Forum Romanum: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 7 595 bajtů ,  před 9 lety
m
Verze 8996444 uživatele 85.163.78.180 (diskuse) zrušena - vandalismus
(Obrazek)
m (Verze 8996444 uživatele 85.163.78.180 (diskuse) zrušena - vandalismus)
[[Soubor:Tavares.Forum.Romanum.redux.jpg|thumb|upright=1.2|Pohled na Forum Romanum]]
Jak spravne vlozit obrazek do tohoto fora. Dekuji.
[[Soubor:Forum Romanum panorama.jpg|thumb| upright=1.5|Panoramatický pohled na Forum Romanum]]
'''Forum Romanum''' bylo v dobách antického Říma centrum veřejného dění ve městě i v říši. Je to zhruba obdélné náměstí o rozměrech asi 130x60 m mezi pahorky [[Kapitol]] a [[Palatin (Řím)|Palatin]], kterým prochází hlavní římská cesta [[Via Sacra]], spojující pahorek [[Kapitol]] s [[Koloseum|Koloseem]]. Konaly se zde slavnosti, triumfální průvody, soudy, volby, politická shromáždění i trhy. Kolem původního tržiště v období od 7. století př. n. l. do konce západořímské říše (476) postupně vzniklo množství veřejných budov (bazilik), chrámů, vítězných oblouků a veřejných řečnišť (rostra). V současně době je to velká oblast zbytků staveb a archeologických vykopávek, nepřehledně nakupených v mnoha vrstvách.
 
== Historie ==
Uprostřed dnešního Fora byla kdysi bažina, která byla v [[6. století př. n. l.]] za vlády římského krále [[Lucius Tarquinius Priscus|Tarquinia Prisca]] vysušena krytým odvodňovacím kanálem [[Cloaca maxima]]. Nejstarší stavby však pocházejí už z 8. nebo 7. stol. př. n. l.: například královská residence Regia a chrám bohyně Vesty na jihovýchodním nebo ''Umbilicus urbis'' (pupek), ''Lapis niger'' (černý kámen), svatyně Vulcanova a ''Comitia'', původní sídlo Senátu, na severozápadním konci náměstí.
 
Budovy byly mnohokrát přestavovány, roku 179 př. n. l. byla postavena [[Bazilika Aemilia]], počátkem 1. stol. př. n. l. [[chrám Concordie]] a ''Tabularium'' a největší rozkvět Fora nastal za císařské doby. Caesar vybudoval velikou [[Bazilika Julia]] na jižní straně Fora a soudy i trhy se přenesly na nová a honosnější fora dále na sever (Forum Juliovo, Augustovo, Trajánovo). Velkolepá Maxenitiova bazilika byla dokončena za císaře [[Konstantin Veliký|Konstantina]] roku 312.
 
Sláva Fora Romana skončila společně se [[Západořímská říše|Západořímskou říší]] a od té doby chrámy, které nebyly přeměněny na křesťanské kostely, jen pustly. Zkázu dokonaly barbarské nájezdy a také sami Římané, kteří po staletí brali z honosných staveb vzácný [[mramor]] a používali jej na novostavby. Časem ruiny chrámů zarostly trávou a na planině se pásly kozy. Znovuobjevení se dočkalo Forum na konci [[18. století]], kdy se zde konaly pokusné vykopávky. Do velkých systematických vykopávek se pustil italský archeolog [[Carlo Fea]] na přelomu [[18. století|18.]] a [[19. století]] a již v roce [[1803]] se mu podařilo objevit pozůstatky mohutného [[Oblouk Septimia Severa|Oblouku]] [[Septimius Severus|Septimia Severa]]. V průběhu [[19. století]] se na místo sjíždělo mnoho archeologů a postupně byly odkrývány zbytky chrámů a bazilik. Velké archeologické práce byly zakončeny na počátku 20. století a díky tu lze dnes vidět alespoň zlomek z antické krásy Fora Romana.
 
== Popis ==
[[Soubor:Platner-forum-republic-96 recontructed color.jpg|thumb|upright=1.6|Archeologická mapa Fora Romana. Černě vyznačené stavby jsou z císařské doby, červeně vyznačené jsou starší. (Mapa není orientovaná, nahoře je severovýchod.)]]
 
Jižní resp. jihozápadní stranu Fóra lemuje sloupořadí ''Columnae Honorianae'' a na úpatí Palatinu rozlehlá [[Bazilika Julia]], kde zasedal sněm a kde byly také obchody. Na ni navazoval [[Saturnův chrám]] s pokladnou, dále na SZ [[Vespasiánův chrám]], Tabularium čili archiv na úpatí Kapitolu a [[chrám Concordie]]. K severnímu rohu přiléhal [[oblouk Septimia Severa]] s Umbilikem a Augustovým řečništěm, o málo východněji jsou zbytky prastaré svatyně Černého kamene (''Lapis niger'') a kousek opodál ''Curia Julia'' či dříve ''Hostilia'', stará budova Senátu.
 
