Arpádovci: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 7 bajtů ,  před 7 lety
bez shrnutí editace
 
Když Sťěpánův jediný syn [[Emeric]] zemřel (2. září 1031), panovník ustanovil svým zástupcem svého synovce Petra [[Orseola]]. To vyvolalo hněv u jeho bratrance [[Vazula]], který byl ovšem v té době zavřený ve vězení v [[Nitře]].
 
Po smrti [[Sťěpába I.]] (15. srpna 1938) se o nástupnicví strhl boj mezi Petrem, synem jeho sestry Marie a benátského dožete z rodu Orseolo, a mezi stařešinou Samuelem z rodu Aba . Vlády se chopil Petr, ovšem v roce 1046 byl na jeho území veden silný rebelský výpad a Petr byl jimi zajat. Vlady ujal Vazulův syn [[Ondřej I.]], který do té doby žil ve vyhnanství v kyjevské rusy. Podařilo se mu zpacifikovat rebely a obnovil dobrý stav křesťanství v zemi. V roce 1048 pozval svého mladšího bratra Bélu a uložil mu třetinu svých zemí do jeho správy, což mělo za následek rozdělení celé země.
 
Ještě za svého života přenechal korunu svému synovi [[Solomonovi]]. To se ale neslučovalo s tehdejší tradicí seniorátního práva a vévoda [[Béla I.]] se snažil Solomona svrhnout. Po několika potyčkách se mu to v roce 1074 podařilo. Zemřel 25. května 1077.
 
Jeho nástupcem se stal jeho bratr [[Ladislav I.]], který donutil Solomona, který vládnul zemím na východě k plné abdikaci. Za jeho vlády se Maďarsko stalo silnější a dokonce si podmanilo sousední Chorvatsko, jež se stalo jeho provincií. Za jeho vlády byl Římem kanonizován Šťěpán I. a vévoda Emeric. Po Ladislavově smrti byl králem prohlášen jeho synovec [[Coloman]], ale musel vést nástupnické spory se svým bratrem [[Álmosem]]. Coloman vyhrál a zbavil Álmose jeho vévodství. V roce 1115 ho i s jeho synem oslepil, aby zajistil zvolení svého syna Šťěpána II. králem.
 
[[Šťěpán II.]] neměl žádné potomky a tak byl nástupcem prohlášen jeho synovec [[Saul]] místo slepého vévody Bély. Když však Šťěpán II. zemřel (1. března 1131), Béla se silou zmocnil trůnu. Za své vlády svou pozici posílil poražením Colomanova údajného syna [[Borise]]. Béla začal okupovat některá území v Bosně a dobytá úemí svěřil svému synovi Ladislavovi.
 
Nástupcem byl zvolen Bélův další syn [[Géza II.]] Po jeho smrti vládl jeho syn [[Štěpán III.]], který musel bránit svou pozici na trůně před strýcem [[Ladislavem II.]] a strýcem [[Štěpánem IV.]], který se pokoušel dobýt trůn i za pomoci byzantské říše. Také mu Císař [[Manuel I.]] obsadil území na jihu země.
 
Po smrti Štěpána III. byl zvolen králem jeho bratr [[Béla III.]], který musel za účelem ochrany své pozice zavřít do vězení svého bratra [[Gézaina]]. Béla III. byl vzděláván v byzantské říši a byl první kdo použil na své vlajce [[dvojitý kříž]] jako symbol Maďarska. Za jeho vlády byl kanonizován Ladislav I.
 
Za svého nástupce zvolil svého staršího syna Emerica, který ale musel připustit některá území v Chorvatsku a Dalmacii svému bratru Ondřeji, který se proti němu bouřil.
 
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu