Hedvábnictví: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrány 4 bajty ,  před 7 lety
m
odstranění odrážek u šablony {{Překlad}}; kosmetické úpravy
(typo)
m (odstranění odrážek u šablony {{Překlad}}; kosmetické úpravy)
[[Tajemství]] výroby [[hedvábí]] si čínští výrobci velmi pečlivě střežili před světem více jak 2000 let. Tím se stala výroba hedvábí nejstřeženějším tajemstvím na světe. Podle jedné z [[Legenda|legend]] se mluví o mnichovi, který pracoval pro císaře [[Justinián]]a, kterému se jako prvnímu podařilo propašovat vajíčka borce morušového z [[Čína|Číny]] v dutých [[bambus]]ových holích.
 
Hedvábné vlákno vytváří [[bourec morušový]] (latinsky: ''Bombyx mori'' - „hedvábný motýľ“). Dospělý jedinec žije asi jen tři dny, ve kterých snese okolo 300 vajíček. Bourec morušový se živí listy [[morušovník]]u. Když dosáhne asi třicetinásobek původní délky, [[Kukla|zakuklí]] se. [[Housenka]] se do hedvábného vlákna, které sama vytvoří, zamotává a vytvoří [[kokon]] ([[zámotek]] = kokon). Jeden kokon může obsahovat 730 až 915 metrů dlouhé vlákno.
 
Vlákno hedvábí tvoří bílkoviny [[fibrin]] a [[sericin]], které na [[vzduch]]u tuhnou a vytvářejí hedvábné vlákno, které je extrémně pevné a mohou se z něj [[Tkaní|tkát]] hedvábné látky. Hedvábné látky jsou zhotoveny z ušlechtilého přírodního materiálu, který má specifickou strukturu a mimořádný [[lesk]]. Už od nepaměti byl velmi cennou komoditou.
* Fišer, J.: 1845. Hedbáwnictwj w Čechách, čili naučenj o moruši a pěstowánj hedbáwných čerwů. A. J. Landfras, 32 pp.
* Pátek, J.: 1860. Učebnj kniha o hedwábnictwj. Karl Winiker, 89 pp.
* Březina, F.: 1879. Praktické pojednání o hedvábnictví pro dům vůbec a učitele zvláště. Fr. A. Urbánek, Praha, 40 pp.
* Potůček, A.: 1894. Hedvábnictví a pěstování stromů morušových : Poučení o chovu bourců, přípravě vajíček, líhnutí, krmení housenek, o výnosu, jakož i vyskytujících se nemocech hedvábníků. Návod ku zužitkování a vyrábění hedbáví. Potůček, Adolf, Praha: A. Reinwart, 50 p.
* Truhlář, F.: 1903. Chov bource morušového (''Bombyx mori'') (druhé vydanie). Antonín Renna, Praha, 14 pp.
 
== Reference ==
* {{překladPřeklad|sk|Hodvábnictvo|4456248}}
 
[[Kategorie:Zemědělství]]
1 085 123

editací

Navigační menu