Hrací kostka: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 2 bajty ,  před 8 lety
 
=== Pravděpodobnost ===
Pro jednotlivý hod je pravděpodobnost, že padne nějaká hodnota od 1 do 6 přesně 1/6. Pokud se hází dvěmadvěmi kostkami, je pravděpodobnost součtu distribuovaná nepravidelně.
 
{| class=wikitable cellpadding="10" width=100%
Pokud bychom chtěli zajít do absolutních detailů, tak se pravděpodobnost hodu jednotlivých hodnot liší, a to vzhledem k těžišti kostky, které zpravidla není přesně uprostřed kostky a to z důvodů rozdílné relativní hmotnosti jednotlivých stran kostky...
 
ProJako příklad bychlze uvedluvést teoretickou kostku která má pouze hodnotu 6 a na protější straně hodnotu 1(zbylé strany jsou "prázdné"), tak pokud bychom tuto kostku rozřízli v půli, tak část s hodnotou "6" bude lehčí než část s hodnotou "1" a to v důsledku úbytku materiálu při výrobě "ďolíčků" představujících hodnotu(pokud se jedná o kostku která má hodnoty zobrazeny například "puntíky" tak bude opět jedna z částí nepatrně těžší a to v důsledku přidání barviva, které musí mít rozdílnou hustotu než tělo kostky a tím pádem i hmotnost).
 
V obojích těchto případech se však jedná o velmi malé hodnoty, které by se mohli na pravděpodobnosti hodu jednotlivých hodnot projevit prakticky jen v ideálních podmínkách...
 
U kostky s "ďolíčky" s hranami 1x1x1cm, je posun těžiště na všech třech osách v rozmezí 0.02mm - 0.004 mm, u kostky s graficky znázorněnými hodnotami ("puntíky") by se posun těžiště pohyboval v hodnotách okolo 0.000001mm.
 
=== Cinknutá kostka ===
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu