Tektonika: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JackieBot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.2) (Robot: Přidávám ki:Tectonics
m typo, pravopis, linky
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:San Andreas Fault Aerial View.gif|thumb|Zlom San Andreas v Kalifornii při leteckém pohledu.]]
[[Soubor:San Andreas Fault Aerial View.gif|thumb|Zlom San Andreas v Kalifornii při leteckém pohledu.]]
'''Tektonika''' je částí [[geologie]] zabývající se poruchami zemské kůry. Tektonické děje jsou děje při kterých se povrch země deformuje. Dělí se do dvou skupin.
'''Tektonika''' je část [[geologie]] zabývající se poruchami [[Zemská kůra|zemské kůry]]. Tektonické děje jsou děje při kterých se povrch [[Země]] deformuje. Dělí se do dvou skupin.


== Typy tektonických dějů ==
== Typy tektonických dějů ==
Řádek 14: Řádek 14:
* stavba hrástí i příkopových propadlin
* stavba hrástí i příkopových propadlin


Při křehké deformaci vznikají tzv. [[zlom]]y. Projevuje se poklinami a zlomy, jedná se obvykle o rozsahlé oblasti dlouhé několik kilometrů. Hlubinné zlomy mají velký význam pro [[zemětřesení]] a pohyby [[hornina|horniny]], z čehož vzniká již jmenovaný pokles. Hrásť je pokles ze dvou stran bloku hornin.
Při křehké deformaci vznikají tzv. [[Zlom (geologie)|zlom]]y. Projevuje se poklinami a zlomy, jedná se obvykle o rozsahlé oblasti dlouhé několik kilometrů. Hlubinné zlomy mají velký význam pro [[zemětřesení]] a pohyby [[hornina|horniny]], z čehož vzniká již jmenovaný pokles. [[Hrásť]] je pokles ze dvou stran bloku hornin.


=== Plastická deformace ===
=== Plastická deformace ===
Plastické deformace ([[vrásnění]]) na rozdíl od křehké deformace se masiv při zátěži ohýbá a tvoří tzv. synklinály (koryta) a antiklinály (sedla) tento děj také probíhá za vyššího tlaku a teploty. Sedla a koryta tvoří dohromady [[vrása|vrásu]], charakteristický znak plastických deformací. Zvláštním případem složení mnoha vrás je [[příkrov]], právě tohoto druhu jsou některá pohoří jako například [[Alpy]] a [[Vysoké Tatry]].
Plastické deformace ([[vrásnění]]) na rozdíl od křehké deformace se masiv při zátěži ohýbá a tvoří tzv. [[Synklinála|synklinály]] (koryta) a [[Antiklinála|antiklinály]] (sedla) tento děj také probíhá za vyššího tlaku a teploty. Sedla a koryta tvoří dohromady [[Vrása|vrásu]], charakteristický znak plastických deformací. Zvláštním případem složení mnoha vrás je [[příkrov]], právě tohoto druhu jsou některá [[pohoří]] jako například [[Alpy]] a [[Vysoké Tatry]].


Druhy plastické deformace:
====Druhy plastické deformace====
* jednoduchý ohyb
* jednoduchý ohyb
* [[synklinála]] (koryto)
* [[synklinála]] (koryto)

Verze z 26. 6. 2012, 08:32

Zlom San Andreas v Kalifornii při leteckém pohledu.

Tektonika je část geologie zabývající se poruchami zemské kůry. Tektonické děje jsou děje při kterých se povrch Země deformuje. Dělí se do dvou skupin.

Typy tektonických dějů

Křehká deformace

Křehká deformace projevuje se praskáním horninového masivu při zátěži, v menší míře se projevuje puklinami. Probíhá za menší teploty a tlaku než plastické deformace.

Druhy křehké deformace:

Při křehké deformaci vznikají tzv. zlomy. Projevuje se poklinami a zlomy, jedná se obvykle o rozsahlé oblasti dlouhé několik kilometrů. Hlubinné zlomy mají velký význam pro zemětřesení a pohyby horniny, z čehož vzniká již jmenovaný pokles. Hrásť je pokles ze dvou stran bloku hornin.

Plastická deformace

Plastické deformace (vrásnění) na rozdíl od křehké deformace se masiv při zátěži ohýbá a tvoří tzv. synklinály (koryta) a antiklinály (sedla) tento děj také probíhá za vyššího tlaku a teploty. Sedla a koryta tvoří dohromady vrásu, charakteristický znak plastických deformací. Zvláštním případem složení mnoha vrás je příkrov, právě tohoto druhu jsou některá pohoří jako například Alpy a Vysoké Tatry.

Druhy plastické deformace

Související články