Alternátor: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 067 bajtů ,  před 7 lety
(→‎Další použití: kvůli vyšší účinnosti a jednodušší konstrukci)
== Konstrukce ==
Alternátory jsou typicky [[synchronní stroj]]e. Dělí se podle typu rotoru na alternátory:
* s hladkým rotorem - [[turboalternátor]]y - obvykle je hnacím strojem parní turbína (v elektrárně),počet pólů turboalternátorů bývá 2p=2 (p=1 jeden pólový pár), případně 2p=4 (p=2 dvě pólvé dvojice). Synchonní otáčky (otáčky rotoru) lze vypočítat dle následujícího vztahu: n=60*f/p; kde "n" jsou synchronní otáčky, "f" je frekvence (kmitočet) sítě a "p" je počet pólpárů. Rychlost otáčení při 2p=2 vychází 3000 min<sup>-1</sup>, při kmitočtu sítě 50 Hz. Rotorové vinutí turbobalternátorů je uloženo v drážkách a rotorový svazek tak plní funkci pólu. Díky této konstrukci je rotor hladký. Rotory turboalternátorů jsou vzhledem k vysokým otáčkám relativně malého průměru (kolem 1m) aby nedošlo vlivem odstředivé síly působící na rotující vinutí k vytrhání z drážek. Rotory turboalternátorů jsou dlouhé několik metrů.
* s hladkým rotorem - [[turboalternátor]]y - obvykle je hnacím strojem parní turbína (v elektrárně), rychlost otáčení 3000 min<sup>-1</sup>, při kmitočtu sítě 50 Hz; a
* s vyniklými póly, [[pomaloběžný alternátor|pomaloběžné alternátory]] označované jako - [[hydroalternátor]]y - jsou poháněny pomaluběžným strojem často vodní turbínou. RychlostZásadní otáčenírozdíl oproti turboalternátorům jsou pólové nástavce, které jsou upevněny po obvodu rotoru. Počet pólů u strojů s vyniklými póly je celočíselnýmnohonásobně podílvětší znež 3000u min<sup>-1<turboalternátorů (např. 30). Otáčky rotoru tj. synchronní otáčky poté vychází nižší 100xot/sup>,min přia kmitočtulze sítěje 50spočítat Hzdle stejného vztahu jako pro turba. Rotory hydroalternátorů jsou velkých průměrů (i 15m), ale délky jen 1-2m.
 
Spolu s hnacím strojem tvoří mechanicky spojené [[soustrojí]]. Hnací stroj a alternátor bývají na společné hřídeli.
1

editace

Navigační menu