Haymarketský masakr: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m napřímení odkazu
ArthurBot (diskuse | příspěvky)
m Robot: en:Haymarket affair je dobrý článek
Řádek 54: Řádek 54:
[[Kategorie:Chicago]]
[[Kategorie:Chicago]]
[[Kategorie:1886]]
[[Kategorie:1886]]
{{Link GA|en}}


[[ca:Revolta de Haymarket]]
[[ca:Revolta de Haymarket]]

Verze z 8. 10. 2012, 11:24

Vandalizovaná pamětní deska

Haymarketský masakr je označení pro bombový útok v úterý 4. května 1886 na náměstí Haymarket v Chicagu na demonstraci na podporu stávkujících dělníků. Neznámá osoba hodila bombu na policisty jakmile začala policie rozhánět toto veřejné shromáždění. Výbuch bomby a následná střelba měla za následek 8 mrtvých policistů a neznámý počet civilistů. V mezinárodně sledovaném soudním řízení, které následovalo, bylo obviněno za tyto události 8 anarchistů. Pět anarchistů bylo odsouzeno k trestu smrti, z nichž jeden spáchal sebevraždu den před vykonáním rozsudku.

Na památku boje chicagských dělníků vznikl Svátek práce.

Předehra

V říjnu 1884, konvence jednomyslně přijatá americkým odborovým svazem FOTLU (anglicky Federation of Organized Trades and Labor Unions) ustanovila 1. květen 1886 jako termín do kterého měla být osmihodinová pracovní doba standardem. Jak se 1. květen blížil, americké odbory se připravovali na generální stávku za podporu osmihodinové pracovní doby. V sobotu 1. května se konala shromáždění po celých Spojených státech. Odhady hovoří o 10 tisících demonstrantů v New Yorku a 11 000 v Detroitu. V Milwaukee taktéž 10 tisíc demonstrantů. Hnutí mělo centrum v Chicagu, kde se do stávky připojilo přes 40 000 dělníků. Albert Parsons byl anarchista a zakladatel IWPA (anglicky International Working People's Association). Parsons se svou manželkou Lucy a jejich dětmi vedli demonstraci s 80 000 účastníky až na Michigan Avenue. Dalších 10 000 můžu zaměstnaných ve skladu dřeva se rozhodli pro samostatný pochod. Odhady celkového počtu stávkujících dělníků jdou mezi 300 000 a 500 000.

Původní plakát svolávající na manifestaci 4. května
Revidovaný leták, slova „Dělníci ozbrojte se a objevte se v plné síle"“ byla odstraněna

3. května se stávkující dělníci potkali poblíž McCormickovi žací továrny (anglicky Harvesting Machine Co.). V slévárnách byla zastaven provoz od února a převážně irsko-američtí dělníci byli pod útokem Pinkertonových privátních stráží (anglicky Pinkerton National Detective Agency) najatých majiteli továren již od dřívějších stávek z roku 1885. Tyto události, spolu s militantnosti dělníků z McCormickovy továrny, si stávkující získali slávu po celém městě. V čase generální stávky roku 1886 vstoupili do továrny stávkokazi pod ochranou 400 policistů. Přes polovinu stávkokazů se poté přidalo ke generální stávce. August Spies 3. května radil stávkujícím, že „musí držet pospolu, držet se svých odborů, nebo neuspějí.“ Dobře organizovaná a plánovaná stávka byla až doposud nenásilná. Ačkoli na konci směny se shromáždili u brány stávkující dělníci ke konfrontaci stávkokazů. Ačkoli Spies vyzýval ke klidu, spustila se střelba, poté co policie začala střílet do davu, čehož výsledkem bylo 2 mrtví dělníci. Později se Spies přiznal, že byl velmi rozhořčen, protože ze své vlastní zkušenosti z minulosti ví, že masakrování lidí bylo provedeno za účelem poražení hnutí za osmihodinovou pracovní dobu.

Pobouřeni tímto aktem policejního násilí, místní anarchisté rychle vytiskli a distribuovali letáky vyzývající k manifestaci na následující den na Haymarketském náměstí, které bylo v té obě komerčním centrem. Tyto letáky vytištěné jak v angličtině, tak v němčině, obviňující policisty z vraždy stávkujících z obchodních zájmů a vyzývala dělníky k hledání spravedlnosti. první várka letáků obsahovala slova: „Dělníci ozbrojte se a objevte se v plné síle!“ (anglicky Workingmen Arm Yourselves and Appear in Full Force!). Jak si tyto slova přečetl Spies odmítl na manifestaci promluvit, dokud nebude tato věta odstraněna. Všechny, kromě pár set původních letáků byly zničeny a byla vytištěna nová várka letáků. Víc než 20 000 revidovaných letáků bylo rozdáno.

Shromáždění

Shromáždění začalo poklidně za lehkého deště 4. května navečer. August Spies hovořil k davu a během závěru své řeči nařídili policisté rozpuštění demonstrace. Podomácku vyrobená bomba byla hozena směrem k postupujícím policistům. Bomba zabila 7 policistů. Policisté následně zahájili palbu do davu.

Soud

V následném soudním řízení bylo obviněno 8 anarchistů, 6 z nich bylo odsouzeno k trestu smrti. Pět anarchistů bylo popraveno a jeden spáchal sebevraždu den před vykonáním rozsudku. O vině odsouzených anarchistů vyvstalo mnoho pochybností, dodnes není jasné, kdo bombu hodil. Howard Zinn ve své knize Dějiny lidu Spojených států amerických naznačuje, že pachatelem mohl být Rudolph Schnaubelt jakožto policejní provokatér, který bombu hodil jakožto záminku k perzekuci chicagského anarchistického hnutí.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Haymarket affair na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Šablona:Link GA