Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 73 bajtů ,  před 7 lety
m
typo, nadpisy, redukce POV bez zdrojů (neencyklopedický text), slovesa do minulého času
 
==Život a dílo==
 
Narodila se v roce 1926 v Praze. Studovala v letech [[1942]]-[[1943]] na [[Státní grafická škola v Praze|Státní grafické škole v Praze]], kde byla žačkou [[Jaromír Funke|Jaromíra Funkeho]] a [[Josef Ehm|Josefa Ehma]]. Po krátkém válečném přerušení dokončila školu v ročníku [[1945]]/[[1946]]. Poté pracovala v laboratořích firmy Illek a Paul, orientované na [[Reklama|reklamní]] fotografii, a stala se jednou z prvních studentek [[prof.]] [[Karel Plicka|Karla Plicky]] na nově založené [[Akademie múzických umění|filmové Akademii múzických umění]].
 
Obor filmová fotografie absolvovala roku [[1953]]. Už během studií spolupracovala s časopisy a s nakladatelstvími pro děti, především nakladatelství [[Albatros (nakladatelství)|Albatros]]. Tato spolupráce ovlivnila její celoživotní zaměření na reportážní a dokumentární fotografii. ProslavilyProslula jisvými cykly ''Děti'', ''Síla věku'', ''Dvojice'', ''Svátky'' a slavnosti. Její [[Fotoaparát|kamerafotoaparát]] zachytilazachytil životní okamžiky malých a přehlížených, děti, staré lidi a jeptišky. Jako fotografku ji to vždy přitahovalo na místa, kde se něco dělo. Právě tam hledala své okamžiky pravdy.
 
PhDr. Marie Klimešová, 29. dubna 2001 o Dagmar Hochové řekla: ''Dáša Hochová dětem rozumí. Ani na okamžik je nevnímá jako objekt jakéhosi sentimentu; děti jí jsou vždy partnery a ona je nadšena, když v nich nalézá životaschopnost, která jim v budoucnu pomůže rozvinout se v dospělou osobnost. Sleduje je mnohdy s radostnou jízlivostí, s porozuměním pro jejich přirozenou nenucenost, zároveň jim ale svou vitální přítomností dává podnět ke zvlášť pádnému projevení své podstaty.''<ref name="phpweb">http://www.phpweb.cz/archiv-vystav/2001/dagmar-hochova.html</ref>
 
Její dílo se vymyká dobové tvorbě nejen nekonformností námětů a tvrdošíjností v hledání a odkrývání lidských okamžiků, ale i programovou rezignací na zažité a osvědčené tvůrčí konvence. Nerespektovala žádná kompoziční pravidla, pohrdala aranžováním scén a fotografovaných lidí či objektů, nesnášela umělé osvětlení, zejména bleskové světlo, nezajímala jí technická preciznost. Hlavní pro ni byla síla výpovědi o člověku a té pak podřizovala vše.
 
Ve své tvorbě se také zabývala podobností [[Dvojčata|dvojčat]]. Stejným tématem se zabývali fotografky a fotografové [[Tereza Vlčková]] (cyklus ''Two'' - ''Dvojice''), [[Loretta Lux]] (''Sasha and Ruby''<ref>http://www.torchgallery.com/loretta-lux/sasha-and-ruby-1.html</ref>), [[Rineke Dijkstra]] (''Chen a Efrat''), [[Diane Arbus]] (''Identická dvojčata''<ref>http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2005/05/11/AR2005051102052.html</ref>), [[August Sander]]<ref>http://www.womeninthebible.net/2.3.Martha_and_Mary.htm</ref>, [[Mary Ellen Mark]]<ref>http://www.americansuburbx.com/2009/10/interview-mary-ellen-mark-with.html</ref><ref>http://njanjankiri.blogspot.com/</ref>, [[Wendy McMurdo]]<ref>http://www.iniva.org/dare/themes/play/mcmurdo.html</ref><ref>http://monique-kaput.blogspot.com/</ref> nebo [[Chantal Michel]]<ref>http://www.chantalmichel.ch/fotografie/07_08/kiesen/400/derfuenftetag.html</ref>.<ref name=Mlade_fotografky>{{Citace elektronické monografie
| příjmení = Žůrek
| jméno = Radim
}}</ref><ref>http://fantomatik75.blogspot.com/2009/10/mystery-twins.html?zx=66c8fe271a963d8a</ref>
 
[[Fotoaparát]]V neodkládáposledním anidesetiletí dnes,svého i kdyžživota se v posledním desetiletí spíše soustřeďujesoustřeďovala na bilancování svého rozsáhlého díla. Dostalo se jí satisfakce za dlouhá léta, kdy její nejlepší fotografické cykly končily v šuplíku. Od roku 1994 začala vydávat ve spolupráci s nakladatelstvím [[Kuklík (nakladatelství)|Kuklík]] knižní rekapitulaci svého fotografického díla.
Za vlastní finanční prostředky získané v [[Restituce|restituci]] připravila sama, bez editorské pomoci, bilanční trilogii - ''Deset, dvacet, třicet, už jdu'', ''Čas oponou trhl'' a ''Síla věku''.
 
V letech [[1990]]-[[1992]] byla poslankyní [[Česká národní rada|České národní rady]]. V roce [[2000]] jí byla za vynikající umělecké výsledky udělena [[medaile]] [[Medaile Za zásluhy|Za zásluhy]].
 
Za svou zásadní práci považujepovažovala snímek ''Proti zdi'' z roku [[1960]], portrét dvou kluků, kteří vší vervou skáčou proti oprýskané stěně a kopou do ní. Je na něm vidět jejich nespoutaná snaha překonat překážku, i když moc dobře vědí, že si o ni leda tak zničí boty.<ref>http://artalkweb.wordpress.com/2008/12/16/recenze-knihy-vzpominek-dagmar-hochove/</ref>
 
==Výstavy a cykly ==
* ''Zadním východem'', Klášter dominikánů, Praha 1, 3. - 31. května 2008
 
'''===Cykly:'''===
*Globus smrti
*Osobnosti
{{Wikicitáty}}
{{Portály|Fotografie}}
 
{{DEFAULTSORT:Hochová, Dagmar}}
 
[[Kategorie:Čeští fotografové]]
[[Kategorie:Portrétní fotografové]]

Navigační menu