Odvrácená strana Měsíce: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
MerlIwBot (diskuse | příspěvky)
Ptbotgourou (diskuse | příspěvky)
m r2.7.2) (Robot: Upravuji he:הצד האפל של הירח
Řádek 42: Řádek 42:
[[fi:Kuun Maahan näkymätön puoli]]
[[fi:Kuun Maahan näkymätön puoli]]
[[fr:Face cachée de la Lune]]
[[fr:Face cachée de la Lune]]
[[he:הצד ההפוך של הירח]]
[[he:הצד האפל של הירח]]
[[it:Faccia nascosta della Luna]]
[[it:Faccia nascosta della Luna]]
[[ja:月の裏]]
[[ja:月の裏]]

Verze z 22. 8. 2012, 23:13

Sovětská známka oslavující Lunu 3, která pořídila jako první snímky odvrácené strany Měsíce.

Odvrácená strana Měsíce je měsíční hemisféra (polokoule), která je trvale odvrácena směrem od Země. Opačná polokoule se nazývá přivrácená strana Měsíce. Měsíc obrací k Zemi vlivem vázané rotace stále stejnou polokouli. Přesto můžeme, vlivem librace 9 % povrchu odvrácené strany Měsíce ze Země pozorovat. Mezi útvary, které můžeme díky libraci pozorovat, patří Mare Humboldtianum (Moře Humboldtovo), Mare Marginis (Moře okraje) a Mare Smythii (Moře Smythovo), zčásti Mare Orientale (Moře Východní) a Mare Australe (Moře Jižní).

První snímky celé odvrácené strany Měsíce pořídila až 7. října 1959 sovětská sonda Luna 3.

Na rozdíl od přivrácené strany Měsíce je jeho odvrácená strana mnohem hornatější a obsahuje mnohem méně měsíčních moří. Tento rozdíl se vysvětluje tzv. izostatickým vyrovnáváním, kdy se měsíční kůra snaží vyrovnat s rozdílnou hustotou měsíčních bazaltů v oblasti moří na přivrácené straně a hornin tvořících pohoří na odvrácené straně Měsíce. Měsíční bazalty mají větší hustotu než ostatní horniny, proto je zde měsíční kůra slabší, horniny pohoří mají menší hustotu, proto je zde měsíční kůra silnější. K tomuto formování měsíční kůry došlo pravděpodobně v dobách raného vývoje Měsíce.

Popis

Snímek části odvrácené strany Měsíce.

Na odvrácené straně Měsíce můžeme nalézt kromě moří, které lze při vhodném náklonu Měsíce pozorovat, Mare Moscovieske (Moře Moskevské) a Mare Ingenii (Moře Touhy). Rozloha těchto moří je však výrazně menší než rozloha moří na přivrácené straně.

Možnosti využití

Odvrácená část Měsíce je chráněna od radiového vysílání pocházejícího ze Země. Proto je toto místo vhodné pro výstavbu astronomických radioteleskopů, podobných radioteleskopu Arecibu. Využit by mohl být kráter Daedalus, který se nachází blízko středu odvrácené strany Měsíce.[1]

Související články

Externí odkazy

(česky)

(anglicky)

Reference