Elitářství: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 92 bajtů ,  před 8 lety
bez shrnutí editace
m (r2.7.2) (Robot: Přidávám hi:संभ्रांतवाद)
'''Elitářství''' je názor, který považuje některé skupiny lidí za [[Elita|elity]]. Díky jejich [[schopnost]]em, [[bohatství]], speciálnímu [[trénink]]u nebo dalším vlastnostem je upřednostňuje před ostatními. Také říká, že by jejich [[názor]] měl být brán vážněji a mají lepší schopnost vládnout. Elitářství může také nést méně racionální a arogantní smysl pro ty, jež touží po [[Majetek|majetku]], lepším společenském postavení, uznání apod. Díky častému používání negativního významu, byl vytěsněn původní a zbyl pouze pejorativní význam přehlížení „neelitních“, obyčejných lidí a [[arogance]]. V [[Politika|politickém]] a [[Společnost|společenském]] smyslu jsou elity viděny jako osoby zastávající zvláštní [[Autorita|autoritativní]] pozice či [[Privilegium|privilegia]], vzdálená od většiny lidí, kteří nedosahují jejich kvalit.{{Doplňte zdroj}}
 
Vlastnosti, které odlišují elity (osobní úspěchy nejsou nezbytné) {{Doplňte zdroj}}:
 
* Politický vliv
* Vrozené nadprůměrné vlastnosti
 
Obyčejně je bohatství získané elitami jako odměna za jejich výjimečnost samo o sobě nedostatečné k jejich popularitě{{Doplňte zdroj}}. Termín ''elitářství'' se také používá pro situace, kdy skupina lidí tvrdí, že má výjimečné schopnosti [[kádr]]ový původ, a snaží se získat zvláštní privilegia na úkor ostatních lidí. Tato nucená forma elitářství je lépe popsatelná slovem [[diskriminace]].
Méně používaný je význam, kde elity získávají nejen výsadní privilegia, ale také určitou zodpovědnost, a tak by měly nakonec posloužit všem k dobru. V současnosti se elitářství vztahuje především k rozvrstvení lidí ve společnosti.
 
== Antielitářství ==
 
Termín ''elitářství'' či ''elita'' může být použito s odporem člověkem, jenž nenáleží do takové třídy nebo se mu příčí jejich pozice a nebo těmito termíny blahosklonně či cynicky zesměšňuje nebo kritizuje praktiky, jenž diskriminují ostatní. Obvinění někoho z elitářství je pejorativní poznámka míněná ve významu parazitující osoby spíše než elity. Mnoho antielitářů hledají společenské ekvivalenty [[Egalitarianismus|egalitarianismu]], [[Populismus|populismu]], [[Socialismus|socialismu]] nebo [[Komunismus|komunismu]]. Někteří také podporují [[daň z bohatství]] a zvyšující se [[progresivní daň]] pro bohatší členy společnosti. Tyto přístupy zkoušejí zmenšit propast mezi mocí elity a ostatních{{Doplňte zdroj}}.
 
== Elitářství ve vzdělání ==
 
Elitářství ve vzdělání znamená koncentraci zájmu nebo směrování podpory na [[student]]y, kteří vykazují určitou formou zvláštní snahu. Může být založeno také na schopnosti učení, znalostech nebo jiných schopnostech {{Doplňte zdroj}}.
 
== Související články ==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu