Domenico Ghirlandaio: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m sjednocení pahýlů na jednotnou šablonu {{Pahýl}} dle Wikipedie:Žádost o komentář/Šablony pahýlů; kosmetické úpravy
JackieBot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.2) (Robot: Přidávám be:Даменіка Гірландайо
Řádek 21: Řádek 21:
[[af:Domenico Ghirlandaio]]
[[af:Domenico Ghirlandaio]]
[[ar:دومنيكو جرلاندايو]]
[[ar:دومنيكو جرلاندايو]]
[[be:Даменіка Гірландайо]]
[[bg:Доменико Гирландайо]]
[[bg:Доменико Гирландайо]]
[[bo:དོ་མེ་ནི་ཀོ་གིར་ལན་ད་ཡོ།]]
[[bo:དོ་མེ་ནི་ཀོ་གིར་ལན་ད་ཡོ།]]

Verze z 21. 4. 2012, 11:34

Sv. Jeroným ve studovně, freska, 1480, kostel d´Ognissanti, Florencie

Domenico Ghirlandaio (1449, Florencie11. ledna 1494, Florencie) byl renesančním malířem, příslušejícím k florentské škole. Jedním z jeho žáků byl i Michelangelo Buonarroti.

Ghirlandaio byl generačním druhem Sandra Botticelliho. Stejně jako on pocházel z florentské řemeslnické rodiny - jeho otec byl ševcem. Stejně jako Boticelli se stal významným umělcem, což mu zajistilo přátelství a ochranu příslušníků nejvýznamnějších florentských rodin. Oba malíři byli roku 1481 povoláni papežskou kurií do Říma, aby se tu podíleli na výzdobě Sixtinské kaple. Roku 1491 zasedali v porotě, která měla hodnotit projekty na výstavbu průčelí florentského dómu Santa Maria del Fiore.

Na rozdíl od Boticelliho stál však Ghirlandaio více stranou společenského života ve Florencii. Zanechal nám především cenné fresky v kaplích florentských kostelů. Typický je pro ně světský charakter - křesťanská témata tu jsou využívána pro zobrazení současnosti - například krajiny okolo Florencie nebo významných osobností.

V letech 1483 - 1486 vyzdobil Ghirlandaio kapli Sassetiů v kostele Santa Trinita scénami ze života sv. Františka z Assisi. Mnoho zobrazených postav představuje členy rodu Medici a Sasseti a jejich přátele a známé. Pro tuto kapli namaloval také obraz Klanění pastýřů, který je dnes v Gallerii dell´Academia.

Jedním z nejvýznamnějších děl tohoto autora je freska Poslední večeře, kterou vymaloval kolem roku 1480 v refektáři kláštera u kostela d´Ognissanti (Všech svatých) ve Florencii. K tomuto námětu ho prý inspiroval Leonardo da Vinci, který dokončené dílo shlédl před svým odchodem z Florencie. Po několika letech vytvořil i on fresku na námět poslední večeře Páně v milánském klášteře Santa Maria delle Grazie. Ghirlandaiův obraz vyniká svěžími barvami a zajímavým pozadím. Podobnou fresku vytvořil také ve florentském klášteře San Marco.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Domenico Ghirlandaio na Wikimedia Commons