Socialistická Solidarita: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Porthos (diskuse | příspěvky)
m Robot opravil přesměrování na Národní strana (Česko) - Změněn(y) odkaz(y) na Národní strana (2002)
Řádek 17: Řádek 17:


=== Vztah k menšinám a národní pravici ===
=== Vztah k menšinám a národní pravici ===
[[Soubor:SocSol against Národní strana 3.JPG|thumb|Demonstrace Socialistické Solidarity proti akci [[Národní strana (Česko)|Národní strany]]]]
[[Soubor:SocSol against Národní strana 3.JPG|thumb|Demonstrace Socialistické Solidarity proti akci [[Národní strana (2002)|Národní strany]]]]
Socialistická Solidarita bojuje proti [[rasismus|rasismu]] a [[sexismus|sexismu]], za požadavky menšin, např. [[gay]]ů a [[lesba|lesbiček]]. Podporuje boje námezdně pracujících lidí za zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek.
Socialistická Solidarita bojuje proti [[rasismus|rasismu]] a [[sexismus|sexismu]], za požadavky menšin, např. [[gay]]ů a [[lesba|lesbiček]]. Podporuje boje námezdně pracujících lidí za zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek.



Verze z 7. 11. 2012, 15:18

Znak skupiny Socialistická Solidarita

Socialistická Solidarita (též zkráceně SocSol) je česká neortodoxně trockistická skupina, hájící koncept tzv. „socialismu zdola[1]. Je součástí volného sdružení Mezinárodní socialisté.

Činnost

Protest Socialistické solidarity proti okupaci Iráku

Socialistická Solidarita byla aktivní v rámci koalice INPEG (Iniciativa proti ekonomické globalizaci) při protestech proti kongresu MMF v Praze roku 2000. Významně se též podílela na organizaci protestů proti válce v Iráku. V současné době se účastní boje proti vybudování radarové základny systému Národní protiraketové obrany USA v Česku, je jednou z podporujících organizací občanské iniciativy Ne základnám[2]. Jeden z členů Socialistické Solidarity Jan Májíček je jedním ze dvou mluvčích této iniciativy.[3]

Skupina vydává pravidelný měsíčník Solidarita. Každý rok pořádá víkend debat zvaný Dny antikapitalismu.

Happening pořádaný Socialistickou Solidaritou – ironické „připojení se“ k akci s názvem Oslava kapitalismu

Názory

Socialismus z dola

Socialistická Solidarita zastává názor, že skutečný socialismus může přijít vždy pouze „zdola“ od široké vrstvy lidí, nikoliv od malé elitky revolucionářů. Stejně tak není podle skupiny socialismus vláda „avatgardní“ strany nad lidmi. Solidarita se ztotožňuje s názorem Karla Marxe, že „sebeemancipace pracujících je vždy aktem pracujících samotných“.

Vztah k režimům zemí bývalého Východního bloku

Skupina ve svém vztahu k režimům před rokem 1989 vychází z teorie trockisty Tonyho Cliffa narozeného v roce 1917 na území Palestiny, podle něhož byl režimem států bývalého Východního bloku nikoli socialismus, ale státní kapitalismus[4][5]. Postojem revolučního socialisty je pak stát plně na straně opozice vůči těmto režimům. Socialistická Solidarita podporuje revoluce roku 1989, považuje je však za nedokončené.

Vztah k menšinám a národní pravici

Demonstrace Socialistické Solidarity proti akci Národní strany

Socialistická Solidarita bojuje proti rasismu a sexismu, za požadavky menšin, např. gayů a lesbiček. Podporuje boje námezdně pracujících lidí za zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek.

Odkazy

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Socialistická Solidarita na Wikimedia Commons

Reference

  1. Za čím stojíme, web Socialistické solidarity
  2. Seznam podporujících organizací iniciativy Ne základnám, web Ne základnám
  3. Článek v časopisu Euro kritizující Iniciativu Ne základnám, Socialistickou Solidaritu a Jana Májíčka
  4. Tony Cliff, Státní kapitalismus v Rusku (anglicky)
  5. Článek politologa Martina Bastla popisující spory trockistických organizací o minulý režim na serveru Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity v Brně