Josef Charvát (lékař): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m napřímení odkazu
roztřídění odkazů
Řádek 38: Řádek 38:
* ''Člověk a jeho svět'', 1974
* ''Člověk a jeho svět'', 1974


== Reference ==
== Odkazy ==
=== Reference ===
<references/>
<references/>

=== Externí odkazy ===
{{NK ČR|jk01050112}}
* [http://www.medvik.cz/medvik/author_detail.do?id=85 životopis na stránkách] [[Národní lékařská knihovna|NLK]]
* [http://www.medvik.cz/medvik/author_detail.do?id=85 životopis na stránkách] [[Národní lékařská knihovna|NLK]]
* [http://www.hamelika.cz/slavnihoste/CHARVAT/S_Charvat.htm životopis a reeditované dílo ''Dnešní svět a zednářství'']
* [http://www.hamelika.cz/slavnihoste/CHARVAT/S_Charvat.htm životopis a reeditované dílo ''Dnešní svět a zednářství'']
Řádek 45: Řádek 49:
* [http://www.nidm.cz/inspiromat/inspiromat-01-2011/galerie-osobnosti/josef-charvat-a-jeho-doba Charvátovy vzpomínky na skauting]
* [http://www.nidm.cz/inspiromat/inspiromat-01-2011/galerie-osobnosti/josef-charvat-a-jeho-doba Charvátovy vzpomínky na skauting]


{{NK ČR|jk01050112}}
{{Pahýl}}
{{Pahýl}}



Verze z 6. 11. 2012, 01:34

Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načístpřidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Prof. MUDr. Josef Charvát DrSc. (* 6. srpna 1897, Praha - 31. ledna 1984, tamtéž) byl český akademik ČSAV a lékař interní medicíny, zakladatel české endokrinologie. Byl též autorem filosofických úvah. Léčil řadu významných osobností (např. Antonín Švehla, Edvard Beneš) a lidí z jejich okolí (např. Marta Gottwaldová). V roce 1968 byl nominován na funkci prezidenta republiky, kterou však nezískal.

Život

Narodil v chudé rodině vyučeného kováře a zámečníka, zaměstnance Elektrických podniků v Praze. Vystudoval gymnázium v Praze. Studoval na lékařské fakultě Univerzity Karlovy, v roce 1916 musel však studium přerušit a narukovat k těžkému dělostřelectvu. Později bojoval na třech různých frontách 1. světové války. Promoval až v roce 1923. O rok později zveřejnil svou habilitační práci z oboru endokrinologie o účinku inzulinu.

Později studoval ve Francii a v Anglii (Londýn, Cambridge). V roce 1933 se stal profesorem vnitřního lékařství. Roku 1937 založil Československou endokrinologickou společnost a byl jejím prvním předsedou až do roku 1973.

1. září 1939 byl zatčen gestapem pro odbojovou aktivitu a vězněn ve věznici Pankrác a v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. O jeho propuštění se zasloužil tehdejší švédský korunní princ Gustav VI. Adolf údajnou přímou intervencí u Hitlera. S Gustavem Adolfem se Charvát znal ze skautského setkání rovermoot ve Švédsku z roku 1937.

Od roku 1912 až do 2. světové války se aktivně věnoval skautingu. V roce 1932 byl zvolen místostarostou Svazu skautů a skautek Republiky československé a po rezignaci E. Beneše z funkce starosty, zastával tuto vrcholovou funkci až do ukončení skautské organizace v roce 1938.[1]

V roce 1945 založil III. interní kliniku na Univerzitě Karlově v Praze a do roku 1970 byl jejím přednostou. V 50. letech se později snažil o vyvrácení ideologických chybných interpretací z oboru biologie. V ročníku 1969-1970 vykonával funkci rektora Univerzty Karlovy, vládou však nebyl v úřadu potvrzen.

Je považován za zakladatele české endokrinologie, která byla jeho hlavním oborem. Zabýval se též stresem, imunologií a dalším vzděláváním lékařů. Byl propagátorem lékařské kybernetiky a genetiky. Jako první na světě používal inzulin jako katalyzátor výživy při stavech slabosti a vyčerpání.

Byl zastáncem tradice etického, vědeckého a syntetického pohledu jak na pacienta, tak na celý obor vnitřního lékařství. Psal medicínsko-humoristicky zaměřené populární knihy a též i filosofická díla. Vycházel z humanistické tradice, užíval syntetického myšlení. Je autorem úvah, které začleňují medicínu do širšího kontextu.[2]

Citáty

Léčba nesmí nemocnému způsobovat větší problémy, než pro které byla zavedena.

[3]

Dílo

  • Dnešní svět a zednářství, 1949
  • Člověk a jeho svět, 1974

Odkazy

Reference

  1. Josef Charvát a jeho doba – skauting
  2. http://www.lekarskeknihy.cz/?id=80-7262-244-7
  3. Nežádoucí účinky léčiv. S. 1. Státní ústav pro kontrolu léčiv [online]. 2008. Čís. 2, s. 1. Dostupné online. 

Externí odkazy

Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Josef Charvát (lékař)

Rektoři Univerzity Karlovy
Předchůdce:
19691970
Josef Charvát (lékař)
Nástupce: