Philippe Pétain: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 8 lety
m
typo
m (Robot: Přidávám oc:Philippe Pétain)
m (typo)
== Život ==
Jako veliteli ozbrojených sil je maršálu Pétainovi udělována zásluha v bitvě na Marně a za vítězství v [[Bitva u Verdunu|bitvě u Verdunu]]. Díky svým vojenským schopnostem a velké popularitě se v roce [[1917]] stal vrchním velitelem armády. V roce [[1934]] byl ministrem obrany a v následujícím roce státním sekretářem. Už tehdy prosazoval smířlivou politiku vůči nacistickému Německu.
Jako hlava státu bývá spojován s příměřím z [[červen|června]] [[1940]] a [[vichistický režim|vichistickýmvichystickým režimem]], který započal tzv. ''Národní revoluci'' a aktivně spolupracoval s [[nacismus|nacistickým]] [[Německo|Německem]].
 
Na začátku 2. světové války ho ministerský předseda [[Paul Reynaud]] spolu s generálem [[Maxim Weygand|Maximem Weygandom]] a plukovníkem [[Charles de Gaulle|de Gaullem]] prosadili do funkce ve válečné radě. Ta měla za úlohu mimo jiné vnést do francouzské armády novou sílu a patriotismus, avšak sociální a politické roztříštění ve Francii bylo příliš velké než ochota obyvatelstva postavit se Německu na odpor. Mocné útoky německé armády nakonec zmařily všechny snahy o účinnou obranu. Právě tehdy prezident [[Albert Lebrun]] vyzval Pétaina, aby po rezignaci Maxima Weyganda vytvořil novou vládu. Pétain pak 22. června [[1940]] podepsal s Německem ponižující příměří, které předalo nacistům přímou kontrolu na strategickém severu a západě Francie včetně [[Paříž]]e a celého pobřeží s Atlantikem. Zbytek (asi 2/5 země) zůstal neokupovaný s administrativním centrem v lázeňském městě [[Vichy]] (de jure byla hlavním městem stále Paříž). Samostatnost byla formální, prakticky se jednalo o kolaborantský režim.
 
== Související články ==
* [[VichistickýVichystický režim]]
* [[VichistickýVichystický režim na osvobozeném území v Africe 1942 až 1943]]
* [[Charles de Gaulle]]
* [[François Mitterrand]]

Navigační menu