někoho jiného jako vrchol hrdinství. Pro vnějšího pozorovatele není snadné obojí od sebe odlišit. Lhát je špatné, ale říkat pravdu špiclovi totalitního režimu také. Jenže při hlubším pohledu se může ukázat, že obojí se řídí stejným pravidlem: neublížit, případně chránit druhého člověka.
 
Také morální relativismus musí připustit, že je relativní. Pak může být užitečným varováním před přílišnou jistotou, že vždy a všude víme, jak máme jednat a jak ne.
 
 
== Odkazy ==

Navigační menu