Certified E-Friendly Food: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 23 bajtů ,  před 9 lety
m
wikilinky
m (Jvs přesunul stránku CEFF-Certified E- Friendly Food na Certified E-Friendly Food: Bez zkratky a nadbytečné mezery)
m (wikilinky)
 
 
[[File:Logo CEFF.pdf|thumb|CEFF-Certified E-Friendly Food]]
 
CEFF sleduje přidatné látky, u nichž existuje potenciální zdravotní riziko při konzumaci ve vyšším množství, a jež lze ve výrobním procesu nahradit látkami přírodního původu. Vybrané přidatné látky nejsou v potravinách mnohdy nutné vůbec, například proto, že jim pouze propůjčují vizuálně aktraktivnější barvu či výraznější chuť.<ref>Víme, co jíme? aneb Průvodce Éčky v potravinách, Mgr. Tereza Vrbová, Ph.D, EcoHouse 2001</ref>
 
Výrobek, který je označen logem CEFF, nesmí obsahovat žádné z více než 70-ti aditiv patřících do kategorií konzervanty [[konzervant]]y, [[umělá barviva]], sladidla [[sladidlo|sladidla]] a glutamáty [[glutamát]]y. Kategorizace do skupin konzervanty, sladidla a umělá barviva vychází z české legislativy a evropských norem. Správnost kategorizace je potvrzena Státním zdravotním ústavem [[Státní zdravotní ústav]] při Ministerstvu zdravotnictví, kde probíhá i testování složení potravin označených logem CEFF na nepřítomnost nepovolených aditiv. Logo mohou nést potraviny všech výrobců EU, které splňují pravidla složení CEFF v oblasti přidatných látek.
 
Přídatné látky, které nepovoluje CEFF, nejsou pro lidský organizmus prospěšné a ve vyšším spotřebovávaném množství existuje riziko zdravotních problémů, zvláště u dětí, citlivých a nemocných osob. Proto pro ochranu spotřebitelů analyzuje a stanovuje [[Evropský úřad pro bezpečnost potravin]] maximální přijatelnou denní dávku - ADI (Acceptable Daily Intake), která udává nejvyšší možné množství každého potravinového aditiva, které může být denně zkonzumováno, aniž by představovalo zdravotní riziko. Hodnoty ADI následně upravuje směrnice Evropské Komise a jsou závazné pro všechny členské státy EU.
283

editací

Navigační menu