Podél severovýchodní strany se táhla [[Bazilika Aemilia]], na JV od ní [[chrám Antonina a Faustiny]] a ještě dál na JV směrem ke Koloseu [[Maxentiova bazilika]]. Na JV konci Fora stálo řečniště Diokleciánovo, za ním [[Caesarův chrám]] a ještě dál k JV Regia, starý královský palác. Vedle něho k JZ okrouhlý [[Vestin chrám]] s celým komplexem Vestálek a blíže k Foru [[Augustův oblouk]]. K JZ dál navazovalo „Přilehlé fórum“ až po [[Titův oblouk]]. Konečně k jižnímu rohu Fóra přiléhal [[chrám Castora a Polluka]].
 
Úroveň Fora se za staletí zvýšila o několik metrů, což také přispělo k jeho vysušení, a archeologové zde našli několikerou dlažbu nad sebou. Travertinová dlažba, po níž dnes turisté chodí, pochází z doby Augustovy, takže mladší budovy stojí nad její úrovní.
 
== Galerie ==
<gallery>
Soubor: RomanForum01ShiftN gobeirne.jpg |Forum směrem ke Kapitolu. Vpravo Curia Julia, uprostřed oblouk Septimia Severa
Soubor: RomaForoRomanoVedutaDaPalatino1.JPG |Forum, pohled z Palatinu k severu. Vpravo Curia Julia, v pozadí památník Viktora Emmanuela.
Soubor: 050ForoRomano.jpg|Pohled k jihu. Vpravo Palatin, vlevo v pozadí Maxentiova bazilika
Soubor: Roma-Foro Romano.jpg|Bazilika Julia a Palatin
</gallery>
<gallery>
Soubor: Rome-Forum romain-Temple d'Antonin et Faustine.jpg|Chrám Antonina a Faustiny
Soubor: RomaForoRomanoTempioDivoRomolo.JPG|Romulův chrám z Palatinu
Soubor: Foro romano tempio Saturno 09feb08 02.jpg|Chrám Saturnův
Soubor: Fororomanoarchoftitusromeitaly.jpg|Titův oblouk
</gallery>
 
== Odkazy ==
{{Commons|Forum Romanum}}
=== Literatura ===
* ''Ottův slovník naučný'', heslo Forum romanum. Sv. 9, str. 398
* ''Ottův slovník naučný nové doby'', heslo Forum romanum. Sv. 3, str. 625 (vykopávky)
=== Související články ===
* [[Fórum (antika)]]
* [[Kapitol]]
* [[Palatin (Řím)]]
=== Externí odkazy ===
*{{en}}
*[http://dlib.etc.ucla.edu/projects/Forum/timemap Digitální interaktivní rekonstrukce Fóra, UCLA]
*[http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Gazetteer/Places/Europe/Italy/Lazio/Roma/Rome/Forum_Romanum/_Texts/Huelsen*/home.html Christian Hülsen: The Roman Forum. (Podrobný popis od významného archeologa.)]
 
<!-- Článek není překlad, proto prosím nenahrazovat šablonou Překlad. -->
* ''Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku anglické a německé Wikipedie. ''
 
{{Forum Romanum}}
 
{{Portály|Starověký Řím}}
 
[[Kategorie:Památky Itálie]]
[[Kategorie:Forum Romanum| ]]
[[Kategorie:Archeologické lokality v Itálii]]
 
{{Link GA|de}}
 
[[be:Рымскі форум]]
[[be-x-old:Рымскі Форум]]
[[bg:Римски форум]]
[[bn:ফোরো রোমানো]]
[[bs:Rimski forum]]
[[ca:Fòrum Romà]]
[[da:Forum Romanum]]
[[de:Forum Romanum]]
[[en:Roman Forum]]
[[eo:Roma Forumo]]
[[es:Foro Romano]]
[[et:Rooma foorum]]
[[eu:Erromatar foroa]]
[[fi:Forum Romanum]]
[[fr:Forum Romanum]]
[[he:פורום רומאנום]]
[[hi:फोरम]]
[[hr:Rimski forum]]
[[hu:Forum Romanum]]
[[is:Forum Romanum]]
[[it:Foro Romano]]
[[ja:フォロ・ロマーノ]]
[[ko:포로 로마노]]
[[la:Forum Romanum]]
[[lt:Romos Forumas]]
[[mk:Римски форум]]
[[ms:Forum Rom]]
[[nl:Forum Romanum]]
[[no:Forum Romanum]]
[[pl:Forum Romanum]]
[[pnb:رومن فورم]]
[[pt:Fórum Romano]]
[[ro:Forumul roman]]
[[ru:Римский форум]]
[[sh:Rimski forum]]
[[simple:Roman Forum]]
[[sk:Forum Romanum]]
[[sr:Римски форум]]
[[sv:Forum Romanum]]
[[th:จตุรัสโรมัน]]
[[tr:Roma Forumu]]
[[uk:Римський Форум]]
[[zh:古羅馬廣場]]

Navigační menu